Gegužės 31 d. – pasaulinė diena be tabako: „Apsaugokime vaikus nuo tabako pramonės kišimosi“
Minėdama gegužės 31 d. – pasaulinę dieną be tabako – Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kviečia apsaugoti vaikus nuo tabako pramonės kišimosi. Ši aktuali tema pasirinkta 2024 metais, pabrėžiant, kad tabako pramonė išleidžia 23 milijonus dolerių rinkodarai kasdien. PSO ataskaita rodo, kad visame pasaulyje 37 milijonai 13–15 metų vaikų vartoja tabaką, o daugelyje šalių elektroninių cigarečių vartojimo lygis tarp paauglių yra didesnis nei suaugusiųjų. PSO Europos regione 20 proc. apklaustų 15 metų jaunuolių nurodė vartoję elektronines cigaretes per pastarąsias 30 dienų.
PSO atkreipia dėmesį, kad tabako pramonės šakos ir toliau parduoda savo produktus jauniems žmonėms su viliojančiais skoniais, tokiais kaip saldainiai ir vaisiai. Jungtinėse Amerikos Valstijose atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei 70 proc. jaunimo elektroninių cigarečių vartotojų mestų rūkyti, jei produktai būtų tik tabako skonio. „Šios pramonės šakos sąmoningai kuria produktus ir taiko rinkodaros strategijas, kurios tiesiogiai nukreiptos į vaikus, – sako PSO sveikatos skatinimo direktorius dr. Ruedigeris Krechas. – Vaikams pritaikytų skonių, pavyzdžiui, cukraus vatos ar vaisinių saldainių guminukų naudojimas kartu su elegantišku ir spalvingu dizainu, primenančiu žaislus, yra akivaizdus bandymas privilioti jaunus žmones naudoti šiuos kenksmingus gaminius“.
Lietuva pasitinka pasaulinę dieną be tabako turėdama priklausomiems nuo nikotino žmonėms realią pagalbą – nacionalinę metimo rūkyti liniją 1819. „Į liniją galima skambinti tik sulaukus 16 metų, bet mes įsitikinę, jog vaikai galėtų būti puikūs nerūkymo linijos ambasadoriai ir paragintų savo rūkančius artimuosius atsisveikinti su sveikatai kenksminga priklausomybe“, – ragina Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (toliau – Departamento) Prevencijos koordinavimo skyriaus vedėja Aušra Želvienė.
Į metimo rūkyti liniją, kuri oficialiai startavo vasario 6 d. jau paskambino 737 interesantų, daugelis jų jau išklausė visas 5 konsultacijas, pasirinko metimo rūkyti dieną. „Atkreipiame dėmesį, kad jeigu reikia daugiau konsultacijų, jų skaičius gali būti ir didesnis. Svarbu, kad ryžtas mesti rūkyti būtų išsaugotas. Ir mus labai pradžiugina, kai didelį rūkymo stažą turintys asmenys džiaugiasi linijos konsultantų darbu, palaikymu nelengvame procese“, – sako A. Želvienė.
Šiais metais Departamentas pakvietė visuomenę dalyvauti WALK15 iššūkyje „Mesk. Tu Gali!” ir rinktis gyvenimą be dūmų. Prie iššūkio prisijungė 8306 dalyviai iš visos Lietuvos, kartu nuėję 1 477
mln. žingsnių ir sužinoję apie naują galimybę mesti rūkyti skambinant 1819. „Raginame apie šį žalingą įprotį rūkyti ar vartoti kitus nikotino turinčius gaminius pagalvoti ne tik
gegužės 31 d., kai minime pasaulinę dieną be tabako. Kur kas geriau paskambinti 1819 numeriu ir visam gyvenimui išbraukti šią priklausomybę iš savo gyvenimo“, – ragina Departamento atstovė.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento informacija