Gimdos kaklelio vėžys ir jo prevencija
Gimdos kaklelio vėžys ir jo prevencija
Gimdos kaklelio vėžiui pasaulyje vis dar išliekant viena iš dažniausių moterų mirties nuo vėžio priežasčių, specialistai primena, kad žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos, neretai sąlygojančios gimdos kaklelio vėžio išsivystymą, galima išvengti pasiskiepijus.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad nuo šių metų vasario 1 d. pasiskiepyti nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) galės ne tik 11 metų mergaitės, bet ir berniukai. Iki šiol Lietuvoje pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo ŽPV infekcijos buvo skiepijamos tik vienuolikmetės mergaitės. Skiepijimo schemą sudaro dvi ŽPV vakcinos dozės, tarp pirmos ir antros ŽPV dozių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėnesių laikotarpis. Mergaitės ir berniukai abiejomis vakcinos dozėmis skiepijami nemokamai.
Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) – tai virusinė dažniausiai, lėtinė liga, kai šios infekcijos sukėlėjas išlieka latentinėje fazėjė, tačiau veikiant rizikos veiksniams gali sukelti kliniškai įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimi ikivėžiniai ar vėžiniai susirgimai.
Sveikų moterų infekuotumas ŽPV labai susijęs su amžiumi – jaunų, 20–25 m. amžiaus, lytiškai aktyvių moterų infekuotumas ŽPV svyruoja nuo 20 iki 80 proc. Svarbu nepamiršti, kad ŽPV infekcija gali užsikrėsti tiek moterys, tiek vyrai. Daugumai užsikrėtusiųjų ŽPV simptomai nepasireiškia.
ŽPV plinta: Lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.
• ŽPV plinta tiek per heteroseksualius, tiek per homoseksualius santykius.
• ŽPV galima užsikrėsti visų rūšių ne tik lytinių santykių metu, bet ir bet kokio kontakto su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu.
• Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti vaikui gimdymo metu.
• Kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.
Kada galima įtarti gimdos kaklelio vėžį? Dažniausiai ankstyvosios stadijos gimdos kaklelio vėžys neturi jokių simptomų, tačiau, tais atvejais, kai pastebite:
• kraujavimą prieš, po arba lytinių santykių metu;
• kraujavimą po menopauzės laikotarpiu;
• neįprastas, nemalonias makšties išskyras;
• diskomfortą arba skausmą lytinių santykių metu;
• kryžkaulio skausmą.
Jūs nedelsdami turite kreiptis į šeimos gydytoją arba gydytoją ginekologą.
Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa
Lietuvoje nuo 2004 metų vykdoma valstybės finansuojama gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa, kurios uždavinys – ištirti visas 25–59 metų amžiaus moteris ir nustatyti, kurioms iš jų yra ikivėžinių gimdos kaklelio pokyčių, o tas, kurioms pokyčių bus nustatyta, nusiųsti gydytis. Taip siekiama užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui išsivystyti. Lietuvoje vykdant programą gimdos kakleliui ištirti naudojamas PAP testas, t. y. moteriai atliekamas onkocitologinis gimdos kaklelio tepinėlis ir ištiriamas mikroskopu – nustatoma, ar gimdos kaklelio gleivinės ląstelėse yra ikivėžinių pokyčių.
Ankstyvos stadijos gimdos kaklelio vėžys sėkmingai išgydomas. Todėl Pasvalio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai skatina reguliariai tikrintis, o pastebėjus simptomus kreiptis į savo šeimos gydytoją ar ginekologą.
Augustė Gražinė, visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuras
Parengta pagal NVSC informaciją