Savižudybės grėsmė, kaip atpažinti ir elgtis?
Savižudybė tai kompleksinis reiškinys, turintis daugiau nei vieną priežastį. Įvairios patirtys kiekvieną iš mūsų paveikia skirtingai, tad skiriasi ir savižudybės priežastys, kurių būna ne viena: finansiniai sunkumai, depresija, netektys, patyčios, nutrūkę santykiai ar bet kuri kita priežastis.
Lapkričio 13 d. Pasvalio r. sav. gyventojus, įvairių profesijų specialistus sukvietėme į kasmet vykstančius bazinius savižudybių prevencijos mokymus, kurių esmė yra supažindinti mokymų dalyvius su pagrindiniais pagalbos žingsniais, atpažinti ir reikiama kryptimi nukreipti emocinėje ir psichologinėje krizėje esantį žmogų.
Dėkojame visiems susirinkusiems, kuriems rūpi.
Dalinamės keletu ženklų ir veiksnių, kurie gali identifikuoti apie savižudybės pavojų:
Pasikeitimai elgesyje: žmogus tampa vis labiau atsiskyręs, šalinasi bendravimo su artimaisiais ar draugais, tuo pačiu aplankomi seniai nelankyti draugai ar giminaičiai, grąžinamos skolos, pradedama vartoti psichiką veikiančios medžiagas ar alkoholiniai gėrimai arba išryškėja dideli nuotaikos svyravimai (nuolatinė depresija, labai pakilios arba labai liūdnos nuotaikos epizodai), žema savivertė, savikalta ar neapykanta sau.
Savižudybių planavimas / veiksmai: asmuo pradeda kalbėti arba rašyti apie mintis „nutraukti gyvenimą“, „išeiti“, „viską užbaigti“, išsako besijaučiantis „našta kitiems“. Kartais ieškoma informacijos internete apie savižudybes, ieškoma būdų, kaip save žaloti arba apie tai užsimenama, pasakoma apie konkrečius planus, rodomi savęs žalojimo randai arba žaizdos, rašomi atsisveikinimo laiškai / žinutės, įsigyjamos priemonės.
Atsiradus minčių apie savižudybę, pastebėjus asmenis artimoje aplinkoje, kurie susiduria su savižudybės rizika svarbu:
Jei kyla minčių apie savižudybę, svarbu nelikti vienai/vienam, kreiptis pagalbos į specialistus, psichologus, šeimos gydytojus, gydytojus psichiatrus, bendruoju pagalbos numeriu 112, krizės linijų darbuotojus;
Jei kyla įtarimų dėl savižudybės rizikos artimoje aplinkoje, labai svarbu neatstumti krizę patiriančio žmogaus, nepalikti jo ar jos vienumoje, išklausyti, padėti ar paskatinti gauti specializuotą psichikos sveikatos pagalbą (paskatinti kreiptis pagalbos į konsultuojančius psichologus, gyd. psichiatrus).
Svarbu suprasti savižudybės grėsmę ir būtinybę nedelsiant kreiptis pagalbos.
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuras