Vienas iš nuostabiausių laikotarpių moters gyvenime – nėštumas!

Kategorija Naujienos
Gegužės 19 d. vyko akušerės ir tėvystės mokyklos ,,Gandro lizdas“ įkūrėjos Ievos Girdvainienės nuotolinė paskaita besilaukiančioms šeimoms ,,Nėštumas: šeimos ir vaisiaus poreikiai“. ,,Gandro lizdas“ – tai tėvystės pradžiamokslio mokykla, vieta, kurioje dirbančius specialistus vienija bendras tikslas – kuo greičiau ir tiksliau padėti kūdikio besilaukiančiai ar jau susilaukusiai šeimai.
 
Paskaitos pradžioje buvo rodomas trumpas filmukas ,,Gyvenimo stebuklas“. Jame atsispindėjo vaisiaus vystymasis ir jo gimimas. Tai nuostabus filmukas!
 
Akušerė Ieva paaiškino, kad žmogus yra gyvūnas, priklausomas nuo gyvenamosios aplinkos – jis yra aplinkos veikiamas ir ją veikiantis. Žmogus yra veikiamas bendrųjų raidos dėsnių ir turi tam tikrus rūšinius poreikius. Ji įvardino problemą: vakarų kultūroje įsigali tam tikri modeliai, susiję su vaiko gimimu, augimu ir tėvyste, nulemti ne tiek žmogaus, kiek sistemos (ekonominės, kultūrinės, socialinės ir kt.) poreikių.
 
Lektorė patikino, jog baziniai vaiko ir mamos poreikiai: normalus nėštumas ir gimimas, kvėpavimas, tinkamas maistas ir gėrimas, optimalus poilsis, fizinis kontaktas ir aktyvumas, kūno higiena, socialinis bendravimas, darni aplinka – sveikatos pagrindas. Svarbu tinkamai pasirengti nėštumui, gimdymui ir tėvystei. Tačiau yra dalykų, kurie gali mus trikdyti: nepagrįstos išankstinės nuostatos, nėštumo ir gimdymo kaip ligos samprata, tėvų autoriteto menkinimas, žinių apie patikimus produktus ir paslaugas stoka ir t.t.
 
Lektorė kalbėjo, kad nėštumas yra labai jautrus moters gyvenimo periodas. Kūdikio laukimas – ypatingas metas visai šeimai. Tai didelių pasikeitimų, džiaugsmo, o kartu ir rūpesčio periodas. Tuo pačiu pabrėžė, jog šiuo periodu rūpintis savimi ir savo kūnu reikia ypatingai. Svarbu suprasti kas vyksta su jūsų organizmu, kokie pokyčiai jam būdingi, kam ir kada reikia pasiruošti.
 
Akušerė Ieva paaiškino, kad nėštumas (ar nėštumo periodas) gali būti suskirstytas į tris trimestrus ir išdėstė šiems nėštumo trimestrams būdingus požymius, simptomus, o taip pat pateikė daug naudingų patarimų.
Lektorė trumpai kalbėjo apie tai, jog personalu privalome pasitikėti, medikas ir gimdyvė turi būti pasirengę bendradarbiauti.
 
Akušerė paaiškino, kas sudaro normalų prieaugį nėštumo metu, pakalbėjo apie KMI (kūno masės indeksą) iki nėštumo, kai laukiamasi vieno vaikelio ir kai laukiamasi dvynukų. Pasidalino informacija apie nėštumo būkles: pykinimą, nugaros skausmus, galvos svaigimą, venų išsiplėtimą.
 
Specialistė palietė labai svarbią temą šiuo metu ,,Nėštumas ir COVID – 19“. Ji patikino, kad patvirtintų patikimų tyrimų apie didesnį nėščiųjų moterų imlumą COVID – 19 kol kas nėra.
 
Paskaitos pabaigoje lektorė pabrėžė, kad reikėtų vengti kontakto su katėmis, naudoti pirštines, išnešant jų išmatas, nes katės gali būti toksoplazmų nešiotojos. Nevalgyti žalių kiaušinių, vengti nepasterizuoto pieno produktų, neragauti žalios mėsos. Labai svarbu tikrinti galiojimų terminus, o dirbant su žeme, mūvėti pirštines, kruopščiai plauti rankas.
 
Taigi, gyvenime kiekviena moteris turi savitą motinystės išgyvenimo jausmą! Pati geriausia mama – sveika ir laiminga mama!
 
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131