V.Jankevičienės nuotraukos. V.Jankevičienės nuotraukos.

Pokalbis su psichologe D.Petrėniene apie tai, kaip įveikti stresą

Kategorija Naujienos

Įgyvendinant širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programą, kurioje gali dalyvauti visi, kurie rūpinasi savo sveikata, psichologė Dalia Petrėnienė Pasvalio Visuomenės sveikatos biure skaitė paskaitą ir pravedė praktinį užsiėmimą tema „Streso reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui. Streso valdymas.“
Paskaitos pradžioje lektorė pateikė praktinę užduotį „Gyvenimo ratas“. Ant popieriaus reikėjo nubrėžti keturias sukryžiuotas linijas, kurios sužymėtos skaičiais nuo 1 iki 10. Kiekviena jų pažymėta pavadinimais:
• Darbas, karjera;
• Sveikata;
• Asmeninis/šeimyninis gyvenimas;
• Pinigai;
• Namai, buitis;
• Laisvalaikis;
• Psichologinė, dvasinė gerovė;
• Draugai, giminės.
Toje vietoje, kurioje manoma, kad esama reikalinga pažymėti, dedamas taškas. Po to taškai turi būti sujungiami. Gaunamas arba apskritimas, arba žvaigždė, gali gautis ir kitokia figūra. Testas atskleidžia, ar jūsų gyvenimas subalansuotas ir ar šiuo metu jūs judate teisinga kryptimi.
Taip pat buvo pasiūlyta atlikti testuką savivertei nustatyti. Tolimesnėje paskaitos eigoje psichologė kalbėjo apie tai, kad gautos išvados (mokslininkų įrodytos fiziologiškai) tik patvirtina hipotezę: „kai įsijungia mūsų emocijos – protas išsijungia“. Pasak specialistės stresas – ypatinga psichikos ir organizmo būsena, kuriai būdinga rezervų mobilizacija, įveikiant ekstremalų poveikį. Stresas gali būti:
• Distresas – normalias adaptacines žmogaus galimybes viršijantis stresas.
• Austresas – naudingas žmogui, gerasis stresas, kuris mums padeda.
• Emocinis stresas – išorės dirgiklio psichologinė reikšmė individui, trukdanti efektyviai veikti.
Psichologė Dalia Petrėnienė paaiškino, jog stresas gali būti pozityvus arba negatyvus.
Pozityvus ( trumpalaikis, motyvuoja, naudingas organizmui...), negatyvus (žalingas, ypač jei trunka ilgai, išeikvoja energijos resursus, gali sukelti fizinių ir psichinių problemų...). Lektorė savo kalboje paminėjo stresui neatsparių žmonių mąstymo/elgesio stereotipus ir patikino, kad stresas – kelias į diabetą. Žmogui patiriant stresą organizme padaugėja adrenalino (streso hormono) ir organizmui duodamas signalas, kad reikia sutelkti visas pajėgas kovoti ar bėgti nuo priešo (taip kraujyje padidėja cukraus kiekis). Dalia Petrėnienė patikino, kad tikrai nereikėtų tuoj pat gerti vaistų patyrus stresą. Reikia labai gerai pagalvoti, nes yra kitų priemonių jam slopinti.
Šioje paskaitoje specialistė pateikė informaciją apie streso įtaką širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimui. Liga prasideda ne nuo skausmų krūtinėje ar širdies infarkto, bet gerokai anksčiau. Iš viso yra žinoma per 200 rizikos veiksnių, bet ne visi vienodai svarbūs. Kai kuriuos valdyti galima, kai kurių ne.
Psichologės teigimu stresas yra sisteminė fiziologinė prisitaikomoji reakcija. Pasibaigus stresoriaus veikimui, organizmas grįžta į ramybės būseną. Sveikatai pavojingas ne pats stresas, bet, tai, kad mūsų gyvenime stresorių yra per daug. Ilgalaikis stresas yra vienas svarbiausių hipertoninės, koronarinės širdies ligos, aterosklerozės rizikos veiksnių. Sergant depresija, dėl didelės psichoemocinės įtampos gerokai dažniau gali sutrikti širdies veikla, ištikti staigi mirtis.
Specialistė akcentavo, jog žmogus, kurio kūnas įsitempęs, jaučia ir psichologinę įtampą, nukenčia jo santykiai su aplinkiniais. Neįmanoma gyventi nuolatinėje įtampoje, todėl nuolat siekiama atsipalaidavimo. Dažnai yra pasitelkiama ir kenksmingas sveikatai priemones. Psichologė patarė, kaip sumažinti stresą, paminėjo relaksacinį poveikį turinčias veiklas. Paskaitos pabaigoje išbandytas pratimas „Gilus kvėpavimas“. Patyrus stresą kvėpavimas darosi dažnas ir paviršutinis, na, o šio pratimo dėka galima kvėpavimą pakeisti į normalų.

Ala Markevičienė
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Daugiau renginio nuotraukų socialiniame tinkle fb: Pasvalio Visuomenės Sveikatos Biuras

 

https://scontent.fkun1-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/26962421_1836833789719966_8844991255397446290_o.jpg?oh=4a6f421c51f4143dc3924261fd42597a&oe=5AEA0E59

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131