Vaškų gimnazijoje lankėsi švietimo konsultantas Lukas Benevičius

Kategorija Naujienos

Visuomenės sveikatos biuro kvietimu, gegužės 2 dieną Pasvalio r. Vaškų gimnazijoje lankėsi švietimo konsultantas, inovatorius Lukas Benevičius, kuris susitiko su I-IV klasių gimnazistais, diskutavo ir mokė kalbėtis, kad mus suprastų. O su gimnazijos pedagogais aptarė vieną efektyviausių bendravimo ir komunikacijos metodikų „Nesmurtinė komunikacija“.
Lektorius pateikė konkrečių pavyzdžių ir diskutavo su mokiniais ir mokytojais. Akcentavo, kad jei siekiame susitarimo, bet savo tiesą laikome svarbiausia, greičiausiai nesusitarsime. Jei kitas žmogus arba mes patys nusileidžiame, tai nėra susitarimas, o kai nepasiseka, dažniausiai pradedame ieškoti kaltų, kas teisus ir kas neteisus. Bet galima pažvelgti paprasčiau ir sugaišti mažiau laiko – įvardyti, kas mums svarbu ir kas kitiems svarbu, tada rasti kompromisą.
Užsiėmimų metu lektorius pateikė daug pavyzdžių, kurie parodo, kad kitas žmogus elgiasi nelogiškai. Tačiau iš tikrųjų kokia nors logika vis dėlto yra, tik mes jos nesuprantame. Nors kartais mes nemąstydami sakome – nesąmonė, bet tai kažkam - sąmonė, o tik ta mintis dar nepasiekė mūsų sąmonės.
Keturių žingsnių modelis skatins norimą ir taikų bendradarbiavimą, suteiks tarpusavio santykiams daugiau prasmės, lengvumo ir nuoširdumo, teigė lektorius.
Pirmiausia, reikėtų atskirti vertinimą, išankstinę nuomonę nuo fakto, kas iš tikrųjų įvyko ar vyksta, nes pagauti emocijų dėl kokio nors įvykio kartais tiesiog interpretuojame. Su faktais, tikrais įvykiais sutinka visi, bet kai jie iškraipomi arba laikomasi išankstinės nuomonės, atsiranda ir tarpusavio kaltinimų, ieškojimų, kas teisus.
Antras žingsnis skirtas jausmams atpažinti. Kaip jaučiamės dėl to, kas įvyko? Kaip kitas žmogus gali jaustis tomis aplinkybėmis? Emocinis raštingumas veda supratingumo link. Tačiau jausmų atpažinti neužtenka, nes už kiekvieno jausmo slypi tam tikras poreikis.
Trečias žingsnis – suvokti poreikius, vienokios ar kitokios elgsenos priežastį. Vienu atveju jausmai rodo, jog į mūsų poreikius buvo atsižvelgta, kitu – neigiami jausmai išduoda, kad jų buvo nepaisoma ar patys neapgynėme, kas svarbu tomis aplinkybėmis. Mūsų poreikiai, kuriuos kartais išreiškiame, o kartais neišreiškiame kitiems žmonėms, tai ir yra tos metodikos esmė.
Ketvirtas žingsnis – prašymas, tai siekis susitarti su kitu žmogumi ar grupe žmonių, dažnai esame linkę reikalauti, kad kitas žmogus padarytų tą ar aną, ir manome, jog jis turi atsižvelgti į mūsų reikalavimus. Tačiau formuluojant prašymą kaip klausimą, ar kitas žmogus galėtų padaryti tai tam tikru metu, iš karto atsiveria galimybių bendram darbui veiklai, kūrybai ir bendram supratimui.
Pedagogams lektorius pristatė nesmurtinės komunikacijos metodiką, kurią dar 1960 metais sukūrė JAV psichologas Marshallas Rosenbergas. Jos pagrindinis tikslas – ugdyti empatiją, padėti geriau suprasti save ir kitus, bendrauti sklandžiai, be pykčio ir smurto. Ši metodika padeda atpažinti ir suprasti vidinę žmonių logiką, dėl kokių motyvų jie elgiasi vienaip ar kitaip, sako vienus ar kitus žodžius, o supratimas skatina empatiją, atjautą ir žmonės gali toliau bendradarbiauti. Nesmurtinės komunikacijos metodika padeda suprasti, kad ne tik mes, bet ir kiti žmonės turi savo nuomonę ir kaip galime susitarti.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Birutė Jokubaitienė

Autorės nuotraukos.

https://scontent.fkun1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/59613286_2711815068888496_8183836934422921216_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent.fkun1-1.fna&oh=f2a70da9a9a61a9cdb51088514d8caab&oe=5D5B6FA5

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131