Psichoaktyvios medžiagos ir paauglystė

Paauglystė tiek tėvams, tiek pačiam paaugliui – tikras išbandymų metas. Vaikai greitai keičiasi ir tėvai ima jausti, jog jie nebėra tokie artimi, kokie buvo iki tol. Šiuo sudėtingu laikotarpiu paauglys pasineria į savo identiteto paieškas, kyla maištas prieš tėvus, taip pat vaiko tikslas – atrasti savo vietą sociume. Šios paieškos nėra lengvos ir jaunuoliai dažnu atveju maištauja, todėl tėvai ima nerimauti ar jų atžala nepradėjo vartoti alkoholio ar narkotinių medžiagų.

Šiomis dienomis ypatingai svarbu šviesti, informuoti ir mokyti ne tik vaikus, bet ir tėvus, pedagogus apie psichoaktyvias medžiagas, kad suaugusieji daugiau žinotų apie pačius narkotikus, jų pavartojimo požymius ir sugebėtų laiku pastebėti pokyčius vaiko elgsenoje, pastebėti pirmuosius signalus. Pasvalio raj. sav. Visuomenės sveikatos biuras, reaguodamas į  šių dienų aktualią temą apie psichoaktyvias medžiagas jaunimo tarpe suorganizavo Pasvalio raj. mokyklų bendruomenėms bei tėveliams dvi nuotolines paskaitas balandžio 4 d. ir 6 d. su gydytoja toksikologe Gabija Mikulevičiene.  Pasvalio raj. mokyklos: Saločių Antano Poškos, Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės – Bitės, Lėvens, A. Vienažindžio progimnazija, Pajiešmenių, Svalios progimnazija, Vaškų ir Pumpėnų gimnazijos sužinojo kokios šiuo metu vyrauja psichotropinės medžiagos, kokius simptomus jos sukelia, kodėl jaunuoliai susigundo pabandyti  ir iš kur  šias nelegalias medžiagas gauna.

Gydytoja tėvams bei  mokytojams akcentavo, jog labai svarbus ankstyvasis kalbėjimas apie narkotines medžiagas su vaiku. Ankstyvojo kalbėjimo nauda: jei informaciją pateiks tėvai patys, jie žinos, jog vaikus nepasieks iškraipyta, netiksli informacija apie psichoaktyvias medžiagas. Taip pat  vaikai ankstyvame amžiuje yra imlesni informacijai apie piknaudžiavimo narkotikais ir alkoholiu pavojų. Vaikai pamažu įsisąmonins, koks yra tėvų požiūris į psichoaktyvias medžiagos ir kodėl jis yra būtent toks. Kuo anksčiau tėvai pradės kalbėti apie narkotines medžiagas, tuo lengviau bus tęsti šią temą perkopus į paauglystės amžių – nereikės visko pradėti nuo pradžių.

Primename, Pasvalio raj. sav. Visuomenės sveikatos biuras vykdo ankstyvosios intervencijos programą, skirtą 14-21 metų jaunuoliams, kurie eksperimentuoja su psichoaktyviomis  medžiagomis (išskyrus tabaką) ar nereguliariai vartoja, bet dar nėra priklausomi.

Pasvalio raj. sav. Visuomenės sveikatos biuras

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Augustė Gražinė

Skip to content