Narkotinės medžiagos – arčiau, nei galvojame

Kategorija Naujienos

Alkoholis, narkotikai ir prekyba žmonėmis, tai – pagrindinės temos, nagrinėtos seminare „Kvaišalų (narkotikų ir alkoholio) vartojimo prevencija jaunimo tarpe“, kuris vyko spalio 30 d. Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biure bendradarbiaujant su Pasvalio rajono Policijos Komisariatu ir Pasvalio rajono savivaldybe.

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis pagal suvartojimo kiekį kiekvienam Lietuvos gyventojui, įskaitant ir vaikus, per metus tenka 12,5 ltr. grynojo spirito. Traumos ir apsinuodijimai užima I-ąją vietą pagal potencialiai produktyvių gyvenimo metų (naujas statistinis indikatorius, padedantis įvertinti ligų naštą) praradimo dažnumą. Antroje vietoje – psichologinės, trečioje – onkologinės ligos.


Polinkis svaigintis pasak dr. Robertą Badarą žmoguje užkoduotas genetiškai. Todėl ypač svarbu į kokią šeimą ir į kokią aplinką patenka gimęs kūdikis, nes toji aplinka neretai tampa lemtimi.

Pasak. dr. R. Badaro vien plačiai visuomenėje deklaruojama griežta nuostata paaugliams : „Jeigu tu eksperimentuosi su alkoholiu ar narkotikais – mes to netoleruosime“, - trečdaliu sumažino svaigalų ir kvaišalų vartojimą Skandinavijos šalyse.

Atrodytų, kad narkotikų vartojimo problema egzistuoja tik Amerikoje arba Olandijoje, vis dėlto Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro 3-ojo skyriaus viršininko Tomo Glotovo teigimu, narkotinės medžiagos yra šalia mūsų.

Kad paauglys vartoja narkotikus gali išduoti pakitęs jo elgesys: dėmesio stoka, vangumas arba atvirkščiai – per didelis aktyvumas, priešiškumas ir pykčio priepuoliai, nuolatinis pinigų trūkumas, melavimas, interesų susiaurėjimas, naujas pažystamų ratas. Pasak dr. R. Badaro atsiranda išvaizdos pakitimai bei sveikatos sutrikimai: išblyškimas arba ryškus odos ir akių paraudimas, svorio kritimas, šviesos baimė (vaikščiojimas su akiniais nuo saulės bet kuriuo paros metu), atsiradęs nerimas ir baimė. Narkotikų vartojimą taip pat gali išduoti neįprasti kvapai, dėmės, tabletės, švirkštai.

Pasak dr. R. Badaro narkotikų vartojimas sukelia sunkius ir negrįžtamus sveikatos sutrikimus, gretutines patologijas: chirurgines, terapines, neurologines, psichiatrines, dermatologines.

Narkotikai, pasak dr. R. Badaro jaunam žmogui gali tapti paskutiniu atradimu gyvenime, nes 80 proc. paragavusių pvz. ypač stiprų poveikį sukeliančio narkotiko – metamfetamino, į realybę nebegrįžta. Nesvarbu, kokia žmogaus visuomeninė padėtis, išsilavinimas ar pajamos buvo iki tol.

Artimiausia įstaiga, teikianti pagalbą pasvaliečiams, piktnaudžiaujantiems alkoholiu arba įtariamus vartojant narkotikus, taip pat jų artimiesiems yra Panevėžio priklausomybės ligų centras, tel. (845) 582673. O Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuras tel. (8 5) 236 2052 visą parą teikia nemokamą informaciją esant apsinuodijimui narkotikais.

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131