Pasaulinė Hepatito diena

Kategorija Naujienos

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro darbuotojai primena, kad liepos 28 d. yra minima Pasaulinė hepatito diena. 2020 metų tema - „Ateitis be hepatitų“.  Virusiniai hepatitai – tai virusų sukeliami kepenų uždegiminiai pokyčiai, pasireiškiantys medžiagų apykaitos sutrikimais, neretai gelta. Virusinį hepatitą dažniausiai sukelia hepatitų A, B ar C tipų virusai.


Kuo skiriasi hepatitai A, B ir C?
Hepatito A virusas sukelia tik ūminį kepenų uždegimą, o B ir C virusai būna dažnai ne tik ūminio, bet ir lėtinio uždegimo priežastis. Virusiniai hepatitai – dažniausia kepenų vėžio bei kepenų transplantacijų priežastis. Kepenys yra vienas svarbiausių žmogaus gyvybinių organų. Jos gamina tulžį ir tuo padeda virškinimo procesui, kovoja su infekcijomis, šalina medžiagų apykaitos produktus ir kt.

Hepatito A viruso infekcija. Hepatitas A pasireiškia uždegimu, gelta. Šis virusas dažniausiai plinta per užterštą maistą ar geriamąjį vandenį. Juo lengvai užsikrečiama tiesioginio kontakto metu nuo sergančio žmogaus. Žmonių imlumas infekcijai yra visuotinis. Inkubacinis periodas nuo 15 iki 50 dienų (vidutiniškai 28 dienos). Infekcija gali būti simptominė ar besimptomė. Persirgus simptomine ar besimptome ligos forma įgyjamas patvarus ilgalaikis imunitetas.
Didesnė rizika užsikrėsti gresia asmenims: keliaujantiems į vidutinio ar didelio infekcijos paplitimo šalis, vyrams turintiems lytinių santykių su vyrais, švirkščiamųjų narkotikų vartotojams, infekuoto asmens šeimos nariams, neskiepytiems asmenims. Infekcijos profilaktika – skiepai.

Hepatito B viruso infekcija. Hepatito B infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus arba nešiotojas. Šis virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Labai pavojingas užsikrėtusio asmens kraujas ar kiti skysčiai su kraujo priemaiša. Užsikrėsti hepatito B infekcija daug lengviau nei žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), nes jo infekcinės savybės šimtą kartų didesnės nei ŽIV.
Labiausiai rizikuoja užsikrėsti asmenys, turintys daug lytinių partnerių, vartojantys švirkščiamuosius narkotikus, medicinos darbuotojai, turintys sąlytį su krauju, hemofilija sergantys asmenys ir hemodealizuojami pacientai. Dažniausi simptomai: didelis bendras silpnumas, sąnarių skausmas, pykinimas, apetito stoka, kartumas burnoje, karščiavimas, patamsėjęs šlapimas, skausmas ar diskomfortas dešinėje pašonėje, akių bei odos pageltimas. Riziką užsikrėsti sumažina: skiepijimasis, saugesnis ir atsakingesnis lytinis elgesys, nevartojimas narkotinių medžiagų, o jas vartojantys turėtų nesidalinti adatomis, švirkštais ar kitomis švirkštimosi priemonėmis.

Hepatito C viruso infekcija. Virusinis hepatitas C – tai hepatito C sukeltas kepenų uždegimas. Šios ligos sukėlėjas – hepatito C virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Užsikrėtus hepatito C virusu didžiausia jo koncentracija nustatoma kraujyje, retai aptinkama kituose organizmo skysčiuose.
Hepatito C virusas daugelį dienų gali išlikti ant paviršių gyvybingas. Infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus. Jis plinta: per kraują, užsikrėtusi motina gali perduoti kūdikiui, heteroseksualių lytinių santykių metu. Hepatito C virusu negalima užsikrėsti čiaudint, kosint sveikinantis. Labiausiai rizikuoja užsikrėsti asmenys, vartojantys švirkščiamuosius narkotikus, medicinos darbuotojai, turintys sąlytį su krauju, hemofilija sergantys, hemodializuojami pacientai.
Daugumai pacientų šį liga būna besimptomė. Dažniausi simptomai: bendras silpnumas, apetito stoka, pykinimas, kiek rečiau karščiavimas, odos niežulys ir kt.
Norint apsisaugoti nuo šios ligos yra rekomenduojama lytinių santykių metu naudoti prezervatyvus, nesinaudoti kitų žmonių asmens higienos daiktais, naudoti gumines pirštines, jei reikia liesti žmogaus biologinius skysčius, nevartoti narkotinių medžiagų, jas vartojant nesidalinti adatomis, švirkštais ar kitomis švirkščiamosiomis priemonėmis.

Hepatito D viruso infekcija. Hepatitas D – tai hepatito D viruso sukeltas kepenų uždegimas. Infekcijos šaltinis yra sergantis besimptome ir simptome ligos forma žmogus. Jis gali pasireikšti kartu su hepatitu B. Plinta: per visų rūšių lytinius santykius, per kraują, iš motinos vaikui. Imlumas yra visuotinis. Inkubacinis laikotarpis priklauso nuo infekcijos klinikinės formos. Hepatito B skiepai nesuteikia apsaugos nuo D hepatito.

Hepatito E viruso infekcija. Hepatitas E – tai ūminis, retais atvejais lėtinis, kepenų uždegimas. Jį sukelia E virusas. Infekcijos šaltinis užsikrėtęs žmogus bei gyvūnai (kiaulės, kaukiniai šernai, elniai). Gyvūnams virusas ligos nesukelia. Užsikrečiama, kai virusas patenka į žmogaus organizmą per burną su užterštu geriamuoju vandeniu ar suvalgius užterštų ir nepakankamai termiškai apdorotų maisto produktų. Sergantis asmuo virusą išskiria su išmatomis. Taip pat galimi kiti perdavimo keliai: per kraują, infekuota nėščioji infekciją gali perduoti vaisiui. Vaikams infekcija dažniausiai būna besimptomė. Šios ligos simptomai panašūs į kitų virusinių hepatitų išreikštus simptomus. Persirgus susidaro patvarus imunitetas. Nebūna lėtinio hepatito E formų. Sergama tik ūmia simptomine ar besimptome šio hepatito forma. Perdavimo riziką mažina gyventojų aprūpinimas kokybišku geriamuoju vandeniu, bei gerai termiškai apdoroto maisto vartojimas.
Siekiant išvengti užsikrėtimo hepatitais (A, B, C, D, E), rekomenduojama: plauti rankas prieš valgį, nevalgyti neplautų vaisių, daržovių, uogų, plauti rankas pasinaudojus tualetu, naudoti prezervatyvus lytinių santykių metu, naudoti vienkartinius švirkštus, adatas. Naudoti asmens apsaugos priemones (gumines pirštines, apsauginius akinius, chalatus), jei kontaktuojama su krauju ar kitais biologiniais skysčiais, audiniais.
Svarbu: pagrindinė profilaktikos priemonė nuo virusinio hepatito A ir B yra skiepai

Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją.
Pasvalio raj. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė

 

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131