Pagal sergamumą tuberkulioze Pasvalio rajonas –tarp lyderių

Kategorija Naujienos
Atnaujinta: Penktadienis, 19 liepos 2013 09:45

Respublikinės tuberkuliozės ir infekcinių ligų universitetinės ligoninės duomenimis 2012 m. gyventojų sergamumas tuberkulioze Pasvalio rajone buvo 1 gyventojas iš 1000. Pagal šį rodiklį Pasvalį „lenkia“ tik Vilkaviškio rajonas. Todėl rajono visuomenę raginame atkreipti dėmesį į šią ligą.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EPIDEMIOLOGIJA
Tuberkuliozė (TB) plinta oro lašeliniu būdu, tai reiškia, jog pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikrobakterijas. Pavojingiausi yra atvira plaučių tuberkulioze sergantys, kosintys ir taip tuberkuliozės sukėlėjus skleidžiantys asmenys. Užsikrėtimo riziką stiprina didelė sukėlėjų koncentracija ore, ilgas kontaktas su sergančiuoju. Manoma, kad vienas sergantysis atvira tuberkuliozės forma per metus gali užkrėsti iki 25 sveikų asmenų. Jei sergantysis laikosi asmens higienos, užkrėstųjų skaičius sumažėja per pusę. Tuberkulioze suserga imlus (jautrus) bakterijai žmogus. Padidėjusią riziką užsikrėsti turi sveikatos apsaugos darbuotojai, dirbantys su užkrėstais pacientais, asmenys, vartojantys intraveninius narkotikus, emigrantai, kurių šalyse paplitusi tuberkuliozė, o teritorijos yra tankiai gyvenamos, neturtingai gyvenanti, negaunanti pakankamos medicininės pagalbos visuomenės dalis. Toks gyvenimo būdas lemia sumažėjusį organizmo atsparumą ir padidėjusį imlumą tuberkuliozės sukėlėjui; tuberkuliozei yra būdingas labai ryškus socialinis pobūdis. Tai viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų.

Pasitikrinkite savo sveikatą, ypač jei vargina tuberkuliozei būdingi simptomai:
·    užsitęsęs kosulys;
·    karščiavimas;
·    naktinis prakaitavimas;
·    skrepliavimas;
·    atkosėjimas krauju – nedelskite!

TIKRINIMAS DĖL TUBERKULIOZĖS – tai labai svarbus momentas siekiant sustabdyti sergamumą tuberkulioze. Tuberkulioze užsikrėsti galima bet kur: autobuse, parduotuvėje ar pan., todėl jei jūs ir nemanote, kad turėjote kontaktų su sergančiu asmeniu, rekomenduojame pasitikrinti. Nepamirškite: užsitęsęs kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas yra panašūs į kitų ligų simptomus, todėl, juos pajutus, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis atliks reikiamus tyrimus ir, esant reikalui, nukreips pulmonologo konsultacijai.

KONTAKTŲ TIKRINIMAS:

SUAUGUSIŲJŲ:
Jei žinote (ar manote) jog turėjote kontaktų su sergančiu TB asmeniu, nedelsdami atvykite  pasitikrinti. Gydytojai atliks reikiamus tyrimus ir nustatys ar nesusirgote tuberkulioze.
VAIKŲ:
Vaikai, bendraudami su sergančiais tuberkulioze asmenimis, taip pat gali užsikrėsti tuberkulioze. Užsikrėtimo rizika didesnė vaikams, kurie:
·    artimai bendrauja su sergančiuoju (kai suserga tėvai, broliai, seserys, seneliai ar asmenys, gyvenantys tuose pačiuose namuose). Tai vadinama „šeiminiais“ kontaktais. Labai svarbu ir buto ar namo plotas – kuo daugiau žmonių gyvena viename kambaryje, kuo rečiau yra atidaromi langai, tuo didesnė tuberkuliozės bakterijų koncentracija ore (sergantysis kosėdamas paskleidžia bakterijas į aplinką), tuo didesnė rizika vaikams užsikrėsti tuberkulioze;
·    bendrauja su sergančiuoju ugdymo įstaigoje, susitinka žaidimų aikštelėje ir t.t. Tai tolimesni kontaktai, tačiau jie taip pat turi būti patikrinti;
·    epizodinis bendravimas su sergančiuoju, kai susitikimas įvykęs vos keletą kartų. Užsikrėsti rizika maža, tačiau itin pavojinga kūdikiams ir senyvo amžiaus žmonėms. Visi vaikai, bendravę su sergančiu TB asmeniu, tikrinami kaip kontaktai tuberkuliozės, o taip pat šeimos gydytojų kabinetuose.

Vaikams atliekami šie tyrimai:
·    tuberkulino mėginys (reakcija Mantu);
·    krūtinės ląstos rentgenograma;
·    kraujo tyrimas;
·    papildomi tyrimai atliekami pagal poreikį (skreplių tyrimai, kompiuterinė plaučių rentgenograma, tarpuplaučio tomograma ir kt.). Svarbu žinoti: kūdikiams ir mažiems vaikams iki 5 metų tuberkuliozės infekcija yra labai pavojinga. Būtina patikrinti tokio amžiaus vaikus dėl TB, jei žinote, kad vaikai bendravo su sergančiaisiais.


Visi sveiki naujagimiai skiepijami nuo tuberkuliozės BCG vakcina gimdymo skyriuose 2-3 gyvenimo parą. Tačiau šis skiepas neapsaugo nuo užsikrėtimo ir susirgimo tuberkulioze. Jis apsaugo kūdikius nuo mirtinos tuberkuliozės formų: meningito (smegenų plėvės uždegimo), miliarinės (odos) ar generalizuotos (išplitusios) tuberkuliozės. Tuberkuliozės gydymas yra ilgas ir atsakingas.

1998 m. Lietuvoje tuberkuliozės gydimui įdiegta DOTS (angl. k. Directly Observed Treatment Short Course) strategija – tiesiogiai kontroliuojamas trumpas gydymo kursas. Ši pasaulyje plačiai propaguojama strategija leidžia užtikrinti sėkmingą tuberkuliozės gydymą.

DOTS strategija susideda iš 5 pagrindinių etapų:
1. Valstybės (savivaldos) pagalba sudarytai tuberkuliozės programai vykdyti.
2. Naujų tuberkuliozės atvejų išaiškinimas pasyviu metodu (kai pacientas dėl turimų negalavimų kreipiasi į gydytoją).
3. Skiriamo trumpalaikio gydymo kurso tiesioginis medicinos darbuotojų stebėjimas ir kontrolė.
4. Reguliarios centralizuotos vaistų aprūpinimo sistemos (medikamentų resursai turi būti ne mažesni kaip 6 mėnesiams).
5. Naujai išskirtų tuberkuliozės atvejų standartizuotas registracijos ir stebėjimo kontrolės. Siekiant šio rezultato, pacientas turi gydytis kantriai ir atsakingai tam tikrą laiko tarpą. Tuberkuliozės gydymas susideda iš dviejų etapų: stacionarinio ir ambulatorinio gydymo. Intensyvaus gydymo kursas dažniausiai pravedamas stacionare. Jis trunka vidutiniškai 4 mėn. Tęsimo fazėje gydoma ambulatoriškai. Vienas iš svarbiausių DOTS strategijos reikalavimų viso gydymo kurso metu yra kiekvienos vaisto dozės suvartojimas medikų akivaizdoje. Toks tuberkuliozės gydymas apsaugo nuo atsparios vaistams tuberkuliozės išsivystymo.

KOKIU BŪDU PACIENTAS PATS GALI ĮTAKOTI GYDYMO EFEKTYVUMĄ?
·    Tikėti ir norėti pasveikti.
·    Kruopščiai vykdyti gydytojo nurodymus.
·    Reguliariai išgerti visus paskirtus vaistus ir visas problemas, susijusias su vaistų naudojimu, spręsti su gydančiu gydytoju.
·    Pagal galimybes būti fiziškai aktyviam (pvz., kasdien pasivaikščioti gryname ore).
·    Valgyti kaloringą maistą.
·    Atsiminti, kad rūkymas bei alkoholio vartojimas daro neigiamą įtaką išgijimo rezultatams.

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija
Parengta pagal ULAC leidinius
Daugiau informacijos http://www.ulac.lt/lankstukai

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131