Kovo 22-ąją minima Pasaulinė vandens diena

Kategorija Skaitiniai

"Vanduo! Tu neturi nei skonio, nei kvapo, nei spalvos, tavęs neįmanoma aprašyti, tavimi mėgaujasi, nežinodami, kas tu toks. Negalima teigti, kad tu būtinas gyvenimui: tu – pats gyvenimas...“ (Antuan de Sent Egziuperi).

Kovo 22 d. – Pasaulinė vandens diena, kurios tikslas yra skatinti sąmoningą požiūrį į vandenį ir jo didžiulę svarbą kiekvienam iš mūsų.
Vanduo yra būtinas gyvybei. Netgi teigiama, kad gyvybė Žemėje kilo iš vandenyno. Žmogus be maisto gali išgyventi iki 40 parų, o be vandens numirs 8 parą. Vanduo sudaro didžiausią žmogaus organizmo dalį – apie 60-70%. Netekęs apie 12-20% vandens, organizmas žūsta apsinuodijęs savo paties apykaitos produktais. Gyvybiniai procesai gali vykti tik tada, kai ląstelėse yra pakankamai vandens. Organizmui senstant, vandens audiniuose mažėja – tai susiję su lėtėjančia medžiagų apykaita. Jokia kita medžiaga neatlieka tiek daug įvairiausių žmogaus organizme funkcijų, kaip vanduo. Vandens trūkumui (dehidratacijai) tęsiantis, gresia pavojus širdies-kraujagyslių, kvėpavimo ir termoreguliacinės sistemos veiklai. Į vandens stygių labai jautriai reaguoja smegenys. Jei trūksta vandens, smegenų sistemos veikla labai suaktyvėja ir yra išskiriamas histamino hormonas, kuris atsakingas už vandens pasiskirstymą organizme ir jame ištirpusių medžiagų funkcijų aktyvinimą. Troškulio jausmas – tai histamino suaktyvėjimas, kuris gali kelti skrandžio, žarnyno, gerklės ir kt. skausmus.

Norint tiksliai apskaičiuoti reikiamą išgerti vandens kiekį, turite taikyti formulę:
kūno svoris (kg) dauginamas iš 0,03 (30 ml) = x litrų

Vandens gėrimo taisyklės:
1. Atsikėlę ryte išgerkite stiklinę šilto vandens, kad pagerintumėte medžiagų apykaitą.
2. Vandenį reikėtų gerti maždaug 30 min. prieš valgį.
3. Vandens negalima gerti valgant ir iškart po valgio. Į skrandį patenkantis maistas turi būti suvilgytas tik seilėmis (vanduo atskiedžia skrandžio sultis ir apsunkina virškinimą). Valgyti rekomenduojama maždaug po 40 min.
4. Likus 30 min. iki miego, išgerkite stiklinę vandens.
5. Kai norite gerti – gerkite vandenį.

Artėjanti Pasaulinė vandens diena kovo 12 d. buvo paminėta Krinčino A. Vienažindžio pagrindinėje mokykloje.

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Nėlita Janeliūnienė

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131