Mes Facebook-e

A+ A A-
dispatchcast.podbean.com nuotrauka dispatchcast.podbean.com nuotrauka

Rugsėjo 10 diena – Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

Rugsėjo 10 dieną minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis kasmet nusižudo daugiau kaip 800 tūkstančių žmonių. Kaip pažymi PSO, kadangi savižudybė yra labai delikati problema kai kuriose šalyse, gali būti, kad šie skaičiai yra sumažinti. Lietuvoje kasmet nusižudo apie 1000 žmonių. Yra duomenų, kad tarp suaugusiųjų kiekvienam nusižudžiusiam žmogui tenka daugiau nei 20 bandžiusių nusižudyti. Kas 40 sekundžių pasaulyje nusižudo vienas žmogus, kas 3 sekundes kas nors bando nusižudyti. Savižudybė tai yra viena iš trijų dažniausių mirties priežasčių. Labai svarbu kontroliuoti aplinkos rizikos veiksnius, efektyviai gydyti psichikos sutrikimų turinčius asmenis. Savižudybių, kaip ir alkoholizmo, problemą šalies vadovybė oficialiai pripažįsta labai rimta problema. Lietuvoje opi vyrų tyčinio susižalojimo problema, todėl labai svarbi prevencinė priemonė – profesionalus žmonių parengimas, kaip kalbėtis, kaip padėti patekusiems į bėdą.
Pagrindinės savižudybių priežastys yra skurdas, nedarbas, psichinės ligos, nemalonumai šeimoje ar darbe, persisotinimas gyvenimu, sunkios ligos. Ekspertai pabrėžia, kad žmogaus savižudybę lemia sąveikaujančių veiksnių kompleksas – asmeninių, socialinių, psichologinių, kultūrinių, biologinių ir aplinkos.
Taigi žmonės bando nusižudyti, norėdami nuslopinti nepakeliamą emocinį skausmą. Žmogus dažniausiai būna tiek prislėgtas, kad nesupranta, kad yra ir kitokių pasirinkimų. Daugelis savižudžių duoda įspėjamuosius ženklus tikėdamiesi, kad jie bus išgelbėti, nes nori užbaigti emocines kančias, o ne mirti.
Savižudybių procesas vyksta keliais etapais:
• minčių stadijoje žmogus tik pagalvoja apie savižudybę, nori pabėgti nuo rūpesčių, tačiau savižudybė dar neplanuojama;
• ketinimų stadijoje žmogus trokšta mirti ir pradeda siekti mirties;
• veiksmų etape, kuris yra paskutinis, žmogus apsisprendžia, kad mirtis yra pati geriausia išeitis.
Todėl labai svarbu mokytis laiku ir teisingai gresiančio pavojaus ženklus įvertinti. Žmonės linksta į savižudybę tik tam tikrais gyvenimo momentais, nes savižudybė yra asmenybės krizės ir sutrikimo rezultatas, o ne šiaip apsisprendimas.
Reikėtų įsidėmėti pavojaus ženklus: ankstesni bandymai žudytis, kalbėjimas apie mirtį ar savižudybę, reikalų sutvarkymas prieš nusižudant, depresija. Depresija sergančiu asmeniu reikia itin susirūpinti, jei bent dvi savaites kone kasdien yra pastebimi nors penki iš šių pavojaus ženklų: ligonis atrodo prislėgtas, sutrinka jo miego ritmas, pakinta apetitas, svoris, kalbėsena tampa nepaprastai greita arba sulėtėja, nebedomina įprasti užsiėmimai, žmogus save smerkia, nebenori gyventi, labai neramus, piktnaudžiauja vaistais arba alkoholiu, puola į neviltį. Ketinimą nusižudyti būtina vertinti rimtai.
Reikėtų leisti žmogui suprasti, kad juo rūpinatės ir jis tikrai nėra vienišas, o noras nusižudyti – laikinas, nes depresiją galima pagydyti, o problemas išspręsti. Galvojantys apie savižudybę dažniausiai netiki, kad jiems gali kas nors padėti, todėl reikalinga ne tik asmenį įtikinti apsilankyti pas specialistą, bet ir padėti jam tai padaryti. Ištikus krizei, nugabenti ligonį į psichikos sveikatos centrą ar psichiatrijos ligoninės priėmimo skyrių. Nepalikti vieno, kol nebus suteikta pagalba. Pasirūpinti, kad po ranka ligoniui nebūtų daiktų, kuriuos galėtų panaudoti kaip savižudybės įrankį: vaistų, šaunamųjų ginklų, žirklių ir pan. Jei neįmanoma greitai pasiekti psichiatrijos įstaigos, kreiptis į ligoninę ar polikliniką. Savižudžiai paprastai patys neieško pagalbos ir dažniausiai vengia lankytis pas gydytoją.

Nemokama psichologinė pagalba telefonu:

Jaunimo linija
Emocinė parama telefonu 8 800 28888 (nemokamai, bet kuriuo paros metu).
www.jaunimo linija.lt

Vaikų linija
Pagalba skirta vaikams ir paaugliams.
Emocinė parama telefonu 116 111 (nemokamai, kiekvieną dieną nuo 11 iki 21 val.).
www.vaikulinija.lt

Vilties linija
Emocinė parama telefonu 116 123 (nemokamai visą parą).
www.kriziucentras.lt

Pagalba moterims linija
Pagalba teikiama moterims ir merginoms. Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai.
Emocinė parama telefonu 8 800 66366 (nemokamai, kiekvieną dieną 10-21 val.)
www.moters-pagalba.lt/linija

Linija Doverija
Pagalba jaunimui rusų kalba teikia savanoriai.
Emocinė parama telefonu 8 800 77277 (nemokamai darbo dienomis 16-20 val.)

Informacija parengta remiantis Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis.

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ala Markevičienė

Aukštyn
« Rugsėjis 2019 »
Pirm Antr Tr Ket Penk Šešt Sek
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontaktai

Vytauto Didžiojo a. 6, III a. LT-39149 Pasvalys; Tel.: 8 451 20130;  8 451 20131; el. paštas: vsbiuras@gmail.com

Naujausi straipsniai

Numatyti renginiai

Nėra renginių