Paveikslėlis www.tyblk Paveikslėlis www.tyblk

Pasaulinė nutukimo diena

Kategorija Naujienos

Pasaulinė nutukimo federacija bendradarbiaudama su Pasaulio sveikatos organizacija, paskelbė spalio 11-ąją Pasauline nutukimo diena. Šios dienos tikslas – paskatinti žmones dėti kuo daugiau pastangų užkertant kelią tokiai organizmo būsenai ir gydyti nutukimą.

Nutukimas tai yra kūno riebalų perteklius, kuris žalingas sveikatai. Jis skirstomas į pirminį arba egzogeninį (atsirandantį dėl išorinių priežasčių), kuris sudaro apie 90 proc. nutukimų atvejų, ir antrinį, arba endogeninį – apie 5-10 proc. atvejų.

Nutukimas ypač pavojingas rizikos veiksnys kalbant apie širdies ir kraujagyslių ligas. Jis apsunkina širdies darbą, esant viršsvoriui, dažnai būna ir padidėjęs kraujospūdis. Kartais užtenka vien kūno masės sumažinimo, norint sureguliuoti kraujospūdį be vaistų. Nutukusių žmonių kraujagyslės greičiau pažeidžiamos aterosklerozės ir dažniau susergama koronarine širdies liga, infarktu, dažnesni pavojingi širdies ritmo sutrikimai, staigios mirtys ir kt.

Nutukimo atsiradimo priežastys, kurios dažnai veikia vienu metu:
• mityba;
• nepakankamas fizinis aktyvumas;
• sveikatos problemos (vidaus sekrecijos liaukų ligos: skydliaukės hormonų trūkumas, insulino, antinksčių gaminamų hormonų perteklius, paveldimos ligos ir t.t.).
• genetinis polinkis;
• psichologinės problemos;
• neigiamos socialinės aplinkos ir (ar) šeimos poveikis;
• kitos mažiau ištyrinėtos nutukimo priežastys.

Fizinio aktyvumo trūkumas yra tas rizikos veiksnys, kuris prisidėjo prie globalaus nutukimo plitimo. Suaugus fizinis aktyvumas sumažėja dar ženkliau, svoris auga sparčiau. Vaikai praleidžiantys daug laiko prie televizoriaus, skaitydami, besimokydami, žaisdami kompiuterinius žaidimus ar tiesiog naršydami internete, patenka į didesnės rizikos grupę, palyginti su tais, kurie eina į lauką arba sporto salę aktyviai žaisti ar tiesiog išdykauti, padeda tėvams namų ruošoje ar ūkio darbuose, sportuoja mokykloje ar už mokyklos ribų. Vaikai žiūrėdami televizorių ar žaisdami kompiuterinius žaidimus dažnai užkandžiauja „greitu maistu“, traškučiais, sausainiais, saldainiais, o tai irgi padidina nutukimo riziką.

Požiūris, įpročiai bei nuostatos dėl maisto pasirinkimo ir aktyvaus laisvalaikio yra tie pamatiniai veiksniai, kurie susiformuojami šeimoje. Jei patys tėvai žiūri teigiamai į fizinį aktyvumą, aktyviai leidžia laisvalaikį su šeima, jie įskiepys savo vaikams įprotį būti fiziškai aktyviems.

Bet kokio gydymo būtina sąlyga (nepriklausomai nuo pasirinktų metodų) yra aktyvus, kryptingas ir ilgalaikis gyvensenos pasikeitimas:
• maisto porcijų mažinimas;
• bendro ir specializuoto fizinio aktyvumo didinimas;
• kasdienės elgsenos korekcija.

Mitybos rekomendacijose siūloma griežtai riboti šiuos maisto produktus: daug kalorijų, riebalų ir angliavandenių turinčius ir ypač daug vadinamų „tuščių“ kalorijų turinčius produktus: saldintus gaiviuosius gėrimus, daugumą „greito maisto“, saldžius ar riebius užkandžius: batonėlius, traškučius ir pan.

Fizinis aktyvumas yra tinkama kompleksinio vaikų bei suaugusiųjų nutukimo gydymo bei prevencijos priemonė. Norint sumažinti svorį rekomenduojamas ne mažesnis nei vidutinio intensyvumo fizinis krūvis. Fizinio aktyvumo metu reikia išnaudoti 1000-2000 ar net iki 2500 kcal per savaitę. Žinoma būtina tartis su mitybos bei fizinio aktyvumo specialistais ir padidinti ne tik bendrą fizinį aktyvumą, bet ir parinkti tinkamą, subalansuotą, ilgalaikę, žemo kaloringumo dietą. Pasivaikščiojimas ar pamėtymas kamuolio į krepšį nepadės, reikalingas intensyvus darbas ne mažiau kaip 3 kartus per savaitę. Tinka ilgas važinėjimasis dviračiu, labai greitas ėjimas, ilgas plaukimas, slidinėjimas, sportiniai žaidimai, šokiai ir t.t.

Jei nusprendėte numesti svorio, pasitarkite su įvairių sričių specialistais ir netikėkite stebuklingais produktais ir maisto papildais.

Parengta naudojant Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją http://www.smlpc.lt/

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131