Psichotropinių medžiagų vartojimo prevencija P. Vileišio gimnazistams
2023-05-03 P. Vileišio gimnazijoje vyko paskaita su lektoriumi A. Šabajevu. Lektorius kalbėjo apie priklausomybes, kokios jos būna, koks yra išsivystymo mechanizmas. Kartu su jaunimu lektorius aiškinosi ir diskutavo apie tai, kodėl žmonės „svaiginasi“.
Svaiginimąsį kitaip galime pavadinti „malonumu“ ir žmogus, nejausdamas pasitenkinimo iš savo veiklos, darbo, bendravimo, dažnai bando tuos jausmus kompensuoti „malonumais“. Kiekvienas žmogus – skirtingais būdais, tai diktuoja mūsų smegenys. Kad gerai emociškai jaustumėmės, turi būti balansas. Jei mokinys mokykloje nesijaučia laimingas, yra nepatenkintas negavęs gero įvertinimo, nesijaučia svarbus mokyklos veikloje, o parėjęs į namus dar ir šilto tėvų dėmesio nesulaukia, paauglys gali pradėti ieškoti būdų, kaip pasijausti geriau. Kažkas sportuoja, kažkas geria kavą, valgo skanų, bet nesveiką maistą, rūko, vartoja alkoholį, žaidžia azartinius kompiuterinius žaidimus, o žaisdami šiuos žaidimus renka taškus, skaičiuoja savo pergales kildami į vadinamą „aukštesnį lygį“. Taip jie jaučiasi laimingesni dėl pasiektų laimėjimų.
Pagrindinė paskaitos mintis – jauno žmogaus gera savijauta, saugumo jausmas, meilė ir dėmesys namuose, dėkingumas artimiesiems, draugams, mokytojams gali padėti išeiti iš priklausomybių ir jų išvengti.
Grįžę į namus parodykime dėkingumą savo tėvams, pasakykime kaip juos mylime ir vertiname. Tėvams taip pat reikia įvertinimo, kad jie yra geri tėvai. Šis vaikų elgesys tikrai paveiks tėvus gerąja prasme ir vaikas gaus iš tėvų tokį pat atsaką (glaudesnį ryšį, supratimą, dėmesį ir meilę). Kurkime gerus santykius, tai – gyvenime svarbiausia. Pradėkime nuo savęs ir pasaulis pradės keistis.
Pasvalio raj. sav. Visuomenės sveikatos specialistė, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje R. Rutkauskienė