Paveikslėlis: https://psichika.eu/.../11-mitu-apie-savizudybes.../ Paveikslėlis: https://psichika.eu/.../11-mitu-apie-savizudybes.../

Rugsėjo 10-oji – Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

Kategorija Naujienos
Pasaulinė savižudybių prevencijos diena minima rugsėjo mėnesį. Ji yra skirta atkreipti dėmesį į didelį savižudybių skaičių ir ieškoti išeičių užkirsti tam kelią.
 
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet nusižudo apie milijonas žmonių. Lietuva yra viena iš šalių, kurioje savižudybių skaičius itin didelis. Daugelis nusižudžiusiųjų – kaimo gyventojai, vyrai. Kiekviena savižudybė labai skaudžiai paveikia bent 6 žmones.
 
Dauguma galvojančių apie savižudybę būna visiškai pasimetę, nemato kitų išeičių, tačiau giliai savo viduje tikisi būti išgelbėti. Labai didelis skaičius savižudžių apie ketinimą nusižudyti prasitaria šeimos nariams ar draugams, todėl labai svarbu išklausyti artimą žmogų ir laiku pagelbėti jam spręsti problemas. Laiku suteikta tinkama pagalba gali sumažinti šį skausmą ir išgelbėti gyvybę. Taigi, būdama rimta visuomenės sveikatos problema, savižudybė reikalauja deramo mūsų dėmesio. Vis dėl to užkirsti kelią ir ją suvaldyti, deja, nelengvas uždavinys.
Dažniausiai žmogus nenori mirti, o nori, jog ,,skausmas“ liautųsi – jis (nenori, negali) su kuo nors pasikalbėti, kam išsipasakoti ar tiesiog nežino ką daryti ir kur kreiptis.
 
Nors ir į menkiausią įtarimą, kad artimasis yra pavojuje turi būti žiūrima rimtai. Jokiu būdu negalima ignoruoti ženklų, rodančių, jog žmogus kenčia, jaučia neviltį, liūdesį, vienišumą bei išgyvena traumą, artimojo netektį.
 
Ženklai, rodantys, kad reikia susirūpinti artimuoju:
• Ankstesnis bandymas žudytis;
• Artimojo ar pažįstamo mirtis;
• Pasakymai ,,aš noriu mirti“, ,,nebenoriu gyventi“, ,,geriau čia manęs nebūtų“;
• Niūri, itin slogi, liūdna, pesimistiška savijauta;
• Nebedomina anksčiau patikusi veikla, abejingumas, apsileidimas;
• Užsisklendimas (žmogus su niekuo nesikalba, visada yra vienas);
• Miego, valgymo režimo pakitimai, kūno svorio sumažėjimas;
• Padidėjęs alkoholio vartojimas;
• Didelis nervingumas.
 
Ką daryti, jei įtari, jog artimasis turi minčių apie savižudybę?
Priimk kalbas, juokavimą ir užuominas apie savižudybę labai rimtai, pasikalbėk apie tai atvirai, parodyk, kad tau rūpi. Gal būt šiuo metu esi vienintelis žmogus, kuris rodo šilumą ir paramą. Atviras kalbėjimas apie savižudybę nepablogins situacijos. Padėk artimajam susisiekti su pagalbos linija.
 
Kaip kalbėtis?
Paklausk atvirai: ,,Ar mąstai apie savižudybę?“. Pasiteirauk ar turi planų. Padrąsink pasidalinti savo jausmais: ,, pasakyk, kaip jautiesi?“, ,,papasakok, kodėl taip jautiesi“. Įkvėpk vilties: ,,ar supranti, jog mintys apie savižudybę praeis?“, ,,aš būsiu šalia jei tau reikės pasikalbėti, padėsiu kreiptis pagalbos“.
 
Jeigu žmogus pasako, kad planuoja nusižudyti šiuo metu, ar greitu ir turi prieigą prie priemonių, kuriomis ketina nusižudyti, jokiu būdu nereikėtų palikti vieno, o stengtis tuojau pat kreiptis pagalbos.
 
Jeigu jautiesi labai nusiminęs, bejėgis, nedomina tavęs įprastinė veikla, mąstai apie savižudybę, tau gali padėti: papasakok apie savo sunkumus, problemas ir nerimą artimam, draugui. Paskambink į pagalbos liniją, venk alkoholio ar narkotikų vartojimo. Gerai pagalvok ir surašyk priežastis, kodėl verta gyventi (šeima, draugai, ateities tikslai, pomėgiai ir kt.). Nepamiršk, jog slogios bei niūrios mintys nėra amžinos – greitai viskas praeis. Tikrai nėra jokios problemos, kurios nebūtų galima išspręsti. Būtina kreiptis kvalifikuotos pagalbos. Labai svarbu prisiminti, jog niekada nesi vienas ir, kad pagalba visuomet pasiekiama. Reikia prisiminti, kas padėdavo praeityje. Galbūt jau teko susidurti su sudėtingomis krizinėmis situacijomis ir anksčiau, bet jas visuomet įveikdavai.
 
Taip pat nepamiršti, jog tai, ką išgyveni šiuo metu yra laikina būsena. Ateityje viskas gali pasikeisti. Šią akimirką svarbiausią ieškoti pagalbos, todėl reikėtų kreiptis į psichologą, nes jis gali padėti rasti išeitį, kaip išgyventi šitą sunkų periodą ir judėti į priekį.
 
Ieškote pagalbos sau ar savo artimui? Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras teikia nemokamas psichologo konsultacijas suaugusiems ir vaikams. Daugiau informacijos ir registracija telefonu (8 451) 20130.
 
Naudingos nuorodos:
Naudoti šaltiniai:
 
 
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė
 
Tai gali būti iliustracija (vienas ar daugiau žmonių)
 
 
 
Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131