Ar grybai nėra radioaktyvūs ir ar juos saugu valgyti?

Dažnam grybautojui ramybės neduoda klausimas, ar grybai nėra radioaktyvūs ir ar juos saugu valgyti?
Radiacinės saugos centras (toliau – RSC) skuba nuraminti miško gėrybių mėgėjus – įvairių rūšių grybų ėminių tyrimų rezultatai rodo, kad jų užterštumas 137Cs radionuklidu yra nedidelis, t. y. neviršija leistinojo lygio (600 Bq/kg).
Pastaruoju metu jau atrinkti ir ištirti Labanoro girioje, Paisetės ir Gatakiemio miškuose Utenos rajone, Kačerginės miške Kauno rajone, Varėnos miške Varėnos rajone, Mickūnų, Rukainių ir Gailiūnų miškuose Vilniaus rajone ir kitų savivaldybių teritorijose esančiuose miškuose augančių grybų ėminiai. Šiuo metu miškuose daugiausia auga voveraitės, kurios, kaip rodo ilgalaikiai stebėjimai, yra mažiausiai radioaktyviąsias medžiagas kaupiantys grybai. Jų užterštumas 137Cs radionuklidu yra labai nedidelis, todėl dėl šių grybų nerimauti nereikėtų, juos drąsiai galima naudoti maistui.
Kitos grybų rūšys radionuklidus kaupia skirtingai. Šiek tiek didesnius šių medžiagų kiekius kaupia raukšlėtieji gudukai, pilkosios meškutės. Paminėtina, kad 137Cs radionuklido kiekis žymiai sumažėja grybus verdant, nes šis radionuklidas pereina į grybų nuovirą, kuris paprastai yra išpilamas.
Gyventojai, norintys patikrinti grybus dėl juose esančio 137Cs radionuklido kiekio, gali kreiptis į RSC telefonu 8 5 236 1936 arba el. paštu rsc@rsc.lt. Gyventojams grybų užterštumas tikrinamas nemokamai.
Radiacinės saugos centro informacija
Daugiau informacijos www.rsc.lt
Skip to content