Trečiadienis, 14 Lapkritis 2018

Jau turime metų specialistą !

Siekiant paminėti visuomenės sveikatos specialistų darbo svarbą ir reikšmę, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacija jau trečius metus iš eilės organizavo Metų visuomenės sveikatos specialisto rinkimus. Šiais metais apdovanojimų „Metų specialistas“ ceremonija vyko Kelmėje, mokslinės-praktinės konferencijos „Vėžio prevencijos ir kontrolės ateitis – palankūs sprendimai ir bendradarbiavimas“ metu. Apdovanojimus gavę specialistai neslėpė džiaugsmo ir teigė, kad tokie renginiai svarbūs ir motyvacine prasme – stengtis dar labiau, įkvėpti aplinkinius, neprarasti entuziazmo ir ryžto skleidžiant žinias apie tai, kas iš tiesų svarbu – kiekvieno mūsų sveikatą. Apdovanojimus įteikė PSO biuro Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė, Europos Komisijos narys, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą V. P. Andriukaitis bei Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos pirmininkė Danguolė Avižiuvienė. Iš viso įteiktos 43 nominacijos.

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro metų specialistu tapo visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Birutė Jokubaitienė "Už darbštumą, profesionalumą, atsakingumą, vykdant visuomenės sveikatos priežiūros funkcijas".

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija.

Vilmos Jankevičienės nuotrauka.

Daugiau renginio nuotraukų rasite socialiniame tinkle Fb: Pasvalio Visuomenės Sveikatos Biuras

Pasvalio Visuomenės Sveikatos Biuras nuotrauka.

Skaityti daugiau

Pasvalio rajono įmones kviečiame dalyvauti apklausoje dėl profesinės sveikatos priežiūros paslaugų

Higienos institutas kviečia įmones, kuriose dirba iki 100 darbuotojų, dalyvauti apklausoje, užpildant anketą „Profesinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo galimybių įmonėms nustatymas“. Apklausoje gali dalyvauti tiek valstybinio, tiek privataus sektoriaus įmonės, įstaigos ir organizacijos, nepriklausomai nuo jų ekonominės veiklos rūšies. Higienos institutas užtikrina anketoje pateiktų duomenų konfidencialumą. Apklausos rezultatai bus panaudoti tik tyrimo tikslais ir pateikti apibendrintai. Apklausa vyksta iki 2018 m. lapkričio 30 dienos.
Anketa pildoma internetu atidarius šią nuorodą: www.manoapklausa.lt/apklausa/1041193503/
Apklausa atliekama įgyvendinant Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros 2016–2023 metų programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. gruodžio 9 d. nutarimu Nr. 1291, ir Nacionalinį darbuotojų saugos ir sveikatos 2017–2021 metų veiksmų planą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. gegužės 22 d. įsakymu Nr. A1-256/V-584, siekiant parengti profesinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo labai mažoms ir mažoms įmonėms modelį.

Pasvalio r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija

 

Skaityti daugiau

Rūkymas – procesas prie kurio priprantama nesuvokiant žalos

Kasmet trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Kaip teigia PSO - Pasaulinė sveikatos organizacija, daugiau nei 700 mln. pasaulio vaikų tampa pasyviais rūkoriais. Be to, matydami rūkančius tėvus ar kitus suaugusiuosius, užaugę tokie vaikai ir patys tampa rūkoriais. Nėra nei vieno kūno organo, kuriam nekenktų rūkymas. Tabako rūkymas sukelia fizinę bei psichinę priklausomybę. Lietuvoje rūkymo problema labai aktuali. Rūkyti pradedama vis jaunesniame amžiuje. 2016 metais visoje Lietuvoje buvo atliktas „Vaikų gyvensenos tyrimas“. Iš viso apklausti 38 633 – 5-7-9 klasių mokiniai. Iš tyrimo matyti, kad rūkančių moksleivių visoje Lietuvoje per paskutinius 12 mėnesių buvo 20 proc. Pasvalio r. savivaldybėje apklausti 529 mokiniai. Tyrimas parodė, kad 11,7 proc. mokinių per paskutinius 12 mėnesių bent kartą rūkė tabako gaminius. Daugiau vyresni 9 klasių moksleiviai ( 22,7 proc.). Per paskutines 30 dienų bent kartą rūkė 7,9 proc., vaikų. Kodėl paaugliai rūko? Dažniausiai pradedama rūkyti, norint pamėgdžioti kitus paauglius, norint pritapti prie bendraminčių rato, atrodyti savarankiškais bei subrendusiais. Klaidingai galvojama, kad rūkymas padeda nusiraminti, mažina kūno svorį. Rūkymas – procesas prie kurio priprantama nesuvokiant žalos. Pagrindinė medžiaga, kuri sukelia priklausomybę yra cigaretėse esantis nikotinas. Tabako dūmuose yra labai daug kitų nuodingų medžiagų, bendrai vadinamų dervomis. Kai kurios iš jų sukelia vėžį. Pavojingas yra pasyvus rūkymas – kvėpavimas tabako dūmais, būnant prirūkytoje patalpoje. Ypač toks rūkymas pavojingas vaikams bei nėščiosioms. Dažnai būnant prie rūkančiųjų, žmonės rizikuoja sirgti tokiomis pačiomis ligomis, kaip ir rūkantieji.
Jaunimo tarpe vis populiarėja marihuanos (žolės rūkymas). Kaip ir tabaką, marihuaną jaunimas rūko dėl panašių priežasčių. Smalsumas, noras maištauti, „tapti kietu“, pritapti prie bendraminčių rato, patiriant spaudimą iš vyresnių draugų. Taip pat įtaką turi ir blogi santykiai su tėvais, šeimos problemos. Kanapės yra narkotikai, kurie veikia psichiką ir sukelia priklausomybę. Požymiai parūkius kanapių pasireiškia greitai. Dažniausiai žmogus jaučiasi pakylėtas, šnekus, pasitikintis savimi, išalkęs, akyse pastebimos išsiplėtusios kraujagyslės. Vartojant ilgai ir didelėmis dozėmis prasideda nerimo sutrikimai, haliucinacijos, neadekvatus elgesys, atminties sutrikimai, dusulys, vystosi plaučių ligos, silpnėja imuninė sistema, pasireiškia alergijos ir kiti organizmo sutrikimai.
Vaikų gyvensenos tyrimas Lietuvoje parodė, kad 3,1 proc. vaikų per paskutinius metus bent kartą rūkė marihuaną. Pasvalyje tokių rūkančiųjų buvo 0,9 proc. Iš jų 0,6 proc. vaikų kanapes vartojo per paskutinį mėnesį. Didžiausias žolės rūkymo paplitimas buvo vyresnėse 9 klasėse. Įtariant vaiką rūkant tabaką ar kitas narkotines medžiagas, pasiruoškite išklausyti, išreikškite pasitikėjimą ir jokiu būdu nepulkite kaltinti. Stenkitės klausyti ką sako vaikas, kartais užtenka nuoširdaus pokalbio, kad situacija pasikeistų į gerąją pusę. Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena yra gera proga atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybes atsisakyti rūkymo savo ir savo artimųjų sveikatos labui.

Pasvalio r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro
sveikatos stebėsenos specialistė Oksana Vaserytė

Foto https://www.123rf.com

Skaityti daugiau
Prenumeruoti šį RSS naujienų kanalą
Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131