Balandžio 11-oji – Tarptautinė sergančiųjų Parkinsono liga diena

Kategorija Naujienos
Atnaujinta: Antradienis, 13 Balandis 2021 16:37
Šių metų balandžio 11 dieną, minima Tarptautinė sergančiųjų Parkinsono liga diena. Būtent šią dieną skiriamas dėmesys žmonių supratingumui apie ligą. Sergančiųjų Parkinsono liga solidarumo gėlė - raudona tulpė. Vienas Nyderlandų sodininkas, sergantis Parkinsono liga, išvedė naują tulpės veislę, kurią pavadino ,,Daktaras Džeimsas Parkinsonas“. Raudona tulpė gavo šį vardą, pagerbiant anglų gydytoją D. Parkinsoną, kuris pirmasis išsamiai aprašė šią ligą.
 
Parkinsono ligos priežastis nėra aiški. Panašu, kad kai kurie žmonės paveldi genetinį polinkį susirgti šia liga, susiklosčius tam tikrai situacijai.
 
Parkinsono liga vienodai dažnai užklumpa tiek moteris, tiek vyrus. Dažniausiai susergama sulaukus 55-60 metų. Vis dažniau ši liga diagnozuojama 30-40 metų ar dar jaunesniems asmenims.
 
Parkinsono liga – viena dažniausiai pasitaikančių neurodegeneracinių ligų. Tai lėtinė progresuojanti liga, kurios metu nyksta tam tikros galvos smegenų ląstelės, dalyvaujančios judesių kontrolėje. Parkinsono ligos priežastis nėra aiški. Panašu, kad kai kurie žmonės paveldi simptomų išsivystymo priežastis.
 
Parkinsono ligos simptomai – kalbos ir pusiausvyros sutrikimai, eisenos pasikeitimai, galūnių bei kūno sukaustymas, judesių sulėtėjimas, galvos ir galūnių drebėjimas, orientacijos pablogėjimas, rijimo sutrikimas, sulėtėjęs mąstymas.
 
Dažniausiai pradeda drebėti viena ranka, rečiau koja, vėliau kitos galūnės. Gali drebėti apatinis žandikaulis, galva, kartais ir visas kūnas. Sergantiems Parkinsono liga žmonėms tampa sunkiau atlikti kasdienes užduotis, pasirūpinti savimi.
 
Gydymo tipai yra trys: medikamentinis, chirurginis ir nemedikamentinis. Pagrindinis gydymo tikslas yra pagerinti gyvenimo kokybę ir kiek įmanoma sumažinti ligonio funkcinės veiklos sutrikimą.
 
Parkinsono liga sergantieji dažnai susiduria su tam tikrais specifiniais organizmo sutrikimais: dehidratacija, vidurių užkietėjimu, svorio praradimu, pašaliniu vaistų poveikiu. Siekiant šiuos sutrikimus sumažinti ar pašalinti būtina kasdienė mankšta, fizinis aktyvumas, reabilitacija, visavertė subalansuota mityba. Pusiausvyros treniruotės padeda sumažinti kritimų riziką. Reikėtų pradėti nuo trumpų treniruočių. Pasirinkti tinkamą ir saugų būdą mankštintis.
 
Kadangi, liga nuolat progresuojanti, tai turi įtakos ir gyvenimo būdo pasikeitimui. Labai svarbu susitaikyti ir susidraugauti su liga. Susitaikymo laikotarpį padeda įveikti optimizmas, artimųjų palaikymas, informacijos paieška ir bendravimas su likimo draugais. Didelė pagalba sergantiems yra Lietuvos Parkinsono ligos draugija.
Daugiau informacijos apie Lietuvos Parkinsono ligos draugiją galite rasti draugijos interneto svetainėje https://www.parkinsonas.org.
 
Patarimai sergantiesiems: kontroliuoti savo kūno svorį, reguliariai mankštintis, nepervargti, viską atlikti neskubant, naudotis pagalba ne tik moraline, bet ir fizine (pasinaudoti lazda vaikštant, kad būtų išlaikoma pusiausvyra ir išvengta nelaimingų atsitikimų), pakankamai ilsėtis, būtinai laiku gerti gydytojo išrašytus vaistus.
Patarimai artimiesiems, slaugantiems, draugams: pasiūlyti savo pagalbą (pagaminti maistą ar atlikti kitas smulkias paslaugas), padėti išlikti fiziškai ir socialiai aktyviu bei išsaugoti gyvenimo džiaugsmą, eiti pasivaikščioti, pažiūrėti kartu kiną. Svarbu veikti kartu viską ką ligonis veikdavo ir prieš diagnozuojant ligą, nors dabar užims daugiau laiko. Kalbėtis bet kokiomis temomis, ne apie ligą. Net jei Parkinsono liga ir nėra pagrindinė pokalbių tema, sergantis žmogus tikrai bus dėkingas už pastangas ir žinias apie jo ligą. Kantrybės! Parkinsono liga kiekvienam pasireiškia skirtingai.
 
Taigi, nors šiandien liga nepagydoma, šiuolaikiniai vaistai gali palengvinti simptomus ir keisti ligos eigą, kad ji progresuotų lėčiau nei tai vyksta natūraliai.
 
Žmonės yra skatinami kreiptis kuo anksčiau ir pradėti gydymą vos įvardijus ligą, tada galima tikėtis geresnių rezultatų!
 
Parengė: Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė
 
 
 
 
 
 
 
 
Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131