Metano dujų poveikis sveikatai

Gamtinės dujos lauko sąlygomis yra netoksiškos (nenuodingos), bespalvės ir bekvapės, pusantro karto lengvesnės už orą, ypač degios ir sprogios. Pagrindinė jų sudėtis: metanas – CH4 (~ 97 %) , etanas, azotas, ir kiti komponentai. Dujų nuotėkių atvejais, susidarius pavojingos koncentracijos dujų-oro mišiniui gali įvykti gaisras arba sprogimas. Degant metanui išsiskiria didžiulis šilumos kiekis, azoto dioksidas CO2 ir anglies monoksidas CO. Patekę į orą teršalai kyla į viršų ir išsisklaido.
 
Sausio 13-ąją Pasvalio rajone įvyko dujotiekio sprogimas. Keturias valandas siautėjusi pragaro liepsna ir didžiulis triukšmas gyventojams sukėlė labai daug streso, jaudulio. Priminė prieš 14 metų įvykusią nelaimę Širvintų rajone.
 
Gamtinių dujų nuotėkis neužteršia dirvožemio, paviršinio nei požeminio vandens, tačiau ekologiniu požiūriu yra svarbus atmosferos oro teršalas, labai stipriai įtakojantis pasaulinę klimato kaitą.
 
Netoli dujotiekio sprogimo vietos buvę smalsuoliai turėjo save saugoti dėvėdami apsaugines veido kaukes.
 
Visuomenės sveikatos specialistai įspėja, kad uždarose patalpose susikaupę metano dujos yra pavojingos. Jų įkvėpęs žmogus praranda sąmonę, susižaloja griūdamas. Šiomis dujomis gana dažnai apsinuodija kanalizacijos šulinius, trasas ar net vandens šulinius kasantys bei tvarkantys kasėjai. Užtroškimo dujomis požymiai – bendras silpnumas, dėmesio susilpnėjimas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, gali pakisti odos ir gleivinės spalva, (dažnėja arba retėja) pulsas, sutrinka kvėpavimas, nukentėjusysis greitai praranda sąmonę, gali prasidėti traukuliai.
 
Žemės gilesniuose sluoksniuose slypi dideli metano kiekiai. Taip pat nemaža metano dalis susidaro pūvant be oro augalų ir gyvūnų liekanoms. Didesni metano kiekiai kaupiasi molingose vietovėse. Metanas susidaro daugiausia iš bakterijų, mintančių organinėmis medžiagomis, virškinimo proceso metu, aplinkoje esant deguonies trūkumui. Todėl jo išsiskiria iš įvairių natūralių ir žmogaus sukurtų šaltinių. Natūralūs šaltiniai – pelkės, termitai ir vandenynai, o žmogaus sukurtieji – iškastinių gamtinių dujų kasimas ir deginimas, gyvulininkystė (galvijai minta augalais, šie jų skrandžiuose fermentuojasi, todėl galvijai iškvepia metaną, taip pat metano yra ir jų mėšle).
 
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro informacija
 
 

Tai gali būti stambus planas

 
Skip to content