Apie Žemės grožį ir neįprastas pamokas netradicinėje aplinkoje

Gamtos tausojimo ir aplinkosaugos klausimams tampant vis aktualesniais, skiriame daugiau dėmesio ir gamtosauginiam švietimui, kuris ne tik suteikia žinių apie ekologiją, gamtą, jos saugojimą, bet ir ugdo įpročius bei įgūdžius būti gamtoje kuo mažiau jai kenkiant.

Kovo mėnesį, Pumpėnų gimnazijoje, minėjome tarptautinę Žemės, Pasaulinę vandens dienas. Kartu norime priminti, jog pavasario lygiadienis mus ragina ir įpareigoja konkrečiais darbais prisidėti prie gamtinės aplinkos puoselėjimo ir saugojimo.

 Fotografas, veterinarijos gydytojas Algimantas Lūža  savo atradimais ir matymais dalinosi  su 1 – 4 klasių mokiniais. Gamtos mylėtojas papasakojo apie mūsų krašto gamtos unikalumą, rodė nuotraukas, kalbėjo apie žvėris, paukščius, augalus…Tai negirdėtos istorijos, kas yra visai čia pat, ką galima pamatyti išėjus į artimiausią mišką, lauką ar prie vandens telkinių. Žinoma, pažinimui reikia laiko, įgūdžių, pastangų, bet gamta nėra kažkas kita ir svetima mums, tai mūsų pačių dalis, todėl ją pažinti ir išmanyti – tiesiog būtina.

Algimantas Lūža papasakojo apie nenuspėjamus, žavingus ir kerinčius  pačios gamtos tapomus paveikslus. Tai vandens ar ledo, šviesos, žiedadulkių bei augalų kuriamos įspūdingos spalvų bei formų abstrakcijos, leidžiančios pasijausti gamtos misterijoje.

Atlikome ir namų darbus: kūrėme tvarius, kūrybinius darbelius iš antrinių žaliavų: 1 klasės mokiniai – žuvis, 2a – vabalus, 2b – paukščius, 3a klasės mokiniai gėlėmis papuošė, žiemą įrengtą, amfiteatrą, 3b paruošė stendą, su išskirtinių Pasvalio krašto medžių, nuotraukomis, 4 – gyvūnus. Gamtos, biologijos ir geografijos mokytojos paruošė užduotis, o dešimtos klasės mokiniai vedė integruotas STEAM veiklas 5-9 kl. mokiniams. Mokiniai atliko įvairias užduotis skirtingose mokyklos vietose: gimnazijos amfiteatre, skaitykloje, aktų salėje, lauke, spręsdami kryžiažodžius, rūšiuodami šiukšles, QR kodo pagalba bandydami atpažindami paukščių garsus, kurdami vandens lašelio linkėjimus žemei.

Gyvename laikais, kai kasdienybėje neišsiverčiame be įvairiausių smulkių daiktų: dėžučių, maišelių, buteliuko vandens, lipnios juostos, vienkartinio naudojimo ir kitų svarbų „vaidmenį“ mūsų gyvenime atliekančių daiktų. Anksčiau ar vėliau visi šie mūsų naudojami daiktai virsta išmestomis šiukšlėmis. Ar dažnai susimąstome kur keliauja mūsų išmetamos šiukšlės? Gamtos grožio puoselėjimo ir tausojimo pamokas, 1 –4 klasių mokiniai baigė lauke, rinkdami šiukšles  miestelio pakelėse, parke, ežero pakrantėje. Tą galime atlikti kiekvienas savo kieme, namų aplinkoje, darbo vietoje, nes rūpintis Žemės išsaugojimu privalome visi. Kiekvieną dieną.

Daiva Čingaitė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje.
📸 Algimanto Lūžos, Danguolės Anilionytės, Gražinos Kiaunienės, Donatos Šatienės.
 
Skip to content