Lėtinė mieloleukemija

Kategorija Skaitiniai

Nuo 2011 m. kasmet rugsėjo 22 d. minima Tarptautinė lėtinės mieloleukemijos žiinomumo diena Lietuvoje per metus diagnozuojama apie 40 naujų LML atvejų. Apie 90 proc. Lietuvos pacientų liga nustatoma pradinėje lėtinėje stadijoje. LML daugeliu atvejų pasireiškia vyresniame amžiuje ir labai retai vaikams. Vidutinis amžius diagnozės metu yra 60 metų. Diagnozuojama tiek vyrams, tiek moterims.
Lėtinė mieloleukemija (LML) – tai viena iš lėtinių piktybinių kraujo vėžio formų, kurios metu pažeidžiami kaulų čiulpai, kraujas, padidėja blužnis bei kepenys.
Pagrindinis veiksnys, dėl kurio išsivysto LML, yra chromosomų pokyčiai. Kai įvyksta ląstelės dalijimosi klaida, atsiranda vadinamoji Filadelfijos chromosoma, kuri turi BCR-ABL geną hibridą. Genas koduoja baltymą, aktyvuojantį tam tikrus ląstelės fermentus, o jie skatina ląstelę nesulaikomai daugintis ir stabdo natūralią ląstelių mirtį. Piktybinės ląstelės nekontroliuojamai auga, gyvuoja ir dauginasi, pamažu užgožia normalią kraujodarą, padidėja kepenys, blužnis.
Šios ligos eiga išskiriama į 3 stadijas: lėtinę, akceleracijos ir blastinę. Kai aptinkama kraujyje navikinių bręstančių ląstelių, daug trombocitų, tai yra vadinama lėtine LML stadija. Ši stadija tęsiasi keletą metų. Nuo pat pradžių BCR-ABL geną turinčios ląstelės genetiškai nestabilios ir pati liga neišvengiamai progresuoja. Daugėja nesubrendusių ląstelių ir dar labiau padidėja blužnis, blogėja kraujo rodikliai. Ligos simptomai vis sunkėja. Pasireiškia: karščiavimas, žymus svorio netekimas, didesnis poreikis vaistų dozės ligai gydyti, sąnarių, kaulų skausmai, infekcijos ir kt. Liga pereina į akceleracijos, o galiausiai į blastinės krizės stadiją.
Akceleracijos bei blastinės krizės stadijose taikomas žymiai intensyvesnis gydymas. Šio gydymo tikslas – sugrąžinti ligą į lėtinę fazę ir kiek galima sumažinti pacientą varginančius simptomus. Ligos išeitys labai priklauso nuo paciento bendros būklės, gydymo, nuo ligos stadijos.
Priežastys, dėl kurių susergama mieloleukemija: Cheminių medžiagų įtaka, galimas jonizuojančios spinduliuotės poveikis, paveldimi chromosomų pokyčiai, elektromagnetinių laukų poveikis.
LML nėra užkrečiamas susirgimas. Šiuo metu atliekami tyrimai, siekiant suprasti visus pokyčius, kurie lemia Filadelfijos (Ph+) chromosomos ir vėžį sukeliančio BCR-ABL geno susidarymą. Labai svarbu yra pasakyti savo gydytojui, jeigu jaučiate: nuovargį, nuolatinę energijos stoką, svorio kritimą, naktinį prakaitavimą, skausmą ar pilnumo jausmą kairėje pilvo pusėje, nieko nepaaiškinamą karščiavimą, virškinimo sutrikimus, apetito praradimą.
Diagnozuojant atliekami trys sudėtingi, svarbiausi kaulų čiulpų ir veninio kraujo tyrimai: kraujo ląstelių tyrimas, citogenetinis tyrimas ir RQ-PCR tyrimas. Taip pat atliekamas anamnezės surinkimas, fizinis ištyrimas, biocheminis kraujo tyrimas, vidaus organų ultragarsinis tyrimas, kaulų čiulpų aspiracija ir biopsija.
Šiais laikais pacientams prieinama daugybė gydymo metodų. Parenkant gydymą yra atsižvelgiama į žmogaus amžių ir bendrą būklę, ligos stadiją. Gydymui gali būti taikoma biologinė terapija, chemoterapija, transplantacija, donoro limfocitų infuzija ir kt.
Diagnozavus ir gydant LML reikėtų vadovautis keliais paprastais žingsniais:
• laikytis gydymo plano;
• reguliariai atlikti reikalingus tyrimus;
• stebėti svarbiausius gydymo etapus;
• pasiekus gydymo tikslus ir pagerėjus savijautai, toliau laikytis gydytojo nurodymų.

Rekomenduojama stebėti organizmą, o pastebėjus kokius pokyčius, kreiptis į gydytojus!

Straipsnis parengtas pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją.

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ala Markevičienė

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131