Artūro Juzefovičiaus nuotrauka. Artūro Juzefovičiaus nuotrauka.

Tėvų ir vaikų santykių labirintuose

Kategorija Naujienos
Atnaujinta: Antradienis, 05 Gruodis 2017 10:36

Pasvalio Visuomenės sveikatos biure dažnai vyksta įdomios paskaitos ir praktiniai užsiėmimai įvairaus amžiaus pasvaliečiams bei rajono gyventojams. Jos vyksta po darbo valandų arba savaitgaliais. Didžioji dauguma užsiėmimų - nemokami. Pasvaliečiai ypač domisi sveikatos temomis ir šiuos užsėmimus išties yra pamėgę. O išsiruošti iš namų gana lengva, ypač kai žinai, jog atvyksta šeimos santykių konsultantas, psichologas, dėstytojas Vaidas Arvasevičius. Vieną ketvirtadienio pavakarę Pasvalyje vyko šio nuostabaus lektoriaus paskaita apie tėvystės virsmus ir provokacijas. Su susirinkusiais buvo diskutuojama apie auklėjimo mitus ir klaidas, kurias dažnas iš mūsų kasdien daro santykiuose su vaikais. Susitikimo metu klausytojams buvo pasiūlyta virš 50 auklėjimo kasdienybės alternatyvų. Duoti konkretūs ir profesionalūs atsakymai į klausimus, būta pantomimos intarpų ir netramdomo juoko dozių – tikra palaima psichologijos žinių gurmanams.
„Nemėgstu žodžio „auklėti“,- prisipažįsta lektorius, - galima pagalvoti, jog vaikas yra tarsi tuštutėlis indas, kurį tėvai privalo pripildyti kokiu nors skysčiu. Santykyje su vaikais turime suvokti, kad vaikai interpretuoja pasaulį patys bei turi savo požiūrį. Vaiko nuomonė yra svarbi, - sako V.Arvasevičius. Vaiko požiūris formuojasi nepriklausomai nuo to, ar tėvai ir kiti suaugusieji jam leidžia išsakyti savo nuomonę, ar ne. Jeigu tam tikri vaiko poreikiai nebuvo patenkinti, jam būnant ketverių, tai 14-kos metų vaiko poreikių sąrašas bus jau visai kitas. Tėveliai, nespėjote! Nepatenkinti vaikystės poreikiai lydės žmogų visą jo gyvenimą. Kad galėčiau suvokti kaip jam sekasi, tenka užduoti klausimą: o kas vyko jo gyvenime, kai jam tebuvo dveji?“,- pasakoja psichologas.
„2-3-4 metų vaikams nebūdinga suvokti pačiam save, pavyzdžiui, susitvarkyti savo daiktus, nusinešti lėkštę. Mažiems vaikams savikontrolė sunkiai pasiekiama, nes savistaba, savikontrolė ir valia dar neveikia. Dažnai vaikui sakome ko nedaryti, o pamirštame pasakyti ką reikia daryti, pavyzdžiui, tėtis moko sūnų: važiuok su dviračiu atsargiai“, bet vaikui ši informacija neaiški, nes jis dar nežino ką reiškia „važiuoti atsargiai“. Kai informacija neefektyvi, vaikas ją atmeta“, - aiškina lektorius.
Pasak psichologo, būti bejėgišku kartais labiau apsimoka - tai vadinama „išmoktu bejėgiškumu“. Pasaulis nėra nei blogas, nei geras. Tai – mūsų interpretacijos ir visi mes esame teisūs. Tėvų tikslas – išmokyti vaiką veikti aplinkoje. Tipinis netinkamas vaiko elgesys būna susijęs su dėmesio stoka. Jeigu vaikas patenka į aplinką, kurioje daug pozityvaus dėmesio, vaikas staiga nebeturi poreikio elgtis netinkamai. Tačiau, jei vaiko aplinka labai kritiška, jis neturės ramaus uosto, į kurį būtų gera ir saugu vaikui sugrįžti“.
„Tėvai klaidas daro iš nežinojimo, iš inercijos. Tiek specialistams, tiek visai bendruomenei verta susigaudyti tarpasmeninių santykių labirintuose“,- pabrėžia psichologas Vaidas Arvasevičius.

Vilma Jankevičienė, Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro direktorė

Artūro Juzefovičiaus nuotraukos

Daugiau renginio nuotraukų rasite socialiniame tinkle fb: Pasvalio Visuomenės Sveikatos Biuras

Pasvalio Visuomenės Sveikatos Biuras nuotrauka.

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131