Nuotolinė paskaita onkologine tema
Onkologinės ligos – viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų mūsų šalyje ir visame pasaulyje. Pasaulyje vėžys kasmet nužudo virš 7 mln. žmonių. Be to, kasmet išaiškinama daugiau nei 12 mln. naujų susirgimų piktybiniais navikais. Lietuvoje mirties priežasčių struktūroje piktybiniai navikai užima antrąją vietą. Sergamumas piktybiniais navikais, kaip ir mirtingumas, tolygiai didėja.
Taigi mūsų sveikata priklauso nuo mūsų pačių, tačiau yra rizikos veiksnių, nulemiančių vėžio atsiradimą. Dauguma vėžį sukeliančių veiksnių yra jau žinomi: netinkama mityba, tabako rūkymas, infekcija, reprodukciniai hormonai, jonizuojančioji, ultravioletinė spinduliuotė, alkoholis, profesija, aplinkos užterštumas, fizinio aktyvumo stoka, vaistai, pramonės produktai.
Sergantis onkologine liga žmogus susiduria su vienu labai dideliu gyvenimo iššūkiu. Dažniausiai šį iššūkį lydi ilgalaikis nerimas, panika, stresas, pyktis, o visa tai gerokai pablogina gyvenimo kokybę ir turi neigiamos įtakos gydymo rezultatams. Todėl labai svarbu pacientams gauti kuo daugiau informacijos apie šią ligą, jos gydymą ir kaip būtų galima pagelbėti sau esant tokioje situacijoje.
Todėl gruodžio 13 d. vyko lektorės Dainoros Mačiulienės LSMU Kauno klinikų chemoterapinės onkologijos gydytojos onkologės nuotolinė paskaita ,,Onkologinis pacientas, ar mes viską padarome?“. Šio renginio moderatorius Virginijus Šaulys.
Paskaitos metu lektorė sergančiuosius onkologinius ligonius skatino imtis papildomų priemonių, tokių kaip muzikos terapijos, jogos, meno terapijos ar kitų padedančių būdų. Pabrėžė, kad papildomos priemonės turi būti skiriamos greta pagrindinio gydymo. Šios priemonės sumažina chemoterapijos poveikį, gerina paciento gyvenimo kokybę bei gerina gydymo rezultatus.
Paskaitos metu lektorė užsiminė apie tai, kad labai svarbūs yra tarpusavio santykiai ir seksualinis gyvenimas. Reikėtų atkreipti dėmesį į savo fizinį aktyvumą, nes jis yra naudingas visais atvejais, atsižvelgiant į savo organizmo būseną. Gydytoja patikinino, kad fizinis aktyvumas sumažina vėžio sukeltus nespecifinius simptomus, turi įtakos kardiovaskulinei sistemai, pagerina gyvenimo kokybės įvairius aspektus. Fizinis aktyvumas mažina specifinį nuovargį, pagerina miego kokybę, mažina depresiją, stiprina seksualumą, didina savivertę, mažina įtampą ir nerimą, o taip pat mažina skausmo slenkstį. Gydytoja pabrėžė, kad labai daug žalos padaro nutukimas, kuris sukelia uždegimą.
Lektorė kalbėjo apie tai kokia svarbi yra miego kokybė ir koks blogo miego poveikis. Išvardino miego sutrikimų valdymo priemones. Paminėjo Spa (masažas, vonios, pirtys) privalumus, nes visa tai skatina atsipalaidavimą, mažina raumenų įtampą ir skausmingumą.
Paskaitos dalyviai buvo supažindinti su aromaterapijos nauda. Ji padeda esant specifiniam nuovargiui, nerimo mažinimui, miego kokybei pagerinti. Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į žolelių naudą. Šiek tiek gydytoja užsiminė apie kulinarinę mediciną, supažindino su streso valdymu ir papasakojo kuo svarbi yra muzikos terapija.
Lektorė pateikė keletą patarimų kaip padėti sau. Kalbėjo, kad labai svarbu įsigilinti į save: kas teikia džiaugsmą? Tai gali būti nauji požiūriai, sprendimai.
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė