Pasaulinė diena be tabako

Kategorija Naujienos
Atnaujinta: Pirmadienis, 31 Geg 2021 16:19
Gegužės 31-oji – Pasaulinė diena be tabako, kuri minima visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), kasmet minėdama šią dieną, siekia atkreipti dėmesį į skirtingas, su rūkymu susijusias, problemas. Šių metų PSO inicijuota kampanija ,,Pasižadu mesti rūkyti“ (ang. Commit to Quit) siekia paskatinti žmones visame pasaulyje atsisakyti šio žalingo įpročio.
 
Metimo rūkyti procesas nėra lengvas ir greitai pasiekiamas. Nors žalingo įpročio atsisakymui neretai įtakos turi įvairūs išoriniai veiksniai, tačiau svarbiausia yra asmens pasiryžimas ir motyvacija.
 
Tabakas paveikia žmogaus išvaizdą: pagelsta dantys ir atsiranda perteklinės dantų apnašos, oda labiau raukšlėjasi, žmogus atrodo vyresnis. Viskas įgauna nemalonų kvapą (drabužiai, burna, visi namai).
 
Rūkymas kelia grėsmę Jūsų draugų ir šeimos narių sveikatai, o ne tik Jums. Kasmet nuo pasyvaus rūkymo visame pasaulyje miršta daugiau ne 1 milijonas žmonių. Nerūkantys asmenys veikiami pasyvaus rūkymo, rizikuoja susirgti plaučių vėžiu. Pasyvus rūkymas gali padidinti tuberkuliozės progresavimą, sumažinti vaisingumą.
 
Visos tabako formos yra mirtinos. Tabakas pražudo pusę jo vartotojų, o bet koks tabako vartojimas atima sveikatą bei sukelia sekinančias ligas. Kasmet dėl tabako vartojimo miršta daugiau nei 8 milijonai žmonių. Rūkantiems yra didesnė rizika susirgti sunkia COVID-19 ligos forma ar mirti nuo šios ligos. Cigaretės yra svarbi atsitiktinių gaisrų ir jų sukeliamų mirčių priežastis.
 
Rūkymas ar elektroninių cigarečių vartojimas šalia vaikų kenkia jų sveikatai ir saugumui. Rūkančių tėvų vaikai pasižymi susilpnėjusia plaučių funkcija, kuri jiems suaugus pasireiškia lėtiniais kvėpavimo takų sutrikimais. Elektroninėse cigaretėse esantys skysčiai kelią rimtą riziką vaikų sveikatai bei saugumui, kyla pavojus, jog skystis gali ištekėti, vaikai jį gali nuryti. Elektroninės cigaretės gali sukelti rimtus sužalojimus, tokius, kaip nudegimai, gaisrai bei sprogimai. Elektroninėse cigaretėse esantis nikotinas ir kiti kenksmingi chemikalai taip pat veikia nerūkančius asmenis.
 
Jaunesni nei 2 metų vaikai, namuose susiduriantys su pasyviu rūkymu, gali susirgti vidurinės ausies liga, kuri gali lemti klausos sutrikimus ar net kurtumą. Metus rūkyti sumažėja tokių pasyvaus rūkymo sukeltų ligų.
 
Kaitinamieji tabako gaminiai kenkia sveikatai, nes išskiria kenksmingas medžiagas, kurios vartotojams gali sukelti vėžį. Nepakanka įrodymų, patvirtinančių, jog kaitinamieji tabako gaminiai yra mažiau kenksmingi už įprastas cigaretes. Elektroninės cigaretės kenkia sveikatai ir nėra saugios.
 
Už 25 procentus mirčių nuo vėžio atvejų visame pasaulyje atsakingas tabako vartojimas. Vos kelios cigaretės per dieną, protarpinis ar pasyvus rūkymas padidina širdies ligų riziką. Tabakas sukelia daugiau nei 20 vėžinių susirgimų. Rūkantys asmenys dažniau praranda regą ir klausą. Taigi tabakas kenkia beveik kiekvienam kūno organui. Visą gyvenimą rūkantys asmenys vidutiniškai praranda 10 gyvenimo metų.
 
Apibendrinant galima pasakyti, jog tabakas teršia aplinką. Meskite rūkyti tam, kad ją apsaugotumėte. Cigaretės filtras yra viena iš dažniausiai išmetamų atliekų visame pasaulyje, dažniausiai randama šiukšlė pliažuose ir paplūdimiuose. Tabako dūmai prisideda prie oro taršos lygio mieste. Cigaretę sudarančios pavojingos medžiagos, tokios kaip nikotinas, farmaldehidas, švinas, arsenas, patekusios iš aplinkos kenkia dirvožemiui ir aplinkai. Pirkdami tabako gaminius Jūs finansiškai remiate pramonę, kurioje yra išnaudojami vaikai, kuri sėja ligas ir mirtį. Kaip žinoma rūkymas yra brangus, juk galima išleisti savo pinigus svarbesniems dalykams.
 
Tabako vartojimas turi neigiamų socialinių padarinių, trukdo Jums būti geru pavyzdžiu savo vaikams, draugams ir artimiesiems. Tabako vartojimas gali neigiamai paveikti bendravimą ir tarpusavio santykius.
 
Metimas rūkyti reiškia, jog nebevaržoma žmogaus laisvė – jis gali bendrauti su kitais nesijausdamas jų atskirtas. Metus rūkyti tapsite produktyvesni.
 
Naudotas šaltinis:
Parengė:
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė
 
May be an image of tekstas
Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131