Baigtas sveikatos stiprinimo programos įgyvendinimas

Pasvalio Visuomenės sveikatos biuras lapkričio-gruodžio mėn. vykdė programą, skirtą širdies ir kraujagyslių bei cukrinio diabeto ligų profilaktikai. Programoje nemokamai galėjo dalyvauti pasvaliečiai, kuriems nustatyta širdies kraujagyslių ligų arba cukrinio diabeto rizika, o taip pat savanoriškai besikreipiantys asmenys. Užsiėmimai vyko nuotoliniu ir kontaktiniu būdu. Surengti 7 teoriniai-praktiniai užsiėmimai, kuriuos vedė gydytoja dietologė, psichoterapeutė doc. Rūta Petereit, sveikatos edukatorius Artiomas Šabajevas, kineziterapeutė Greta Baronaitė, ugdančioji virėja dr. Gintarė Šabajevienė.
 
Pirmojo užsiėmimo metu buvo aptarta sveikos gyvensenos reikšmė lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai. Dalyviai buvo supažindinti su širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniais, jų įtaka sveikatai, galimas komplikacijas, bei svarbiausius sveikatos rodiklius.
Užsiėmimų su gydytoja dietologe metu buvo aptarta mitybos reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto atsiradimui bei prevencijai, sveikos mitybos principai, sveikatai palankaus maisto pasirinkimas, antsvorio ir nutukimo prevencija bei mažinimas.
 
Puikiai pavyko nuotolinis praktinis užsiėmimas ,,Sveikatai palankaus maisto gamybos principai“, kurio metu programos dalyviai išmoko pasigaminti sveikesnį maistą. Ugdančioji virėja pagamino keletą patiekalų: bolivinės balandos ir grikių košę, kotletukus su avinžirniais bei bulvių – kalafiorų koše ir varškės apkepą, kuris iš deserto virto pilnaverčiu patiekalu, ieškant kuo pakeisti greituosius angliavandenius ir pridėtinį cukrų.
 
Taip pat šauniai vyko teoriniai – praktiniai užsiėmimai su kineziterapeute. Teorinių – praktinių užsiėmimų metu buvo aptarta fizinio aktyvumo reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto prevencijai, kalbėta apie tinkamo fizinio aktyvumo ir krūvio pasirinkimą. Mokoma mankštos ir kvėpavimo pratimų, kuriuos programos dalyviai galėtų nesunkiai atlikti namuose.
Užsiėmimų su psichologe metu pateikta daug naudingos informacijos apie streso reikšmę širdies ir kraujagyslių bei cukrinio diabeto atsiradimui, darbo ir poilsio režimo svarbą. Užsiėmimai padėjo suvokti streso prigimtį, teigiamo, o taip pat ir neigiamo poveikio aspektus, streso ryšį su gyvensena.
 
Norint pasiekti maksimalaus mokymų efektyvumo, dalyviams sutinkant, buvo prašoma išsimatuoti svarbiausius savo kūno rodiklius: ūgį, svorį (apsiskaičiuoti kūno masės indeksą), išsimatuoti liemens apimtį ir arterinį kraujo spaudimą. Visa tai buvo daroma pradžioje ir pabaigoje programos. Po mėnesio vyko programos apibendrinimas, rezultatų aptarimas, dalyvių konsultavimas. Dalyviai užpildė Programos naudos vertinimo klausimyną.
 
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, jog norint išvengti širdies kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto labai svarbu stebėti savo fizinės sveikatos rodiklius ir bendrą savijautą: svorį, liemens apimtį, kraujo spaudimą, gliukozės koncentraciją, cholesterolio lygį.
 
Prisiminkite: pajutę abejones dėl savo sveikatos būklės, nedelsdami kreipkitės patarimo į savo šeimos gydytoją ar kitą specialistą. Jei trūksta motyvacijos savarankiškai laikytis sveikos gyvensenos principų, ieškokite palaikymo iš šalies, pvz., sveikatos stiprinimo programų, bendraminčių grupių, dalyvaukite veiklose, kurias organizuoja Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras.
 
 
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Skip to content