Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė

Lapkričio 13-18 d. minima Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė. Kodėl antibiotikus reikia vartoti atsakingai? ,,Antibiotikai – medžiagos, naikinančios mikrobus arba slopinančios jų augimą ir dauginimąsi. Neteisingai juos vartodami rizikuojame ne tik savo, bet ir ateities kartų sveikata. Verčia sunerimti tai, kad pastaraisiais metais bakterijų atsparumas antibiotikams daugelyje Europos šalių grėsmingai didėja. Pagrindinė to priežastis – netinkamas antibiotikų vartojimas.
Atsparumas antibiotikams šiuo metu yra viena iš didžiausių grėsmių sveikatai pasauliniu mastu. Atsparumas antibiotikams atsiranda natūraliai, tačiau netinkamai vartojami antibiotikai tarp žmonių ir gyvūnų paspartina šį procesą. Auga infekcijų skaičius (tokių kaip gonorėja, pneumonija ir tuberkuliozė), kurias gydyti vis sunkiau, nes antibiotikų veiksmingumas mažėja. Atsparumas antibiotikams lemia ilgesnę gydymo ligoninėje trukmę, aukštesnes gydymo kainas ir mirtingumo didėjimą.
Šalyse, kuriose antibiotikus galima įsigyti be recepto, atsparumo atsiradimas ir plitimas yra didžiausias. Šalyse, kuriose nėra patvirtintų gydymo gairių sveikatos priežiūros specialistai antibiotikus gydymui skiria dažniau, nustatomas per didelis antibiotikų vartojimas visuomenėje.
Jeigu nebus imtasi skubių veiksmų, grėsmė netrukus nebeturėti efektyvių antibiotikų bus labai reali, o tai reiškia, kad paplitusios infekcijos bei smulkūs sužalojimai vėl gali tapti mirtini.
Atsparumas antibiotikams plinta dėl per didelio antibiotikų suvartojimo ir neatsakingo vartojimo, taip pat dėl prastos infekcijų prevencijos ir kontrolės. Siekiant sumažinti atsparumo poveikį ir plitimą, veiksmų reikia imtis visose visuomenės grandyse.
Plačioji visuomenė gali trukdyti plisti infekcijoms reguliariai plaunant rankas, praktikuojant tinkamą maisto higieną, vengiant artimo kontakto su sergančiu žmogumi ir skiepijantis reikiamu metu. Būtina vartoti antibiotikus tik su gydytojo paskyrimu, suvartoti visą paskirtų antibiotikų kursą, niekada nevartoti antibiotikų likučių, niekada nesidalinti antibiotikais su kitais.
Farmacininkai ir sveikatos priežiūros specialistai gali atlikti infekcijų prevenciją: užtikrinti rankų, instrumentų ir aplinkos švarą, laiku vykdyti pacientų vakcinaciją, įtarus bakterinę infekciją, atlikti tyrimus, norint paskirti tinkamą gydymą. Taip pat antibiotikus išrašyti ir skirti tik tuomet, kai tikrai reikia. Išrašyti tinkamus antibiotikus, parenkant tinkamą dozę tinkamam laikui. Žemės ūkio sektoriaus atstovai taip pat gali prisidėti, užtikrindami, kad antibiotikai gyvūnams būtų duodami tik gydymo ar infekcijų kontrolės tikslais, pasitarus su veterinaru. Skiepyti gyvūnus, siekiant sumažinti antibiotikų naudojimą ir plėtoti augalinių antibiotikų vartojimą. Skleisti ir skatinti gerosios praktikos visuose gyvulinės bei augalinės kilmės maisto gamybos ir perdirbimo procesuose taikymą ir kt. Sveikatos pramonė gali prisidėti investuodama į naujų antibiotikų, vakcinų kūrimą ir diagnostiką.
Nors kuriami nauji antibiotikai, tačiau yra manoma, kad nė vienas iš jų nebus veiksmingas prieš pavojingiausias antibiotikams atsparias bakterijas. Atsižvelgiant į šiuolaikinį kelionių dažnumą ir galimybes, atsparumas antibiotikams yra globalinė problema, reikalaujanti visų tautų pastangų.
Kuomet infekcijos nebegalima gydyti pirmos kartos antibiotikais, turi būti naudojami brangesni vaistai. Ilgesnė ligos ir gydymo, dažniausiai ligoninėje, trukmė lemia didesnes sveikatos priežiūros išlaidas, taip pat didina ekonominę naštą šeimai ir visuomenei. Atsparumas antibiotikams šiuolaikinius medicinos pasiekimus stumia į riziką.
Labai svarbu žinoti, kad atsakingai vartojant antibiotikus galima padėti užkirsti kelią jiems atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti jų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, jei šiandien nesiimsime veiksmų, rytoj neturėsime vaistų!
Naudotas šaltinis:
Paveikslėlis:
Parengė: Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė
Skip to content