Balandžio 7-oji Pasaulinė sveikatos diena

Pažymint šią dieną siekiama atkreipti dėmesį į tam tikras su sveikata susijusias temas, pabrėžiant Pasaulio (PSO) prioritetines sritis. Pasaulinę sveikatos dieną nuo 1950 metų inicijuoja Pasaulio sveikatos organizacija. Šių metų šūkis ,,Mūsų planeta, mūsų sveikata“. Pasaulinės sveikatos dienos tema yra susijusi su ryšiu tarp mūsų planetos sveikatos ir žmonių, gyvūnų, augalų visų būtybių – sveikatos.
Ar galime įsivaizduoti pasaulį, kuriame švarus oras, vanduo ir maistas būtų prieinami visiems. Kur ekonomika yra orientuota į sveikatą bei gerovę? Kur žmonės gali kontroliuoti savo planetos sveikatą?
Pandemijos, užterštos planetos ir daugėjančių ligų, tokių kaip vėžys, astma, širdies ligos, įkarštyje, 2022 metais minint Pasaulinę sveikatos dieną, PSO skiria pasaulinį dėmesį neatidėliotiniems veiksmams, kurių reikia norint išlaikyti žmonių ir planetos sveiktą ir skatinti judėjimą kuriant visuomenę, orientuotą į gerovę.
PSO apskaičiavo, kad daugiau nei 13 milijonų mirčių visame pasaulyje kasmet įvyksta dėl aplinkos priežasčių, kurių galima išvengti. Tai apima klimato krizę, kuri yra vienintelė didžiausia grėsmė sveikatai, su kuria susiduria žmonija.
Daugiau kaip 90 % žmonių kvėpuoja nesveiku oru, atsirandančiu deginant iškastinį kurą. Šildomas pasaulis mato, jog uodai ligas platina toliau ir greičiau nei bet kada anksčiau. Ekstremalūs oro reiškiniai ir vandens trūkumas daro įtaką žmonių sveikatai. Tarša ir plastikai randami mūsų giliausių vandenynų dugne patenka į mūsų mitybos grandinę.
Nesveiko maisto ir gėrimų gamyba, skatina nutukimo bangą, didina riziką susirgti vėžiu ir širdies ligomis, tuo pačiu išmesdami trečdalį pasaulinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Politiniai, socialiniai ir komerciniai sprendimai skatina klimato ir sveikatos krizę.
Visuomenės gerovė yra sveika visuomenė. Nors COVID-19 pandemija mums parodė gydomąją mokslo galią, bet tuo pačiu atskleidė silpnybes visose visuomenės srityse ir pabrėžė, jog būtina skubiai kurti tvarią gerovės visuomenę, įsipareigojusią siekti teisingos sveikatos dabar ir ateities kartoms nepažeidžiant ekologinių ribų.
Dabartinė ekonomikos struktūra lemia nevienodą pajamų, turto ir valdžios paskirstymą, todėl per daug žmonių vis dar gyvena skurde ir nestabilume. Geros ekonomikos tikslai yra žmonių gerovė, teisingumas ir ekologinis tvarumas. Tokie tikslai paverčiami ilgalaikėmis investicijomis, gerovės biudžetais, socialine apsauga ir teisinėmis bei fiskalinėmis strategijomis. Norint nutraukti šiuos planetos ir žmonių sveikatos naikinimo ciklus, reikia teisėkūros veiksmų, įmonių reformos, o asmenys turi būti remiami ir skatinami priimti sveikus sprendimus.
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė
Skip to content