Paskaita apie finansinį raštingumą ir jo įtaką gyvenimo kokybei

Kategorija Naujienos
Finansinis raštingumas – tai įgūdžių, reikalingų tinkamai suprasti ir aiškinti finansinę informaciją ir ja remiantis priimti teisingus finansinius sprendimus, visuma. Šie įgūdžiai yra labai svarbūs, nes sudaro galimybes priimti su asmeniniais pinigais susijusius sprendimus pagal visą turimą informaciją. Finansiškai raštingas asmuo yra pajėgus rasti geresnius sprendimus (žino, kaip taupyti būstui, studijoms ar pensijai).
 
Žinant finansinio raštingumo svarbą gruodžio 22 d. vyko Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro suorganizuota nemokama nuotolinė paskaita ,,Finansinis raštingumas ir jo reikšmė asmens bei šeimos gyvenimo kokybei ir emociniam stabilumui“. Paskaitą skaitė VU Verslo administravimo ir vadybos magistrė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Vadovų magistrantūros magistrė Laura Misiukonienė.
 
Šios paskaitos metu buvo kalbama apie asmeninį finansų valdymą. Lektorė paaiškino, jog svarbu žinoti kiek pinigų reikės asmeniui (ar šeimai) įvairiais gyvenimo etapais. Galima įvertinti išlaidas mokslui, dideliems pirkiniams (nekilnojamam turtui, automobiliui), išlaidas ilgalaikėms paslaugoms: draudimui, investicijoms. Taip pat svarbu kaip šeimos turtas turi būti perduodamas ateinančioms kartoms (testamentas, paveldėjimas). Reikalinga žinoti kaip įvertinti nelaimingų atsitikimų riziką.
 
Lektorė kalbėjo apie pensijų kaupimo fondus (II pakopos pensijų fondą ir III pakopos pensijų fondą), jų rizikas, asmeninių finansų dalis: pinigų atsargas, apsaugą ir investavimą. Laura Misiukonienė patikino, jog santaupos suteikia ne tik finansinę apsaugą, bet ir padeda išlaikyti pastovią gyvenimo kokybę skirtingomis ekonominėmis aplinkybėmis. Santaupos padeda susidoroti su nenumatytomis išlaidomis.
 
Paskaitoje nuskambėjo paaiškinimas, kaip svarbu tvarkyti finansus iki 25 metų (arba kol nėra šeimos ir išlaikomų asmenų), 25-35 metų, 35-45 metų.
 
Esant iki 25 metų amžiaus didėja pajamos, pradedamas savarankiškas gyvenimas. Svarbu: santaupos: 3-6 mėn. išlaidų dydžio nenumatytoms išlaidoms, taupymo pradžiai ilgalaikis kaupimas pensijai 10 proc. pajamų.
 
25-35 metų sukuriama šeima, didėja išlaidos, atsiranda išlaikomi asmenys, didėja išlaidos būstui, prisiimami įsipareigojimai, todėl svarbu: pinigų atsarga (iki 6 mėn. išlaidų dydžio), investavimas (ilgalaikis tikslas – kaupimas pensijai – 10 proc.) ir apsauga (draudimas 2 metų pajamų arba finansinių įsipareigojimų dydžio), taip pat kiti investavimo tikslai.
 
35-45 metų būdinga iki 6 mėn. išlaidų dydžio pinigų atsarga, ilgalaikis tikslas – kaupimas pensijai – 10-20 proc., draudimas 2 metų pajamų arba finansinių įsipareigojimų dydžio, vaikams – 10 proc. pajamų, o taip pat kiti investavimo tikslai.
 
Lektorė taip pat suteikė daug informacijos apie gyvybės draudimą, investicinį gyvybės draudimą (kritinių ligų draudimas, darbingumo netekimo ir traumų draudimas, nuo nelaimingo atsitikimo draudimas, nuo kritinių ligų). Taupant įmanoma sukaupti lėšų ateities poreikiams. Galima uždirbti kylant rinkoms, tokiu būdu tikėtis didesnio pelningumo, negu laikant ,,kojinėje“ arba banko indėliuose.
 
Laura Misiukonienė nepamiršo keletą žodžių tarti apie vaiko gyvybės draudimą. Vaiko gyvybės draudimo nauda: vaikui bus garantuota finansinė apsauga tėvų netekimo atveju, vaikas turės plačias draudimines apsaugas nelaimingų atsitikimų atveju, užaugęs turės finansinį pagrindą ir galės pradėti savo nepriklausomą gyvenimą ir t.t.
 
Taigi labai svarbu yra domėtis finansiniu raštingumu. Reikia planuoti asmeninį biudžetą, skolintis efektyviai, teisingai vertinti investavimo rizikas, infliaciją ir palūkanų normas, turėti ilgalaikius finansinius tikslus.
 
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131