Sveikos širdies receptas

Balandžio 18 dieną Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biure vyko Sveikatos stiprinimo programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai pirmas užsiėmimas. Šio užsiėmimo metu paskaitą skaitė puikus lektorius, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Kardiologijos skubios pagalbos poskyrio, Intensyvios kardiologijos, reanimacijos bei Intensyvios terapijos skyriaus gydytojas kardiologas Rokas Šerpytis. Šios paskaitos tema ,,Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos veiksniai ir jų profilaktika, sveikatos rodiklių supratimas“.

Gydytojas kardiologas Rokas Šerpytis paskaitos metu pasakojo apie rūkymo įtaką sveikatai ir pabrėžė, kad rūkymas riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis labai padidina. Taip pat paminėjo, kad nors Lietuva patenka į daugiausiai alkoholio suvartojimą sumažinusių šalių penketuką, tačiau alkoholio daroma žala sveikatai labai didelė. Įvykus ūminiai intoksikacijai alkoholiu atsiranda širdies ritmo sutrikimai.

Lektorius patikino, kad viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų yra padidėjęs kraujo spaudimas. Padidėjusio kraujo spaudimo liga vadinama arterine hipertenzija. Lietuvoje atliktų epidemiologinių tyrimų duomenimis, padidėjęs kraujo spaudimas (140/90 mmHg) nustatytas 57,9 proc. vyrų ir 52,4 proc. moterų. Pasvalio rajono savivaldybės gyventojai buvo supažindinti su kraujospūdžio mažinimo principais.

Taip pat paskaitos metu buvo kalbama apie aterosklerozės sukeltą riziką sveikatai ir, kad negydoma liga gali komplikuotis, pvz.: miokardo infarktu, paralyžiais ir galvos smegenų insultu, kojų skausmais ar gangrenomis, aortos išsiplėtimu ir kt. Aterosklerozės atsiradimą gali sąlygoti daugelis rizikos veiksnių: padidėjęs kraujo spaudimas, cukrinis diabetas, padidėjęs ,,blogojo“ cholesterolio ir sumažėjęs ,,gerojo“ cholesterolio kiekis kraujyje, rūkymas, nejudrus gyvenimo būdas, nutukimas, amžius, vyriškoji lytis, paveldimumas ir kt.

Gydytojas kardiologas Rokas Šerpytis pateikė informaciją apie cholesterolio rūšis. Taip pat daug kalbėjo apie fizinio aktyvumo naudą ir papildomus gyvenimo metus.

Toliau paskaitoje lektorius sakė, kad cukrinis diabetas, tai liga, kai sutrinka organizmo mechanizmai, palaikantys normalią kraujo gliukozės koncentraciją ir, kad tai vienas pavojingiausių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Gydytojas davė keletą patarimų kaip apsisaugoti : laikytis specialios dietos, mažinti viršsvorį, reguliariai mankštintis, atsisakyti rūkymo, reguliuoti kraujospūdį, periodiškai tikrinti lipidų kiekį kraujyje ir koreguoti dislipidemiją.

Rokas Šerpytis išsamiai pasakojo apie širdies kraujagyslių ligų ratą: plokštelės įtrūkimas+trombozė, miokardo išemija, išeminė širdies liga, aterosklerozė, endotelio disfunkcija, miokardo infarktas ir t. t. Daug dėmesio paskaitos metu skyrė paveldimumui ir genetikai, kalbėjo apie miokardo infarkto požymius ir pirmą pagalbą jam ištikus, gydymą ligoninėje. Taip pat apie staigią mirtį, pagrindines problemas. Pateikė naudingą informaciją apie prieširdžių virpėjimo dažnį ir paplitimą, hobius ir depresiją.

Kardiologas Rokas Šerpytis paaiškino kaip išlaikyti sveikatą. Sakė, kad svarbu išlikti fiziškai aktyviems, dieta, mažinti viršsvorį, nerūkyti, sekti savo arterinį kraujo spaudimą, gliukozės ir cholesterolio kiekį kraujyje.

Pačioje paskaitos pabaigoje lektorius visiems davė naudingą patarimą. Sveikam ir ilgam gyvenimui reikalinga: švari sąžinė, santūrus valgis, veikla, gera draugystė.
Esame labai dėkingi gydytojui už išsamų labai naudingą informacijos pateikimą, už geranoriškumą atsakant į iškilusius klausimus renginio metu ir po jo.

Visuomenės sveikatos specialistė Ala Markevičienė

📷V.Jankevičienės

Skip to content