Mes Facebook-e

A+ A A-

Apsauga neplanuotam nėštumui ir lytiškai plintančioms ligoms

Sekso sąvoka kiekvienam žmogui yra skirtinga ir priklauso nuo susiformavusių vertybių. Vieniems tai meilės ir emocijų išreiškimo būdas, kitiems tai tiesiog malonumas, kai kam tai šventas dalykas, galimas tik santuokoje. Vis dėlto prigimtinė lytinių santykių paskirtis yra skirta vaikų pradėjimui.
Tarptautinė planuotos tėvystės federacija „Lytinių ir reprodukcinių teisių chartijoje“ skelbia, kad visi asmenys turi teisę laisvai ir atsakingai reguliuoti savo vaisingumą ir nuspręsti dėl šeimos kūrimo, įskaitant teisę nuspręsti, turėti ar neturėti vaikų, kiek jų turėti, bei teisę saugiai ir efektyviai naudotis visais prieinamais ir jiems priimtinais vaisingumo reguliavimo metodais, technologijomis ir gydymu. Šeimos planavimo metodai – tai įvairūs būdai, kuriais siekiama apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo. Norint apsisaugoti nuo nėštumo, kontracepcijos būdą reikėtų pasirinkti atsižvelgiant: kokia sveikatos būklė; kokiam laikotarpiui bus reikalinga apsisaugojimas ir, ar būdingi atsitiktiniai lytiniai santykiai (momentinė ir kelis metus trunkanti kontracepcija); kiek dažnai lytiškai santykiaujama;kada norėsis susilaukti vaikų. Įvertinus situaciją, geriausia apsilankyti pas ginekologą ir išsirinkti tinkamiausią kontracepcijos priemonę.

Susilaikymas
Pati efektyviausia priemonė nuo nepageidaujamo nėštumo, be to, padeda išvengti bet kokių lytiniu keliu plintančių ligų. Neturi jokio šalutinio poveikio ir yra nemokama.

Maitinimas krūtimi.
Metodas nėra labai patikimas. Dažnai moterims, maitinančioms krūtimi, mėnesinių ciklas vyksta, tačiau nebūna matomo kraujavimo, todėl galima klaidingai manyti, kad mėnesinės nevyksta.

Kontraceptinės tabletės
Kontraceptinių tablečių sudėtyje yra du hormonai: estrogenas ir gestagenas. Šias tabletes skiria gydytojas. Jos geriamos kasdien nuo pirmos mėnesinių dienos, 21 dieną be pertraukos, po to daroma 7 dienų pertrauka. Kontraceptinės tabletės vartojamos tol, kol norima apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo. Jei tabletės vartojamos reguliariai, apsaugos nuo nėštumo veiksmingumas siekia 99%.

Implantas (kontraceptinė lazdelė)
Tai degtuko dydžio lazdelė iš dirbtinės medžiagos, turinti hormono gestageno. Per pirmąsias 5 menstruacinio ciklo dienas gydytojas implantuoja lazdelę po žasto oda. Kontraceptinės lazdelės poveikis trunka 3 metus. Praėjus šiek tiek laiko po implantacijos kontraceptinė lazdelė tampa nebejuntama, tačiau išlieka veiksminga. Šią priemonę galima naudoti žindant. Pašalinus implantą moteris vėl tampa vaisinga. Implanto efektyvumas nuo neplanuoto nėštumo yra daugiau nei 99 proc.

Švirkščiamieji kontraceptikai
Hormonų injekcijos – tai labai veiksmingas metodas, kurio efektyvumas siekia 100 proc. Švirkščiamuosiuose kontraceptikuose yra gana didelis gestageno hormono kiekis, kuris patekęs į kraujotaką slopina ovuliaciją kiaušidėse, gimdos gleivinė labai išplonėja, tampa sekli ir nepasirengusi priimti apvaisintos kiaušialąstės. Hormonų injekciją į raumenį atlieka gydytojas ir jos kartojamos reguliariai kas 3 mėnesius. Nutraukus vartojimą, vaisingumas atsistato negreit – praėjus 6-18 mėn. po paskutinės injekcijos.

Kontraceptinis žiedas
Tai lankstus, maždaug 5 cm skersmens plastikinis žiedas, kuriame yra nedidelis moteriškų hormonų gestageno ir estrogeno kiekis. Žiedas įdedamas į makštį vieną kartą per mėnesį ir laikomas tris savaites. Visą šį laiką kontraceptinis žiedas nuolat išskiria mažą moteriškų lytinių hormonų kiekį ir taip saugo nuo nepageidaujamo nėštumo. Po 21 dienos žiedas iš makšties išimamas ir laukiama mėnesinių. Po mėnesinių reikia įsidėti naują žiedą. Šią kontraceptinę priemonę gali įsidėti ir išsiimti pati moteris. Naudojamas teisingai jis garantuoja didesnį nei 99 proc. veiksmingumą ir patikimumą.

Kontraceptinis pleistras
Kontraceptinis pleistras klijuojamas ant pilvo, sėdmenų, liemens arba peties. Pleistras su hormonais gestagenu ir estrogenu yra kūno spalvos, plonas, 5 cm ilgio ir pločio. Kontraceptinį pleistrą reikia keisti kas savaitę tris savaites. Po to daroma vienos savaitės pertrauka, per kurią prasideda mėnesinės.Tinkamai naudojamo kontraceptinio pleistro efektyvumas siekia net 99 proc.

Prezervatyvai
Barjerinės kontraceptinės priemonės saugo nuo nepageidaujamo nėštumo, neleisdamos spermai patekti į gimdą. Populiariausia barjerinės kontracepcijos priemonė yra prezervatyvas (moteriškas, vyriškas), kuris kartu apsaugo ir nuo lytiškai plintančių infekcijų (LPI).

Vyriškas prezervatyvas – tai vyrams skirta priemonė, apsauganti nuo nėštumo bei LPI. Plonas latekso maišelis užmaunamas ant varpos prieš lytinius santykius, kad sperma nepatektų į makštį. Prezervatyvų yra įvairių dydžių, spalvų, storio ir faktūrų, su spermicidu ir be jo, suteptų ir nesuteptų (silikono aliejumi ar žele, specialia pudra). Labai plonas ir nesuteptas prezervatyvas dažniau plyšta. Prezervatyvas 97 proc. apsaugo nuo neplanuoto nėštumo ir LPI. Labai svarbu patikrinti prezervatyvo galiojimo datą, užsimauti prezervatyvą teisingai ir per kiekvieną lytinį aktą naudoti naują prezervatyvą.

Moteriškas prezervatyvas – moterims skirta kontracepcijos priemonė, apsauganti nuo nėštumo ir LPI. Tai iš latekso ar silikoninės gumos pagamintas minkštas maišelis su dviem elastingais žiedais. Jis dedamas į makštį prieš lytinį aktą, vieną žiedą paliekant makšties viduje, kitą – išorėje. Per kiekvieną lytinį aktą reikia naudoti naują moterišką prezervatyvą. Moteriškais prezervatyvais Lietuvoje neprekiaujama.

Spermicidai
Tai cheminės kontracepcijos priemonės – gelis, kremas, žvakutės, puta, tabletės ir kt. Spermicidai turi būti naudojami per kiekvieną lytinį aktą. Šių cheminių medžiagų veikimas trunka nuo 30 minučių iki valandos. Spermicidų patikimumas siekia 79–97 proc., o naudojant kartu su prezervatyvu 98–99 proc.

Gimdos spiralė
Variu dengta gimdos spiralė apsaugo nuo neplanuoto nėštumo 97-98 proc. Neturinti hormonų spiralė tinka daugeliui moterų. Jos dydį parenka gydytojas ir menstruacijų metu, kai gimdos kaklelis yra labiau išsiplėtęs, įdeda į pacientės gimdą. Spiralė, saugodama nuo nėštumo, gali likti gimdoje 5–8 metus. Hormonus išskiriančioje gimdos spiralėje yra nedidelis hormono gestageno kiekis ir ji saugo nuo neplanuoto nėštumo 3–5 metus. Įvairaus tipo spirales gali naudoti tiek gimdžiusios, tiek negimdžiusios moterys.

Laisvanoriška chirurginė sterilizacija
Tai vienas efektyviausių šeimos planavimo metodų, kurio efektyvumas siekia daugiau nei 99 proc. Sterilizaciją gali pasirinkti ir vyrai, ir moterys, apsisprendę neturėti daugiau vaikų. Metodas patogus toms poroms, kurios negali arba nenori naudoti kitų kontraceptinių priemonių. Laisvanoriška sterilizacija nėra įteisinta Lietuvoje.

Laisvanoriška vyro sterilizacija (vasektomija). Nesudėtinga chirurginė operacija, per kurią perrišami sėkliniai latakėliai, jie tampa nepralaidūs, ir spermijai iš sėklidžių nepatenka į spermą. Ši operacija nekenkia sveikatai ir neįtakoja hormonų apykaitos. Vyras nejaučia jokių fizinių, vyriškumo, jėgos, seksualumo, erekcijos pasikeitimų. Vasektomijos efektyvumas yra 99 proc. Pastojimo galimybės po atstatančių operacijų yra menkos. Todėl sprendimas sterilizuotis turi būti gerai apgalvotas.

Laisvanoriška moters sterilizacija. Moters sterilizacijos efektyvumas siekia daugiau nei 99 proc. Praėjus vieneriems metams po procedūros vos viena iš šimto moterų pastoja. Sterilizacija yra patraukli daugeliui moterų, kadangi yra ilgalaikė. Sprendimas sterilizuotis turi būti savanoriškas, gerai apgalvotas. Moters sterilizacija yra chirurginė operacija, kurios metu blokuojami (surišami, dalijami arba užspaudžiami) kiaušintakiai taip, kad spermijai negalėtų pasiekti kiaušialąstės. Po sterilizacijos moteriai gali būti atstatytas vaisingumas, tačiau operacijos vaisingumui atstatyti tik 70% yra sėkmingos.

Temperatūrinis metodas
Moters organizme vykstantys cikliški procesai veikia ne tik moters savijautą, nuotaiką, bet ir bazinę kūno temperatūrą. Pagal ją galima spręsti, kada įvyksta ovuliacija ir ar ji iš viso įvyksta. Paprastai iki ovuliacijos bazinė kūno temperatūra laikosi sąlyginai žema, per ovuliaciją ji pakyla per 0,2-0,4oC ir tokia išlieka iki ciklo pabaigos. Temperatūrą reikia matuoti išangėje arba burnoje kiekvieną rytą neišlipus iš lovos, nevalgius, negėrus, miegojus ne mažiau kaip 7 val. Temperatūros pokyčiai turi būti žymimi lentelėje, kuria remdamasis gydytojas nustato moters vaisingas ir nevaisingas dienas.

Gimdos kaklelio gleivių metodas
Gimdos kaklelio gleivių stebėjimo metodas dažnai vadinamas ovuliacijos ar Bilingso metodu. Jis remiasi kasdieniu moters gimdos kaklelio gleivių tikrinimu siekiant nustatyti vaisingas dienas. Gleivės keičiasi per visą moters lytinį ciklą. Skiriamos 4 moters ciklo fazės: mėnesinės, ankstyvoji nevaisinga, vaisinga ir vėlyvoji nevaisinga. Esant nevaisingoms dienoms, prieš ovuliaciją gleivių ant išorinių lytinių organų nebūna, lytinių lūpų srityje jaučiamas sausumas. Po ovuliacijos, nevaisingu laikotarpiu, makštyje gali jaustis drėgnumas arba sausumas, gleivės būna baltos, lipnios. Vaisingomis dienomis (per ovuliaciją) gleivių gausėja, jos būna tąsios, slidžios, skaidrios.

Kalendorinis vaisingumo reguliavimo metodas
Moteris turi reguliariai žymėti menstruacijų dienas. Taip apskaičiuojama, kokiomis dienomis moteris yra vaisinga ir kokiomis nevaisinga. Jeigu ciklas 28 dienos, vaisingos yra 7 dienos prieš ovuliaciją (ovuliacija būna keturioliktą dieną skaičiuojant nuo pirmos menstruacijų dienos) ir 3 dienos po ovuliacijos. Šis metodas yra nepatikimas, nes ovuliacija gali įvykti neįprastu laiku.

Nutrauktas lytinis aktas
Lytinio akto nutraukimas yra, kai per sueitį vyras, pajutęs artėjančią ejakuliaciją, ištraukia varpą iš makšties, tokiu būdu neleisdamas sėklai patekti į moters lytinius organus. Šis metodas yra vienas iš nepatikimiausių, nes dar prieš ejakuliaciją iš varpos išsiskiria skystis, kuriame yra tam tikras spermatozoidų skaičius, ir tada moteris gali pastoti.

Šeimos planavimo metodų veiksmingumas skiriasi. Apsaugos priemonės nuo nėštumo neapsaugo 100 proc. (išskyrus susilaikymą). Bet kuriuo atveju, prieš naudojant kontracepciją reikėtų pasikonsultuoti su ginekologu.Vienintelė priemonė, sauganti ir nuo neplanuoto nėštumo ir lytiniu keliu plintančių infekcijų, yra prezervatyvas.

Šaltiniai:
http://who.int/mediacentre/factsheets/fs351/en/
http://www.who.int/reproductive…/…/family_planning/MEC-5/en/
http://www.who.int/reproductive…/…/family_planning/SPR-3/en/
https://www.plannedparenthood.org/…/bir…/sterilization-women
https://www.plannedparenthood.org/l…/birth-control/vasectomy
http://seimos.sveikas.lt/lt/nestumas/kas_yra_kontracepcija/
http://www.vaisingumopazinimas.lt/taxonomy/term/2
http://www.panevezysvsb.lt/…/uplo…/2016/09/Kontracepcija.pdf

Nuotrauka. REX FEATURES

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro jaunimo internetinio portalo administratorė Simona Pyragytė

Aukštyn
« Rugpjūtis 2019 »
Pirm Antr Tr Ket Penk Šešt Sek
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Kontaktai

Vytauto Didžiojo a. 6, III a. LT-39149 Pasvalys; Tel.: 8 451 20130;  8 451 20131; el. paštas: vsbiuras@gmail.com

Naujausi straipsniai

Numatyti renginiai

Nėra renginių