Sveiko maisto šventė Palangoje „Idėjos vaikų stalui“

Kategorija Naujienos
Atnaujinta: Pirmadienis, 09 rugsėjo 2013 21:32

Tikriausiai pritarsite, jog brangiausias tėvų turtas yra sveiki ir laimingi vaikai. O kad jie būtų sveiki, normaliai augtų ir vystytųsi, būtų žvalūs, stiprūs ir protingi, būtina sukurti palankią sveikatai aplinką, formuoti savo mažiesiems sveikos gyvensenos įpročius.
Susidomėjimas sveika gyvensena ir mityba Lietuvoje vis labiau populiarėja. Žiniasklaidoje pasigirsta, jog kuriasi įvairios ekologiškos bendruomenės, šeimos iš miestų keliasi gyventi į kaimus, patys užsiaugindami maisto. Darželiuose ir mokyklose vykdomos įvairios sveikos mitybos programos. Taip pat populiarėja įvairūs vakarėliai ir festivaliai tiek šeimoms, tiek jaunimui be alkoholio, bėgimai už blaivią ir sveiką Lietuvą. Dabar kaip niekad dažniau išgirstame žodį „ekologiškas, „sveikas“ arba „be jokių E“.  


Tačiau ne visi turi galimybę viską užsiauginti ar pasigaminti patys ir tikriausiai ne vienas apsilankęs parduotuvėje užduoda sau klausimą „tai ką gi valgyti, kad būtų sveika ir skanu ne tik man, bet ir mano vaikui?“.
Atsižvelgiant į šių dienų mitybos problemą ir žmonių poreikius, šiemet sveiko maisto šventė bus skiriama patiems mažiausiais ir jų artimiesiems. Sveiko maisto šventė „Idėjos vaikų stalui“, kuri vyks Palangoje rugsėjo 20-22 d.., padės  atrasti atsakymus į šiuos klausimus. Sveiko maisto žinovai ir profesionalai dalinsis savo patirtimi ir patarimais, dalyvaus teminių, degustacinių ir šeimininkių šeimininkės stalų konkursuose bei sveiko maisto parodoje.

Kaip kilo šventės pavadinimas - „Idėjos vaikų stalui“

Idėja šventės pavadinimui kilo neatsitiktinai. Rugsėjo mėnuo, pagal „Sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų“ prezidento prof. A. Kirkučio ir rūmų narių suskirstymą Sveikatingumo metais yra skirtas vaikų ir mokinių sveikatinimui.

„Formuojant sveikos gyvensenos įpročius, svarbu nuo pat mažens ugdyti supratimą apie sveiką ir subalansuotą mitybą. Didžiausią įtaką vaiko gyvensenai darantys asmenys – tėvai ir artimieji turėtų atkreipti ypatingą dėmesį į augančių vaikų mitybą ir būti jiems pavyzdžiu“ – samprotavo Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentas Dainius Kepenis.  

Sulaukiame ne mažai laiškų, kuriuose žmonės klausia, iš kur gauti sveikų ir ekologiškų produktų, ar visada mokama kaina atitinka produkto vertę? Ar tikrai produktai, ant kurių etikečių puikuojasi užrašas „be konservantų“, yra maistingi ir saugūs jiems vartoti, o ypač – vaikams? Neturėdami pakankamai žinių ir sveikos mitybos įpročių, gražioms pakuotėms bei spalvingoms reklamoms ypač neatsparūs vaikai. Retas vaikas, kuris vietoje spalvoto saldainio rinktųsi „sugraužti“ daržovę ar vaisių“.

Šiuolaikiniame industriniame pasaulyje milijonai žmonių mano, kad natūralus maistas neskanus, nepraktiškas ir lengvai gali būti pakeistas industriniu, konservuotu ar net genetiškai modifikuotu. Deja, jau šiandien žmonija už tai moka didžiule kainą. Gyvas, termiškai neapdorotas maistas – taip  šiandien įvardins savo mitybos principus daugelis pasaulio sveikuolių.

„Švieži nevirti vaisiai, daržovės, riešutai, sėklos, grūdai ir ankštiniai augalai - tai ne tik visavertis, bet ir iš ties labai skanus maistas. Žmonės dar neseniai manė, kad tai kas skanu ir tai kas sveika yra nesuderinama. Šiandien jau galime rasti daugybe puikių receptų, kaip iš termiškai neapdorotų produktų galime pasidaryti nuostabiu patiekalų. Kiekviena diena su gyvu maistu padidina mūsų fizinę ir dvasinę saviraišką“.– kalbėjo ir prie šių metų šventės organizavimo prisidėjęs Ann Wigmore fondo direktorius Paulius Jaruševičius.

Todėl šiemet „ Idėjos vaikų stalui“ kviečiami visi,  besidomintys sveika mityba ir norintys pasisemti žinių, idėjų ir patarimų, kaip padaryti vaikų stalą ne tik gražų, skanų, bet ir sveiką.

Kuo ypatinga šių metų sveiko maisto šventės programa?

Antrus metus iš eilės sveiko maisto šventė rengiama kartu su didžiausia Palangos rudenio švente „Palangos stalas 2013“, kuri vyks rugsėjo 21 d. Taip pat šių metų šventė – tai tarsi startas rugsėjo 28 d. Vilniuje vykstančiai Ann Wigmore gyvo maisto konferencijai. Tikimės, jog šių metų sveiko maisto šventė bus puikus renginys Palangos miesto svečiams, praturtintas galimybėmis susipažinti ne tik su sveikos mitybos idėjomis, bet ir suteiks žinių apie galimybę patiems sveikai gyventi ir sveikai auginti savo vaikus Lietuvoje.

Sveiko maisto šventė vyks tris dienas ir ji tradiciškai prasidės penktadienio konferencija, kurios tema „Ar įmanoma sveikai užaugti Lietuvoje?“.

Dabar kaip niekad daug nuogąstaujančių žmonių, jog jiems labai sunku atsirinkti tokioje gausybėje informacijos, kas tikra, o kas tik mėginimas apgaule pasipelnyti. Šioje konferencijoje kalbėsime apie galimybes įsigyti patikimų ir Lietuvoje pagamintų ar išaugintų maisto produktų, sužinosime, kokiuose darželiuose vaikai mokomi sveikos gyvensenos ir mitybos pagrindų, susipažinsime su programomis „Išskirtinės kokybės vaisiai ir daržovės iš ūkininkų daržo ant mokinių pietų stalo“ ir „vegetarinė  mityba vaikų darželiuose ir perspektyvos mokyklose, socialinės globos ir       reabilitacijos įstaigose“, diskutuosime apie produkcijos, užaugintos  be GMO ženklinimą ir vartotojų teises apie tai žinoti, kartu su socialinio projekto taikai ir vienybei Žemėje atstovais sudalyvausime akcijoje „Apkabinkime Žemę“ ir dar daug kt.
 
Šeštadienį Basanavičiaus g-vės gale, prie Palangos tilto, vyks gražiausia šventės dalis: teminių, degustacinių ir šeimininkių šeimininkės stalų konkursai. Vakare visų dalyvių lauks nugalėtojų apdovanojimo vakaras ir vakaronė.

Sekmadienį bus praktinis seminaras-degustacija „Natūralus būdas išlikti sveikam pagal Ann Wigmore“, kurio metu ragausime šviežių, termiškai neapdorotų patiekalų, sužinosime, kokia nauda mums teikia gyvas, termiškai neapdorotas maistas.

Kaip ir kasmet, taip ir šiemet tradicija jau tapusi visų Lietuvos sveikuolių sąjungos rengiamų švenčių dalis – rytinės mankštos ir maudynės jūroje bet kokiu oru. Tad ir šiais metais kiekvienas norintis Palangos svečias galės prisijungti ir pajusti kiek daug energijos ir džiaugsmo tai suteikia.

Šventės metu taip pat vyks leidinių, arbatžolių, prieskonių, ekologiškų ir sveikų produktų mugė.

Kas gali dalyvauti šventėje?

Dalyvauti šventėje galima ir kaip svečiui, ir kaip dalyviui. Dalyvauti konkursuose kviečiami  renginių organizatoriai, maitinimo paslaugas teikiančios įmonės, visuomeninės ir  verslo įmonės, sveikos gyvensenos klubai, mokyklų, darželių kolektyvai ir visi kiti, populiarinantys sveiką gyvenimo būdą, ieškantys idėjų sveikai mitybai bei besidomintys sveika gyvensena. O svečiais gali būti visi, kam ši tema yra artima, kas nori daugiau išmokti ir sužinoti apie sveiko maisto patiekalų gamybą.

Specialus sertifikatas kavinėms ir restoranams

Nuo 2011 m. Lietuvos sveikuolių sąjunga konkursų nugalėtojams – kavinėms  ir restoranams – išduoda  specialų sertifikatą, liudijantį apie patiekalų atitikimą sveikos mitybos taisyklėms. Pernai tokį sertifikatą gilių šokoladui gavo Kaune esanti kavinė „Saulėja“. Sertifikatas – tai  ne tik maitinimo įstaigų skatinimas plėsti meniu vegetarams, bet ir ženklas sveikai gyvenančiam žmogui, užėjusiam pavalgyti, kad kavinės šeimininkams svarbus kiekvienas klientas.

Nuoširdžiai kviečiame visus dalyvauti šventėje. Akimirkas sveiko maisto švenčių rasite www.sveikuoliai.lt puslapyje, FOTOALBUME.
    

Projektų vadovė Justė Naujokaitytė

SVEIKO MAISTO ŠVENTĖ
“Idėjos vaikų stalui”

PROGRAMA


2013-09-20 (penktadienis)
Viešbutis „Palangos žuvėdra“, Meilės al. 11, Palanga

Nuo 14.00 val. Dalyvių registracija.    
16.00-20.00      Leidinių, arbatžolių, natūralių maisto priedų, papildų, produktų mugė;

Konferencija „Ar įmanoma sveikai užaugti Lietuvoje?“

17.00-17.30     Lietuvos sveikuolių sąjungos sveikatos mokyklai – 25 – eri ! Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis ir pirmieji sveikatos mokyklos dalyviai.     
17.30-17.45  Saulėgrąžų ir žirnių daigų auginimas darželiuose ir pradžios mokyklose. Ann Wigmore Fondo direktorius Paulius Jaruševičius.
17.45-18.00  Sveikos mitybos daigeliai valstybiniame darželyje. Marijampolės Degučių mokyklos-darželio direktorė Raselė Sutkauskienė
18.00-18.15   Išskirtinės kokybės vaisiai ir daržovės iš ūkininkų daržo ant mokinių pietų stalo. Žemės ūkio ministerijos vyriausioji specialistė Ausma Miškinienė.
18.15-18.30    XXI a kūdikio higiena - ar viskas gerai, kas modernu? Lina Sidorovaitė.
18.30-18.45    Augu sveikas ir laimingas. Juozas ir Danielius Dapšauskai
18.45-19.00   Cukrus – nesaldi tiesa. VšĮ „Sveiko vaiko institutas“ įkūrėja Agnė Zakarevičiūtė     
19.00-19.15   GMO žymėjimas gyvulinės kilmės produktuose. Vartotojų teisė žinoti tiesą. Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos pirmininkas, Agrokoncerno grupės prezidentas Ramūnas Karbauskis.
19.15 – 19.40 Akcija “Apkabinkime Žemę“. Socialinio projekto taikai ir vienybei Žemėje koordinatorė
                     Klaipėdoje Dalia Skvireckienė
20.00-21.30    Klubų vadovų susirinkimas
2013-09-21 (šeštadienis)
Jūratės ir Kastyčio skveras, Meilės alėja, Palanga

6.30-8.00      Rytinë mankšta, maudynës bet kokiu oru (Žvejų g. 1, prie „Pušyno“ poilsio namų)
8.00-9.00      Dalyvių registracija (Jūratės ir Kastyčio skveras)
9.00-10.00    Dalyvių pasiruošimas konkursams
9.00-16.00    Leidinių, arbatžolių, natūralių maisto priedų, ekologiškų produktų mugė
10.00-12.00  Teminių stalų paroda-konkursas. Šeimininkių šeimininkės konkursas
11.00-14.00  Šiaurietiško ėjimo pamokos (registracija prie Nordic Walking Style stendo)
13.00-15.00  Sveiko maisto patiekalų paroda-degustacija
18.00-21.00 Šventinis vakaras, nugalėtojų apdovanojimas (Viešbutis „Palangos žuvėdra“, Meilės al. 11, Palanga).

2013-09-22 (sekmadienis)
Kavinė „Ronžės uostas“, Jūratės g. 2a, Palanga

6.30-8.00         Rytinė mankšta, maudynės bet kokiu oru (Žvejų g. 1, prie „Pušyno“ poilsio namų)
10.00-12.00       Seminaras-degustacija "Natūralus būdas išlikti sveikam pagal Ann Wigmore".
Seminaro svečias – sauso  badavimo ekspertė Anna Jakuba (Ukraina).
12.00               Atsisveikinimas ir išvykimas

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131