Paskaita apie valgomuosius ir medicininius grybus
Nuo neatmenamų laikų grybų patiekalai Lietuvoje buvo kasdienio maisto dalis, taip pat puikuodavosi ant švenčių stalo, o grybavimas buvo ir tebėra malonus darbas, ir poilsis, miško terapija, darna su gamta ir biomimikrija vienu metu. Prancūzai pievagrybius maistui pradėjo auginti 1630 m.
Vasario 15 d. Pasvalyje lankėsi vaistininkas, papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros specialistas, Lietuvos fitoterapijos sąjungos prezidentas Ovidijus Vyšniauskas.
Lektorius papasakojo, kad dėl grybuose esančių maistinių medžiagų, į savo racioną verta įtraukti kuo daugiau grybų. Sakoma, kad grybai yra sunkiai virškinamas produktas, tačiau sužinojome, kad dėl žinių stokos dauguma šeimininkių grybų patiekalus ruošia neteisingai.
Paskaitos metu lektorius pasakojo apie naudingąsias valgomųjų ir medicininių grybų savybes: valgomojo dantenio (shiitake), žiūryčių, įvairiaspalvės kempės (turkey tail), ežinio trapiadyglio, žinomo kaip lion‘s mane, tikrinio blizgučio (reishi), kuokštinės grifolės (maitake), įžulniojo skylenio arba chagos, valgomosios voveraitės, tikrinio baravyko ir kitų grybų.
Paskaitos metu išgirdome įvairiausių patarimų: kaip reikėtų pasigaminti grybų miltelius, kaip ruošiant grybus padidinti jų naudingąsias savybes, kaip reikėtų apdoroti grybus, jog padidintume vitamino D kiekį organizme. Lektorius dalinosi dantenių patiekalo receptu ir išsamiai atsakė į gausybę užduotų klausimų.
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro informacija.
A.Juzefovičiaus nuotraukos.