Saugokimės erkių!

Kategorija Naujienos

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis mūsų šalyje erkių platinamomis ligomis susergama kelis kartus dažniau nei kitose Europos valstybėse. Didesnį pavojų erkės sukelia  rizikos grupių žmonėms: miško ir laukų darbininkams, žemdirbiams, keliautojams, turistams,  grybautojams, uogautojams. Lietuvoje populiariausios erkių pernešamos ligos yra erkinis encefalitas ir Laimo liga. Erkinio encefalito galima išvengti pasiskiepijus, na, o Laimo liga priklauso nuo mūsų budrumo ir atbaidančių priemonių naudojimo. Nepaisant to, kad erkės aršiausios būna pavasarį ir rudenį, vis dėl to susirgimų erkių pernešamomis ligomis daugiausia būna būtent vasarą. Prasidėjus grybavimo, uogavimo sezonui, žmonės dažniau eina į gamtą ir būna dėl šiltų orų mažiau apsirengę.

Erkės – voragyviai mėgstantys šilumą, prieblandą, drėgmę, todėl labai dažnai yra aptinkami tankiuose lapuočių miško jaunuolynuose, kirtimuose, brūzgynuose, aukštoje žolėje, miško proskynose. Vykstant į gamtą būtina pasirinkti tinkamą aprangą: dėvėti uždarus šviesesnių spalvų drabužius, kelnes susikišti į kojines ar aukštus batus, palaidinę rengtis ilgomis rankovėmis, galvą pridengti kepure arba skarele. Naudoti repelentus nuo vabzdžių. Pagrindinė įvairių formų repelentų funkcija – apsaugoti nuo vabzdžių įkandimų bei sumažinti riziką susirgti vabzdžių platinamomis ligomis.

Po buvimo gamtoje reikėtų rūpestingai apžiūrėti kūną: gerai iššukuoti plaukus, nusiprausti po dušu, persirengti kitais drabužiais. Iškylaujant vengti pamiškių ir aukštos žolės. Savo aukos erkės dažniausiai tyko ant žolės. Pajutusios grobį užropoja ir kojų kabliukais stipriai įsikimba į odą. Ropodama žmogaus kūnu erkė ieško minkštos vietos odoje, kur yra gausu kraujagyslių ir lengviau įsisiurbti bei maitintis.

Jeigu vis dėlto erkė įsisiurbė, traukite ją pincetu suėmę kuo arčiau odos. Netepkite aliejumi ar kitais skysčiais. Jeigu traukdami erkę nutraukėte tik kūną, o galva liko odoje – nepanikuokite. Likusi erkės galva papildomos grėsmės nekelia, ji su laiku pati iškris ar išpūliuos kaip ir bet kuris kitas svetimkūnis. Tačiau jeigu neramu, galima kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą. Įsisiurbus erkei iš karto bėgti pas gydytoją nereikia – tik po dviejų savaičių tyrimas gali parodyti, ar erkė buvo apkrėsta. Praėjus dviem savaitėm galite pasitikrinti gydymo įstaigoje, ar nesate apsikrėtę.

Nors Laimo liga yra gana sėkmingai gydoma antibiotikais, svarbu laiku imtis gydymo. Pirmas ir lengviausias matomas ženklas – aplink erkės įkandimo vietą susidaręs odos paraudimas, kuris yra gana ryškus, tamsesniais kraštais. Erkinio encefalito sukeliamus negalavimus daugelis prilygina gripui – raumenų, galvos skausmas, karščiavimas, taip pat prisideda pykinimas, vėmimas.

Taigi erkinio encefalito išvengti galima pasiskiepijus, tuo tarpu nuo Laimo ligos skiepų nėra, šia liga užsikrėsti galima daug kartų.

Norint sumažinti erkių plitimą reikia tinkamai prižiūrėti parkus, poilsio vietas, dažnai žmonių lankomus miškus. Nuo ankstyvo pavasario šienauti žolę, iškirsti menkaverčius krūmus, reguliuoti graužikų populiaciją (deratizacija).

 

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131