Gimdos kaklelio vėžio

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, finansavimo programa

Gimdos kaklelio vėžys tai yra liga, kai gimdos kaklelio gleivinėje pakitusios ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis ir išplinta į aplinkinius audinius bei organus. Negydoma liga gali tapti mirties priežastimi. Įrodyta, jog gimdos kaklelio vėžį sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV), kuris yra perduodamas lytiniu keliu. Tikimybė užsikrėsti ŽPV atsiranda jau pirmųjų lytinių santykių su partneriu metu ir tęsiasi visą aktyvų moters lytinį gyvenimą.

Nors sergamumo bei mirčių nuo gimdos kaklelio vėžio rodikliai Lietuvoje vis dar tėbėra vieni didžiausių Europoje, pradėjus šią prevencinę programą mūsų šalyje vis dažniau diagnozuojamas neinvazinis (neišplitęs) vėžys, taip pat dažniau nustatomas I stadijos ir rečiau – II-IV stadijų vėžys. Kuo anksčiau aptinkami pakitimai, tuo lengviau galima juos išgydyti. Net 80 proc. šia liga susirgusių moterų galėtų pasveikti, jei būtų laiku pastebėta ir kuo anksčiau būtų pradėtas gydymas.

Programos tikslas – sumažinti Lietuvos moterų sergamumą gimdos kaklelio piktybiniais navikais bei mirtingumą nuo jų.

Gimdos kaklelio piktybinių  navikų prevencinių priemonių, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto lėšų (PSDF), finansavimo programa skirta moterų nuo 25 iki 60 metų amžiaus gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijai. Ji patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. birželio 30 d. Nr. V-482 įsakymu.

Programos priemonėsPaslaugą teikia
Informavimo dėl gimdos kaklelio piktybinių navikų profilaktikos paslaugaŠeimos gydytojai arba pirminės asmens sveikatos priežiūros komandos nariai – gydytojai akušeriai – ginekologai.
Gimdos kaklelio citologinio tepinėlio paėmimo ir rezultatų įvertinimo paslauga
Gimdos kaklelio biopsijos ir jos rezultatų įvertinimo paslaugaAsmens sveikatos priežiūros įstaigos, teikiančios ambulatorines specializuotas akušerijos ir ginekologijos paslaugas
Gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimo paslauga Patologijos skyriai ar tarnybos
Gimdos kaklelio biopsijos tyrimo paslauga

Tikrintis dėl gimdos kaklelio vėžio moterys yra kviečiamos vieną kartą per trejus metus. Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Gydytojas, ginekologas ar kitas medicinos darbuotojas specialiu šepetėliu arba mentele švelniai paima nuo gimdos kaklelio paviršiaus ten esančios medžiagos ląstelių – tepinėlį (procedūra trunka mažiau nei penkias minutes ir yra neskausminga). Tuomet mikroskopu tiriama, ar ląstelėse nėra ankstyvųjų pakitimų. Jeigu aptinkama pakitimų, pacientei nedelsiant pasiūloma atlikti tolesnius tyrimus, rekomenduojamas galimas gydymas.

Skip to content