Pasaulinė AIDS diena

Kasmet gruodžio 1-ąją minima Pasaulinė AIDS diena. 1988 metais Pasaulinę AIDS dieną inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija. Pažymint Pasaulinę AIDS dieną, siekiama propaguoti brandesnį visuomenės, žiniasklaidos požiūrį į ŽIV infekciją ir susijusias problemas.
 
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai nustatyti 139 nauji ŽIV atvejai. Iš viso Lietuvoje iki 2021 m. registruoti 3462 ŽIV užsikrėtę asmenys, iš kurių dauguma vyrai, užsikrėtę ŽIV infekcija vartojant švirkščiamuosius narkotikus.
 
ŽIV – tai žmogaus imunodeficito virusas. ŽIV sukelia AIDS įgytą imunodeficito sindromą, pasireiškiantį įvairiomis infekcijomis, navikais ir kitomis ligomis.
 
ŽIV patekęs į žmogaus organizmą naikina baltuosius kraujo kūnelius, imuninėje sistemoje kontroliuojančius infekcijas. ŽIV infekcijai progresuojant imuninė sistema palaipsniui silpsta ir organizmas tampa nepajėgus apsiginti nuo infekcijų ar ligų.
 
Žmogaus imunodeficito virusas priklauso retrovirusų grupei. Paprastai prabėga ne vieneri metai, kol pasireiškia ŽIV infekcijos simptomai. Ankstyvieji ŽIV infekcijos simptomai gali būti šie: karščiavimas, šaltkrėtis, sąnarių skausmas, gerklės skausmas, prakaitavimas, ypač naktį, išsiplėtusios tonzilės, raudonas bėrimas, nuolatinis nuovargio jausmas, silpnumas, netyčinis svorio metimas, pienligė. Šie simptomai taip pat gali atsirasti dėl imuninės sistemos kovojant su daugelio rūšių virusais. Tačiau žmonės, patyrę kelis iš šių simptomų ir žinantys bet kokią priežastį, dėl kurios jiems galėjo kilti ŽIV per pastarąsias 6 savaites, turėtų atlikti testą. Vėlyvos stadijos ŽIV infekcijos simptomai gali būti šie: neryškus matymas, viduriavimas, kuris paprastai yra nuolatinis arba lėtinis, sausas kosulys, daugiau nei 370 C karščiavimas, trunkantis kelias savaites, naktinis prakaitavimas, nuolatinis nuovargis, dusulys, patinusios tonzilės, trunkančios kelias savaites, netyčinis svorio metimas, baltos dėmės ant liežuvio ar burnos.
 
ŽIV plinta: lytinių santykių metu, per kraują dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis, perpilant kraują, atliekant invazines procedūras nesteriliais įrankiais. ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių įkandimus.
 
ŽIV ir AIDS dažnai painiojami. ŽIV sukelia ŽIV ligą, kuri turi stadijas. AIDS – įgytas imuniteto nepakankamumo sindromas.
 
Vienintelis būdas sužinoti ar asmuo užsikrėtęs ŽIV yra ŽIV testas, t. y. tyrimas dėl ŽIV. Šis tyrimas dažniausiai atliekamas paėmus kraujo iš venos ar piršto.
 
ŽIV ligai gydyti skiriami antiretrovirusiniai vaistai. ŽIV ligą diagnozuoja ir gydo gydytojas. Vieną kartą paskyrus gydymą, vaistus reikia vartoti iki gyvenimo pabaigos.
 
Perinatalinis – ŽIV perdavimas iš motinos vaikui priklauso nuo daugelio veiksnių. ŽIV užsikrėtusi nėščioji infekciją gali perduoti vaikui: nėštumo metu, gimdant, žindant kūdikį. Ankstyvos ŽIV infekcijos diagnozės nustatymas leidžia laiku pradėti taikyti perinatalinio ŽIV perdavimo profilaktikos priemones ir taip sumažinti ŽIV perdavimo grėsmę. Jei sergančiai motinai taikomas adekvatus antivirusinis gydymas, labai didelė tikimybė išnešioti sveiką naujagimį, tačiau turi būti taikomas cezario pjūvis. Maitinti krūtimi sergančiai motinai negalima, nes virusas gali būti perduodamas per pieną.
Taigi labiau tikėtina, kad sergančių žmonių gyvenimas bus beveik normalios trukmės, o sveikata – gera, jei jie laiku pradės gydytis nuo ŽIV ligos. Mažiau tikėtina, kad vartojantys vaistus nuo ŽIV ligos ir pakeitę savo gyvenseną asmenys užkrės ŽIV kitus. Jeigu ŽIV infekcija bus nustatyta pavėluotai, galimos įvairios sveikatos komplikacijos, o tikėtina užsikrėtusiųjų gyvenimo trukmė bus trumpesnė. Be to, užsikrėtusieji, patys to neįtardami, gali užsikrėsti ŽIV ir kitus asmenis.
 
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro specialistai rekomenduoja: vengti atsitiktinių lytinių santykių, nevartoti narkotikų, lytinių santykių metu būtina teisingai naudoti prezervatyvus, medicininių ir kosmetinių procedūrų metu naudoti vienkartinius ir sterilius instrumentus, skutantis, darant manikiūrą bei atliekant higienos procedūras naudotis tik asmeninėmis priemonėmis.
 
 
 
Skip to content