Pasvalio rajono mokinių gyvensenos tyrimo rezultatai

2020 metų pavasarį visose Lietuvos savivaldybėse buvo atliekamas antrasis – 5, 7, 9 klasių mokinių gyvensenos tyrimas. Dėl Lietuvos teritorijoje paskelbto visuotinio karantino kuriam laikui buvo nutrauktas ir tęsiamas rugsėjo–spalio mėnesiais. Pasvalio rajono savivaldybėje buvo apklausta iš viso 500 – 5, 7 ir 9 (pirmų gimnazijos) klasių mokinių. Tyrimą koordinavo Higienos institutas, o apklausas vykdė už sveikatos priežiūrą mokyklose atsakingos visuomenės sveikatos priežiūros specialistai. Tyrimo tikslas – atskleisti mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos situaciją Pasvalio rajone ir Lietuvoje.

Tyrimo rezultatai:

Laimingumas, sveikatos ir išvaizdos vertinimas

Savo dabartinį gyvenimą kaip puikų, įvertino 74 proc. Pasvalio rajono – 5, 7 ir 9 klasių mokinių. 77,4 proc. rajono vaikų savo sveikatą vertina gerai ar labai gerai.  42,4 proc. vaikų nurodė, kad yra patenkinti savo išvaizda.

Fizinis aktyvumas ir pasyvus laisvalaikis

22 proc. Pasvalio rajono vaikų per dieną prie kompiuterių, telefonų ar planšečių praleidžia daugiau nei 4 valandas. Nedidelė dalis 12,8 proc. vaikų kasdien, ne pamokų metu sportuoja bent 60 min.

Mitybos įpročiai ir burnos higiena

Paaiškėjo, kad pusryčiauja mažiau nei pusę 40 proc. Pasvalio rajono 5, 7, 9 klasių mokinių. Analizuojant mokinių atsakymus į klausimus apie vaisių vartojimą, nustatyta, kad bent kartą per dieną vaisius valgo 37,2 proc. moksleivių. Vertinant daržovių vartojimo pasiskirstymą tarp apklaustųjų, nustatyta, kad daržoves kasdien valgo 36 proc. vaikų. Saldumynus kasdien valgo 23,2 proc. mokinių.

Gazuotus saldžius gėrimus bent kartą per dieną vartoja beveik 9 proc. moksleivių. Bent kartą per dieną energetinius gėrimus vartoja 3,6 proc. vaikų. Pastebima, kad kuo vyresnės klasės, tuo energetinių gėrimų suvartojimas yra didesnis. 34,4 proc. Pasvalio rajono moksleivių papildomai nededa druskos į jau paruoštą maistą. Siekiant nustatyti, ar mokiniai tinkamai prižiūri savo dantis, mokinių buvo klausta, ar šie dažniau nei kartą per dieną valosi dantis su šepetėliu ir dantų pasta. Paaiškėjo, kad  daugiau nei pusė (56 proc.)  mokinių valosi dantis dažniau nei kartą per dieną.

Tabako gaminių bei elektroninių cigarečių vartojimas

Per paskutines 30 dienų rūkančiųjų tabako gaminius Pasvalio r. sav. buvo 6,6 proc. moksleivių. Lyginant duomenis pagal klases matyti, kad daugiausia tokių rūkančių buvo devintos klasės mokinių (12 proc.). Vertinant elektroninių cigarečių naudojimą per paskutines 30 dienų paaiškėjo, kad 11,8 proc. moksleivių bent kartą rūkė elektronines cigaretes ar naudojo panašius elektroninius prietaisus rūkymui.

Alkoholio vartojimas

Vertinant alkoholio vartojimo paplitimą tarp mokinių matyti, kad per paskutines 30 dienų alkoholį vartojo 5,5 proc. apklaustųjų. Vertinant alkoholio vartojimą per paskutinius 12 mėnesių, paaiškėjo, kad alkoholį vartojo 13,4 proc. mokinių. Daugiausia vartojančių buvo devintoje klasėje (24,1 proc.).

Narkotinių medžiagų vartojimas

Siekiant nustatyti ar mokiniai vartoja narkotines medžiagas, jų buvo klausiama, ar bent kartą  per savo gyvenimą vartojo kanapes (“žolę”, marihuaną, hašišą). Tyrimo duomenys parodė, kad 2,6 proc. Pasvalio rajono moksleivių visgi yra vartoję narkotines medžiagas. Iš jų daugiausia  vartojančių buvo vyresnėse devintose klasėse (5,3 proc.).

Kitus narkotikus nei kanapes bent kartą per savo gyvenimą vartojo 2,4 proc. moksleivių. Pasvalio rajono rodiklis yra 0,6 proc. didesnis nei Lietuvos.

Saugumas kelyje

Per ketverius metus nuo pirmojo 2016 metų tyrimo 12,4 procento sumažėjo tamsiu paros metu atšvaitus dėvinčių mokinių skaičius. Mažiausiai dėvinčių atšvaitus tamsiu paros metu buvo devintose klasėse tik 11,3 proc. Didžioji dalis 77 proc. Pasvalio rajono moksleivių nurodė visada segintys diržą važiuodami automobiliu, kaip to reikalauja kelių eismo taisyklės. Dažniausiai saugos diržą segi penktos klasės mokiniai (81,3 proc.), rečiau devintos klasės mokiniai (72,2 proc.). Nedidelė dalis tik 12,7 proc. Pasvalio rajono moksleivių dėvi šalmą važiuodami dviračiu.

Patyčios

Siekiant išsiaiškinti patyčių paplitimo mąstą Pasvalyje, mokinių buvo klausiama, ar per paskutinius du mėnesius šie patyrė patyčias iš kitų mokinių. Beveik 40 proc. apklaustųjų nurodė patiriantys patyčias iš bendraamžių. 33,4 proc. patys tyčiojosi iš kitų mokinių. Vaikų, kurie per paskutines 30 dienų patyrė patyčias socialiniuose tinkluose, elektroniniu paštu ar telefonu Pasvalyje buvo 11,4 proc. Per paskutinius 12 mėnesių patyčias patyrė 17,2 proc. mokinių.

Saugumas namų ir mokyklos aplinkoje

Fizinį smurtą iš tėvų patyrė beveik 12 proc. Pasvalio rajono 5, 7, 9 klasių mokinių. Namų aplinkoje saugiai besijaučiantys nurodė 96,6 proc. apklaustųjų. Saugūs mokykloje jaučiasi 82,4 proc. moksleivių. Saugiausiai iš jų jaučiasi penktos klasės mokiniai (89,3 proc.).

Nuotrauka: consumer.healthyday.

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro informacija

Išsamią tyrimo analizę galite atsisiųsti paspaudę žemiau esantį failą.

Dokumentai
Failas Atsisiųsti
2020_m._Mokiniu_gyvensenos_tyrimo_analize.pdf
Skip to content