Patarimai kaip saugiai elgtis ant ledo!

Kategorija Naujienos
Patarimai kaip saugiai elgtis ant ledo! ???❄️ ☃️
 
Prasidėjus žiemos speigams vertėtų prisiminti taisykles kaip saugiai elgtis ant ledo. Vos tik pasirodo šaltukas vaikai ir suaugę puola pramogauti ant ledo neįvertinę tykančio pavojaus. Svarbu žinoti, kad pavieniams žmonėms ant ledo lipti saugu, kai jo storis yra didesnis kaip 7 cm, o kad jis išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm.
Upių ledas niekada nebūna saugus! Dėl srovės, nevienodo upės dugno reljefo kai kurios vietos išvis neužšąla, susidaro sunkiai pastebimų properšų. Tekančiame vandenyje ledas nebūna vientisas, jis susidaro iš atskirų ledo fragmentų, sušalusio sniego. Todėl ant upės ledo rekomenduojame apskritai nelipti, nes yra didelis pavojus įlūžti. Be to, ištikus nelaimei, yra labai maža tikimybė išsigelbėti, nes srovė nelaimėlį gali greitai patraukti po ledu.
Prieš lipdami ant ledo būtinai įvertinkite visą užšalusio vandens telkinio vaizdą. Pavojus slypi sniegu užneštose, pripustytose vietose, taip pat ten, kur matosi įtrūkimai, nelygumai, vandens srovės, balos ir tirpstantis sniegas. Tvirtas ledas yra mėlyno arba žalio atspalvio, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas.
Eidami ant ledo su grupe žmonių laikykitės atstumo, nes didelis žmonių susibūrimas vienoje vietoje didina įlūžimo riziką. Nepalikite vaikų be priežiūros. Ant ledo eikite tik šviesiuoju paros metu, kad galėtumėte pamatyti visas pavojingas zonas. Taip pat apie planuojamą pramogą ant ledo nepamirškite pranešti artimiesiems.
Svarbu! Neleiskite ant ledo mažamečių vaikų vienų, be suaugusiųjų priežiūros!
Jeigu dėl nenumatytų aplinkybių ar neatsargaus elgesio įvyktų nelaimė, būkite pasiruošę neatidėliotiniems veiksmams bei iš anksto su gelbėjimo ir gelbėjimosi metodais supažindinkite kartu einančius vaikus.
 
PATARIMAI, KAIP ELGTIS ĮLŪŽUS LEDUI
Pirmiausia nepasiduokite panikai ir karštligiškai nesikabinkite už ledo krašto, nes jis lūžinės, o jūs prarasite jėgas. Svarbu išlikti ramiems ir giliai kvėpuoti.
Bandykite „užplaukti ant ledo“ laikydamiesi ant vandens paviršiaus, irdamiesi kojomis ir artėdami prie tvirtesnio ledo.
Iš lėto ropškitės ant ledo pirmiausia plačiai ištiestomis rankomis ir krūtine, po to kojomis viena po kitos. Pabandykite nusiauti sunkius ir slidžius batus, jei jie trukdo užlipti ant ledo. Drabužių nenusivilkite – jie apsaugo kūną nuo šalto vandens ir ledo.
Užlipę ant ledo kuo plačiau paskirstykite savo kūno svorį. Atsargiai nusiridenkite kuo toliau nuo eketės. Šliaužkite į tą kranto pusę, iš kurios atėjote. Ant kojų stokitės tik išlipę ant kranto.
Išlipę į krantą, kuo greičiau bėkite ieškoti reikiamos pagalbos: persirengti sausais drabužiais, sušilti, išgerti arbatos, kreipkitės į medikus.
 
PATARIMAI PASTEBĖJUS ĮLŪŽUSĮ IR SKĘSTANTĮ ŽMOGŲ
• Pirmiausia įvertinkite situaciją ir nebėkite stačia galva traukti iš vandens įlūžusio žmogaus. Toje vietoje ledas yra plonesnis, todėl nerizikuokite savo gyvybe.
• Sušukite skęstančiam žmogui, kad jį matote ir skubate į pagalbą, kad nusiramintų.
• Nedelsdami skambinkite numeriu 112. Trumpai ir aiškiai papasakokite, kas ir kur įvyko.
• Kol gelbėtojai atvyks, šaukitės kitų žmonių pagalbos, kurie galėtų jums padėti ištraukti nelaimėlį.
• Nesiartinkite prie žmogaus arčiau kaip 10 m atstumu.
• Neduokite skęstančiajam rankos, nes savo svoriu įlaušite ledą.
• Atsigulkite ant ledo ir paduokite skęstančiajam šaką, slidę, slidžių lazdą ar panašų tvirtą daiktą arba numeskite virvę su mazgu, tvirtai surištus šalikus, drabužius. Esant keliems gelbėtojams galima visiems atsigulti ant ledo, tvirtai suimti vienas kitą už kojų ir sudaryti gyvą grandinę iki eketės.
• Jeigu negalite pasiekti įlūžusio asmens, nerizikuokite savo gyvybe ir laukite gelbėtojų.
 
PATARIMAI IŠTRAUKUS NUKENTĖJUSĮJĮ Į KRANTĄ
• Jei žmogus be sąmonės, patikrinkite kvėpavimą ir pulsą. Jei jo nėra, pradėkite gaivinimą.
• Atsižvelgdami į situaciją, kvieskite greitąją medicinos pagalbą numeriu 112.
• Pristatykite nukentėjusįjį į šiltą patalpą.
• Nuvilkite šlapius drabužius ir pakeiskite juos sausais, apklokite nukentėjusįjį apklotais, antklode, drabužiais.
• Hipotermijos atveju dėkite šiltus kompresus ant nukentėjusiojo krūtinės, kaklo, galvos, kirkšnių. Jei yra galimybė, šildykite jį + 20 °C vandens vonioje, o po 10–30 min. kelkite temperatūrą iki + 37 °C.
• Sąmoningam nukentėjusiajam duokite gerti šiltų saldžių gėrimų.
• Netrinkite nukentėjusiojo odos, neduokite jam gerti alkoholio.
 
ĮSIDĖMĖKITE, kad ant užšalusio vandens telkinio niekada nebus visiškai saugu! Nežinomi ar nepastebimi aplinkos veiksniai gali tariamai saugų paviršių paversti pavojingu. Prieš lipdami ant ledo imkitės visų atsargumo priemonių ir būkite pasiruošę neatidėliotiniems veiksmams nelaimės atveju.
 
ATMINKITE, kad vidutinio stiprumo šaltis ir vėjas gali pakenkti labiau nei stiprus šaltis be vėjo. Pučiant stipriam vėjui, šalčio poveikis stiprėja ir žmogus jaučia daug stipresnę oro temperatūrą nei yra iš tikrųjų tuo metu. Todėl prieš išeinant į lauką reikėtų įvertinti pučiančio vėjo stiprumą ir lauke esančią temperatūrą. Pučiant stipriam vėjui visada apsirenkite šilčiau. Apsaugokite galūnes, ypač kojas. Mūvėkite šiltas vilnones kojines ir dėvėkite laisvesnius batus. Spaudžiant batams nušalti kojas galite labai greitai, net to nejausdami. Apsaugokite rankas ir galvą mūvėdami pirštines ir kepurę.
 
Nesušalkite ir likite sveiki!
 
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuras
Straipsnis paruoštas pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją
 
Nėra nuotraukos aprašymo.
Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131