Spalio 14-ąją minime Pasaulinę organų donorystės ir transplantacijos dieną.
Organų donorystė – savanoriška, altruistiška ir nemokama. Už dovanotus organus nei donorams, nei jų artimiesiems kompensacijos nėra mokamos. Donorystė suteikia galimybę, pasibaigus vieno žmogaus gyvenimui išsaugoti gyvybę net keliems kitiems sergantiems žmonėms.
Lietuvoje yra įteisintos dvi organų donorystės rūšys – gyvoji donorystė ir donorystė po mirties.
Gyvoji organų donorystė – kai transplantacijos laukiančiam žmogui (recipientui) transplantuojamas gyvo žmogaus inkstas.
Donorystė po mirties yra skirstoma į donorystę po smegenų mirties ir neplakančios širdies donorystę.
Visgi, net ir tuomet, kai žmogus yra įsigijęs Donoro kortelę, prašomas artimųjų sutikimas dovanoti mirusiojo organus donorystei.
Jei smegenų mirtis ar širdies sustojimas konstatuojamas žmogui, kuris Donoro kortelės neturėjo, gydytojai suprasdami, jog pacientas yra tinkamas kandidatas donorystei, visais atvejais kreipiasi į mirusiojo artimuosius ir prašo jų oficialaus sutikimo ir pritarimo organų donorystei.
Organo transplantacijos labai netikėtai gali prireikti bet kuriam žmogui. Nepriklausomai nuo amžiaus, organų būklė gali pablogėti po įvairių ligų, jų komplikacijų, traumų, apsinuodijimų ir t. t., dėl to gali atsirasti poreikis transplantacijai.
Kur galima pasirašyti sutikimą tapti donoru?
Savo valią teisės aktų nustatyta tvarka galima išreikšti:
1. Prisijungiant per interneto prieigą https://ntb.lt
2. Kreipiantis į bet kurią asmens sveikatos priežiūros įstaigą;
3. Nacionaliniame transplantacijos biure prie Sveikatos apsaugos ministerijos, donorystę viešinančiose akcijose, kuriose dalyvauja arba kurias organizuoja Biuras.
4. Kreipiantis į švietimo, farmacijos ir kitas įstaigas, kuriose patvirtintos pareigybės, reikalaujančios biomedicinos mokslų srities, medicinos, farmacijos, visuomenės sveikatos krypties išsilavinimo (pvz., vaistinės, aukštosios mokyklos ir pan.).
Donoro kortelę galima įsigyti užpildžius asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti. Sutikimą galima užpildyti ir internetu, prisijungus prie elektroninių valdžios vartų. Išsamiau apie tai, kaip gauti donoro kortelę: https://ntb.lrv.lt/…/apie…/kaip-isigyti-donoro-kortele