Finišavo tęstiniai sveikos mitybos mokymai Pasvalio rajono mokyklų ir darželių virėjoms

Sausio 4 dieną finišavo tęstiniai sveikos mitybos mokymai „Tinkamo maitinimosi principai“, skirti Pasvalio rajono mokyklų ir darželių virėjoms. Puiki Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto medicinos technologijų ir dietetikos katedros lektorė Erika Dzimidaitė dalijosi 3 pagrindinėmis tinkamo maitinimosi principais:
 
1. Nuosaikumas: svarbu žinoti, kad net ir būtina maistinė medžiaga, jeigu jos vartojama per daug, gali turėti neigiamą poveikį sveikatai.
2. Įvairumas: nė vienas maisto produktas neturi absoliučiai visų maistinių medžiagų. Jos gaunamos tik valgant įvairų maistą. Vartojant ir augalinius, ir gyvūninius maisto produktus, bus patenkinami organizmo maistinių medžiagų poreikiai.
3. Subalansuotumas: subalansuotas ir visavertis maitinimasis, atitinkantis maistinių medžiagų (baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų) ir energijos poreikius, atsižvelgiant į amžių, lytį, kūno sudėjimą bei fizinį aktyvumą.
 
Lektorė Erika Dzimidaitė atkreipė dėmesį, jog labai svarbu nuo mažens ugdyti vaikų tinkamo maitinimosi principus. Svarbu, jog vaikai valgytų ir augalinius, ir gyvūninius maisto produktus, maistas neturėtų būti apribojamas. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į šviežių daržovių vartojimą bei vengti maisto produktų, kuriuose yra pridėtinio cukraus (ne daugiau 5g/100g produkto). Geriausias pavyzdys ugdyti vaikų tinkamo maitinimosi principus yra suaugusiųjų rodomas pavyzdys renkantis sveikatai palankius maisto produktus ir gamybos būdus (virimas, troškinimas, kepimas be papildomų riebalų). Taip pat svarbu atkreipti dėmesį jog kai vaikas valgo, jo dėmesys turi būti sukoncentruotas į valgymo procesą.
 
Paskaitos metu lektorė aptarė kokios yra žmogaus energijos sąnaudos ir kaip yra skirstomas paros energijos poreikis. Pasvalio r. mokyklų ir darželių virėjos sužinojo, kaip patiekti maistą vaikams, jog maistas atrodytų estetiškai patraukliai ir žadintų apetitą bei mažintų išmetamo maisto kiekį.
 
Dėkojame Pasvalio “Riešuto” mokyklai už suteiktas jaukias patalpas.
 
Mokymai finansuojami iš Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšų. Projekto teikėjas – Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacija.
 
Pasvalio rajono sav. Visuomenės sveikatos biuro informacija
Arturo Juzefovičiaus nuotraukos.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Skip to content