Sepsis – ūminė būklė: svarbi kiekviena valanda!

Kategorija Naujienos

Kartu su rudens dargana atkeliauja didesnis ir įvairių infekcijų pliūpsnis. Visi puikiai žinome, kad svarbiausia sėkmingai įveikti įvairių virusų, mikrobų sukeliamas ligas ir išvengti sunkių pasekmių bei komplikacijų. Tačiau, deja, ne visada tai pavyksta. Nepaisant pažangos šiuolaikinėje medicinoje, vakcinų, antibiotikų gausos, kompetetingų gydytojų ir kokybiškos intensyvios terapijos, sepsis lieka labai pavojinga liga. Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje 2012 metais nuo sepsio mirė 244 asmenys (114 vyrų ir 130 moterų).

Bet kurioj kūno vietoj infekcija atsiranda tuomet, kai sutrinka mikroorganizmo (bakterijos, viruso, grybelio ar pirmuonies) santykis su makroorganizmu (žmogumi) – t.y. infekcijos sukėlėjų visuomet yra šalia mūsų, tačiau jie gali mums padaryti žalos tik tuomet, kuomet mūsų organizmas nusilpsta ir nesugeba efektyviai gintis. O kad infekcija išsivystytų iki sepsio būklės organizmas turi būti itin nusilpęs. Didesnė sepsio vystymosi rizika yra senyvo amžiaus žmonėms, sergantiems sunkiomis lėtinėmis ligomis: cukriniu diabetu, leukemija ir kitomis piktybinėmis kraujo ligomis, alkoholizmu, kepenų ligomis, įgimtu imuniteto silpnumu, sergantiems  kvėpavimo takų (pvz.: plaučių uždegimo), šlapimo takų infekcijomis. Kiti rizikos veiksniai, svarūs sepsio vystymuisi yra: sudėtingos chirurginės operacijos, traumos, nudegimai, sunki bendra būklė, ilgą laiką trunkanti nepakankama mityba, užsitęsusi gydymo ligoninėje trukmė, skirtas didelis kiekis antibiotikų prieš sepsio atsiradimą, gydymas imunitetą silpninančiais vaistais, daug invazinių procedūrų (ilgai laikomi ir keli vienu metu kateteriai, dirbtinė plaučių ventiliacija).

Infekcija prasideda nuo mikrobų sukelto uždegimo kurioje nors organizmo vietoje. Sepsis vystosi, kai infekcija išplinta, o organizmo atsakas į infekciją pažeidžia jo paties organus. Sunkus sepsis pasireiškia šoku, dauginiu organų pažeidimu, gali baigtis mirtimi, ypač jei ši būklė atpažįstama ir pradedama gydyti pavėluotai. 1-osios ligos stadijos metu infekcijos židinyje (pvz.; plaučiuose) mikrobai ir jų toksinai, įveikę vietinius apsaugos mechanizmus plinta į gretimus audinius patenka į kraujo tėkmę. Tai sukelia išplitusį viso organizmo uždegimą (sisteminį uždegimo atsaką). 2 stadijos metu prasideda įvairių organų funkcijų sutrikimas, progresuojantis iki funkcijų nepakankamumo. Esant 3-iai sepsio stadijai palaipsniui arba vienu metu vystosi dauginis organų funkcijų nepakankamumas, ūminis kraujotakos nepakankamumas (sepsinis šokas) pasireiškia mažėjančiu arterinio kraujo spaudimu. Ligonis būna apatiškas, sumišęs, jį gali pykinti ar kamuoti vėmimas, krečia drebulys arba šaltkrėtis. Galimas karščiavimas (38°C arba gali būti ir didesnė temperatūra) arba hipotermija (36°C ir mažesnė temperatūra). Ligoniui sutrinka kraujotaka – oda tampa blyški su pilkšvu atspalviu, drėgna, atsiranda kraujosrūvų, dusulys, padažnėja širdies susitraukimai ir kvėpavimas.

Sepsis – tai sunki organizmo būklė, dažniausiai gydoma intensyvios terapijos skyriuose. Gydymas yra kompleksinis, kurio svarbiausias komponentas būna  infekcijos židinio pašalinimas. Nuo tada kai yra įtariamas sepsis, laikrodis skaičiuoja laiką, kiekviena laimėta valanda, mirtingumą nuo sepsio sumažina 8 proc.

Todėl būkite budrūs savo ir savo artimųjų sveikatos atžvilgiu, ypač jei yra rizikos veiksnių, skatinančių šios būklės vystymąsį. Niekada nenumokite ranka  į „nepavojingas infekcijas“: iki galo išsigydykite, pailsėkite, tinkamai maitinkitės. Atsiradus nerimą keliantiems simptomams, kuo greičiau kreipkitės į gydymo įstaigas, kad nebūtų vėlu.

Pasvalio r. sav. Visuomenės

sveikatos biuro informacija

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131