Ką daryti, jei įsisiurbė erkė?

Kategorija Naujienos
Atnaujinta: Penktadienis, 15 Geg 2020 15:41

Dėl šiltos žiemos, šylant orams ir mėgaujantis gamta vis dažniau nevengiame daugiau laiko praleisti gamtoje grįžus namo galime pastebėti, jog pasivaikščiojimas, tapo tikru galvos skausmu į kūną įsisiurbusi erkė, visuomenė vis dažniau pastebi kad, suaktyvėjo šie parazitai. Ką daryti įsisiurbus erkei? Kaip taisyklingai ją ištraukti? Kada kreiptis į medikus bei kaip apsisaugoti nuo erkių? Tokių klausimų kyla ne vienam gyventojui.
Visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja erkę traukti atsargiai, kad įsisiurbimo vietoje neliktų erkės galvos, o pati erkė nebūtų sutraiškyta, nes sutraiškius erkę į žaizdą ant odos patenka užkrato. Erkę suimti pirštais ar pincetu, kuo arčiau galvutės ir staigiu judesiu truktelėti į viršų nesukiojant.

Kokias klaidas daro žmones, traukdami erkes?
Pamatę įsisiurbusią erkę, ją tepa aliejais, kremais ir panašiai. To daryti nereikia, nes erkė gali dar giliau įsisiurbti į odą. Ištraukus erkę, dezinfekuokite įkandimo vietą ir ją stebėkite. Jei odoje atsiranda paraudimas, tai gali būti odos alerginė reakcija, kuri per 2-3 dienas išnyksta. Tačiau jei 2-3 sav. bėgyje paraudimas padidėja, kiekvieną dieną plečiasi, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, dėl Laimo ligos diagnozavimo ar atmetimo.

Į kurias kūno vietas dažniausiai gali įsikibti erkė?
Dažniausiai prikimba prie pėdų, blauzdų ir po to nuropoja, ten kur randa tinkamiausią vietą įsisiurbti. Ant kūno jos ieško švelnios odos, kur gausu kraujagyslių, kad būtų lengviau įsisiurbti ir maitintis, dažniausia įsisiurbia į pakinklius, kirkšnis, alkūnės vidinį paviršių, pažastis, už ausų.

Ką dar žmonėms reikėtų žinoti apie erkes?
Dar reikėtų žinoti, kad 40 proc. atvejų įsisiurbusių erkių žmonės nepastebi, dažniausia žmones puola erkių nimfos, kurios yra pačios labai mažos, apie (1mm).

Kada reikėtų kreiptis į medikus, dėl erkės įkandimo?
Svarbu save stebėti apie 30 dienų. Jei atsiranda karščiavimas, raumenų ar galvos skausmas, nuovargis, įkandimo vietoje atsiranda raudona dėmė, kuri plečiasi, reikia kreiptis pas savo šeimos gydytoją.

Kokios yra pagrindinės apsaugos priemonės nuo erkių?
Nuo erkinio encefalito galima apsisaugoti pasiskiepijus. Nuo Laimo ligos skiepų nėra. Svarbios ir kitos prevencinės priemonės: gamtoje, miškuose, pievose, dėvėti šviesius drabužius ilgomis rankovėmis, ilgas kelnes sukišti į batus ar kojines. Vengti aukštų žolių, krūmokšnių. Grįžus iš gamtos apsižiūrėti visą kūną, drabužius su kuriais buvote gamtoje, išpurtyti ir palikti saulėtoje vietoje, iššukuoti plaukus su tankiomis šukomis, nusiprausti po dušu. Kadangi kiekvienais metais vis girdime naujų pranešimų apie erkių sukeltas ligas, pasistenkime į pagalbą pasitelkti natūralias priemones. Viskas ko jums prireiks - paprastas pūkų rinkiklis (lipnus volelis). Ant volelio užlašinkite nedaug aliejaus - svarbu tai daryti tolygiai, tvarkingai. Turėkite omenyje, kad tinka ne visi eteriniai aliejai. Nuo erkių apsaugo, eukaliptų, citrinų, levandų, kedrų, rozmarinų, šalavijų, pelargonijų eteriniai aliejai. Įdomiausia, kad žmonės dievina levandų aromatą, bet erkės jo negali pakęsti. Jo kvapas nepatinka net ir muselėms bei uodams. Ar žinojote, kad erkės tiesiog negali pakęsti serenčių aromato? Taigi savo sodelyje jų pasodinkite su kaupu. Juk šios gėlės dar ir puikiai atrodo.

Informaciją parengė Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė B. Kazilevičienė

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131