Nėščiosioms apie perinatalinio ŽIV ir sifilio perdavimo profilaktiką

Lietuvoje nemokamai nėščiosios yra tiriamos dėl trijų infekcijų: sifilio, ŽIV ir hepatito B. Sifilis – lytiškai plintanti infekcija (LPI), kurią sukelia blyškioji treponema, į organizmą patenkanti per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) ar odos smulkius pažeidimus (įtrūkimus) lytinių santykių (vagininių, oralinių, analinių) metu, kai infekuoto asmens odos paviršiuje ar gleivinėje yra bėrimų. Daugelį metų dalis asmenų, užsikrėtusių sifiliu, gali neturėti ar nepastebėti jokių infekcijos požymių.
 
Sifilis gali būti perduodamas nėštumo metu kūdikiui. Priklausomai kaip ilgai nėščioji užsikrėtusi, gali įvykti savaiminis persileidimas, priešlaikinis gimdymas. Gimusiam kūdikiui taip pat gali būti specifinių infekcijos požymių arba jie gali atsirasti vėliau, jeigu nebus paskirtas gydymas. Siekiant apsaugoti kūdikius nuo 2007 m. Lietuvoje visoms nėščiosioms sudarytos sąlygos nemokamai pasitikrinti dėl sifilio. Nėščiosios tiriamos 2 kartus: 12 savaitę ir 29-40 nėštumo savaitę. Imamas kraujas iš venos.
 
Sifilis diagnozuojamas remiantis būdingais klinikiniais požymiais bei kraujo tyrimais, kartais tiriamoji medžiaga paimama iš bėrimų.
 
Dėl sifilio atsiradusios lyties takų opos ar gleivinės pažeidimai nuo 2 iki 5 kartų padidina riziką užsikrėsti ŽIV infekcija. Sifilis, kaip ir kitos lytiniu keliu plintančios infekcijos indikatorius yra susijęs su rizikinga lytine gyvensena.
 
Gydymą skiria gydytojas. Ankstyvosiose stadijose ši infekcija lengvai pagydoma. Patikimiausias būdas išvengti lytiškai plintančių ligų – tai susilaikyti nuo lytinių santykių arba turėti ilgalaikius monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris žino, kad nėra infekuotas. Riziką užsikrėsti sumažina prezervatyvų naudojimas lytinių santykių metu.
 
Svarbu: bėrimai, pūslelės ar opos yra signalas susilaikyti nuo lytinių santykių ir nedelsiant apsilankyti pas gydytoją.
 
Parengta naudojant Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informaciją.
 
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė
Skip to content