Baigėsi šių metų šviečiamoji – mokomoji programa, padedanti gyventi sveikiau
Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skaičiuoja, kad kasmet šios ligos nusineša 18 ml. Žmonių gyvybių. Keturi iš penkių mirties atvejų įvyksta dėl širdies priepuolių ir insultų.
Ne išimtis ir Lietuva, higienos instituto duomenimis, pernai dėl kraujotakos sistemos ligų šalyje mirė per 23 tūkst. gyventojų. Tai yra 100 gyvybių daugiau nei užpernai. Auganti ir sergamumo statistika: pernai šiomis ligomis sirgo beveik 914 tūkst. žmonių. Tai net 40 tūkst. atvejų daugiau nei užpernai.
Atsižvelgiant į tai, Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro specialistai, rūpindamiesi širdies ligų ir cukrinio diabeto prevencija, kasmet vykdo Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupės asmenų savanorišką ir nemokamą sveikatos stiprinimo programą.
Įgyvendinant šią programą, Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biure šių metų birželio – spalio mėnesiais vyko įvairūs teoriniai – praktiniai užsiėmimai.
Pirmiausia vyko individualūs pokalbiai su kiekvienu Sveikatos stiprinimo programos dalyviu. Dalyviui sutinkant buvo išmatuojami ir užrašomi svarbiausi jo kūno rodikliai: kūno masės indeksas, liemens apimtis ir arterinis kraujo spaudimas. Aptarti matavimų rezultatai.
Birželio 16 dieną gydytojas kardiologas Jurgis Sutkus programos dalyvius supažindino su širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniais, sveikatos rodiklių svarba ir normomis, arterinio kraujo spaudimo sekimo ir matavimo rekomendacijomis. Gydytojas akcentavo, kad į savo sveikatą ypač vertėtų atkreipti dėmesį tiems, kurių artimųjų, susietų giminystės ryšiais tarpe yra sirgusių ar sergančių kraujagyslių ligomis, patyrė insultus, infarktus. Gydytojas detaliai paaiškino blogojo ir gerojo cholesterolio rodiklius ir patikino, kad žmogaus sveikatai labai svarbus yra gliukozės kiekio sekimas.
Birželio 22 ir 30 dienomis puikus kineziterapeutas Olegas Lukminas, vesdamas fizinio aktyvumo teorinius – praktinius užsiėmimus apibūdino, kas tai yra fizinis aktyvumas. Specialistas paskatino apsvarstyti savo gyvenimo būdą, priminė apie reguliaraus fizinio aktyvumo svarbą kūno svoriui ir bendrai organizmo būklei.
Olegas pateikė informaciją apie tai, kad fizinis aktyvumas padeda kontroliuoti emocinę būseną, o jo veiksmingumas atsispindės tik tuomet, kai jis bus reguliarus, pakankamo intensyvumo, dažnio ir trukmės. Kineziterapeutas priminė kaip svarbu suprasti, kad mankštinimasis neturi tapti prievarta ir kančia. Tai turi būti malonus, individualiai pasirinktas įprotis. Na, o tuo pačiu patikino, kad sportuoti reikia pagal savo galimybes, nes fizinis aktyvumas, nors ir nedidelis, visuomet geriau, negu nieko, o pradėti sportuoti niekada nevėlu.
Sekantys užsiėmimai vyko liepos 7 ir rugpjūčio 4 dienomis su gydytoja dietologe Virginija Vilemiene. Gydytoja vedė užsiėmimus tema ,,Mitybos reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui ir prevencijai“.
Užsiėmimų metu gydytoja siūlė sutelkti didesnį dėmesį į tai, ką valgome ir kiek galima stengtis sumažinti gyvulinės kilmės riebalų kiekį maiste. Patarė rinktis liesą mėsą: triušieną, paukštieną, vengti riebių padažų, riebaluose paruoštų patiekalų.
Taip pat rekomendavo valgyti daugiau žuvies ir paskatino klausytojus vartoti mažiau cukraus ir druskos, ypač tiems žmonėms, kurių kraujo spaudimas yra padidėjęs, bei sergantiems cukriniu diabetu. Klausytojai buvo supažindinti su MTL cholesteroliu, kuris vadinamas ,,bloguoju“ ir DTL, kuris vadinamas ,,geruoju“. Specialistė pabrėžė, kad reikia vengti antsvorio ir nutukimo, nes nutukimas, nesveika mityba, aukštas kraujo spaudimas yra tarpusavyje susiję dalykai, kurie daro neigiamą poveikį sveikatai.
Liepos 20 dieną Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biure sklido pagamintų sveikų patiekalų kvapas. Šiuos patiekalus pagamino mitybos ekspertė Rita Šilenskienė. Tik atvykus ji papasakojo, kad jos šeima sveika, valgo skaniai, todėl nori, kad ir kiti atrastų džiaugsmą gaminant sveikai.
Rita pasidalino savo sukaupta patirtimi ir mokino gaminti sveikatai palankius patiekalus, kurių buvo galima paragauti, įvertinti ir pasidalinti savo nuomone. Šio užsiėmimo metu dalyviai sužinojo daug įvairių, naudingų patarimų, kuriuos galės pritaikyti savo maisto gaminimo metu.
Sukėlė susidomėjimą pravestas psichologės Jūratės Bortkevičienės užsiėmimas, vykęs spalio 27 dieną. Jame buvo kalbama apie streso reikšmę širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui. Paskaitos metu psichologė pasakojo, kaip reikėtų išmokti kovoti su įtampa ir kaip išvengti streso, o praktiniais būdais dalyvius mokė atlikti stresą ir įtampą mažinančius pratimus.
Lektorė kalbėjo apie juoką, kad kūnas neskiria dirbtinio ir nuoširdaus juoko ir, kad juokas – geriausias vaistas nuo daugelio ligų. Klausytojus ragino šypsotis ir juoktis, nes juokas slopina stresą, baimę ir nerimą. Vėliau buvo paliesta pykčio tema.
Jūratė patikino, kad labai svarbu yra subalansuota mityba, miegas, vanduo, juokas ir pabrėžė, kad visa tai turi būti neatsiejama kasdienybės dalis. Svarbu klausyti savo kūno, kai jaučiamės pavargę ar išsekę ir būtinai turime rasti laiko poilsiui ir papildomam miegui.
Pasibaigus užsiėmimams, vyko programos apibendrinimas, rezultatų aptarimas, dalyvių konsultavimas (dalyviams sutinkant ir laikantis privatumo, išmatuoti jų kūno rodikliai, kurių rezultatai palyginami su buvusiais Programos pradžioje. Dalyviai užpildė naudos vertinimo klausimyną.
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro specialistai tikisi, kad ši programa dalyviams suteikė daug motyvacijos saugant savo sveikatą ir rūpinantis, kad širdis ir kraujotaka išliktų sveika.
Naudotas šaltinis: ligoniukasa.lrv.lt
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė