Emocinis pagrindas ir žmogaus emocinė sveikata yra svarbesnis veiksnys negu garsusis intelekto koeficientas (IQ), - sako dr. Laura Mačiukaitė. Artūro Juzefovičiaus nuotraukos Emocinis pagrindas ir žmogaus emocinė sveikata yra svarbesnis veiksnys negu garsusis intelekto koeficientas (IQ), - sako dr. Laura Mačiukaitė. Artūro Juzefovičiaus nuotraukos

Apie emocinę sveikatą

Kategorija Naujienos

Kas tai yra emocinė sveikata? Kuo emocijos skiriasi nuo jausmų? Ar emociškai esu sveikas žmogus? Kaip mūsų smegenys veikia įvairiose situacijose? Atsakymus į šiuos ir kitus retai užduodamus klausimus buvo galima išgirsti biomedicinos mokslų daktarės, neurobiologės Lauros Mačiukaitės paskaitoje, kuri vyko Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biure šių metų sausį.
Visi esame patyrę situacijų, kuomet emocijos paima viršų ir jas suvaldyti tampa sunku. Jeigu emocijų neišreiškiame, jos kaupiasi kūne. Vis dėlto, emocijos neretai gali iškreipti pasaulio suvokimo vaizdą. „Kai elgiamės emociškai, mums sunku tai valdyti ir suvokti. Atsitokėjame tik tuomet, kai mums kažkas apie tai prasitaria. Todėl labai svarbu bendrauti su kitais žmonėmis, būti visuomenėje“,- sako dr. L.Mačiukaitė.
Mokslininkų sudarytoje emocijų diagramoje (Plutchiko emocijų ratas) išskiriama virš 100 skirtingų emocijų. O pagrindinėmis laikomos 6 emocijos: laimė, nuostaba, liūdesys, pasibjaurėjimas, pyktis ir baimė. Kiekviena iš šių emocijų yra svarbi ir turi savo paskirtį evoliucijos eigoje. Emocijos, pasak lektorės, iš niekur neatsiranda. Jas generuoja mūsų smegenys. Smegenys sudarytos iš ląstelių – neuronų. Gimus kūdikiui, jo smegenų ląstelėse vyrauja pilkoji masė, yra ir šiek tiek baltosios masės, - pasakoja dr. Laura Mačiukaitė. Kūdikiui augant, naujos ląstelės auga „iš patirties“, tai yra kokia bus patirtis, taip formuosis ir smegenys. Kokį veiksmą mes nuolat vaikui aktyvinsime, tas veiksmas ir išliks. Iki 5 metų susiformuoja 90 procentų junginių tarp neuronų. Tiems vaikams, kurie gavo pakankamai dėmesio, kūdikystėje patenkino visus savo emocinius poreikius, gyvenimas bus lengvesnis negu vaikų, kurie to nepatyrė. Todėl emocinis pagrindas ir žmogaus emocinė sveikata yra svarbesnis veiksnys negu garsusis intelekto koeficientas (IQ), - sako dr. Laura Mačiukaitė.
Norint valdyti savo užplūdusias emocijas pravartu išmokti kūno atpalaidavimo pratimų. Gerai veikia ir dėmesio sutelkimas į savo jutimus: ką dabar jaučiu savo pirštais ir lytėjimu, kokį skonį jaučiu, ką matau, ką girdžiu, ką užuodžiu?, - pataria lektorė ir pabrėžia, - dėmesio perkėlimas veikia.
„Būkite fiziškai aktyvūs, empatiški, plėtokite socialinius ryšius, bendraukite, būkite draugai patys sau“, - atsisveikindama pasvaliečiams linkėjo kraštietė neurobiologė dr. Laura Mačiukaitė.

Vilma Jankevičienė, Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro direktorė

Daugiau renginio nuotraukų socialiniame tinkle fb: Pasvalio Visuomenės Sveikatos Biuras

https://scontent.fkun1-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/28235065_1879504902119521_1514306841252544720_o.jpg?oh=2f9bb4945ee7d2a99c5c762e6598ae91&oe=5B45DBEA

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131