Sveikatinamojo fizinio aktyvumo reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai
Balandžio 25 dieną vyko teorinis – praktinis užsiėmimas ,,Sveikatinamojo fizinio aktyvumo reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai“. Užsiėmimą vedė kineziterapeutas Olegas Lukminas. Šio užsiėmimo tikslas – paskatinti dalyvius iš naujo apsvarstyti savo gyvenimo būdą, o taip pat priminti apie reguliaraus fizinio aktyvumo svarbą kūno svoriui bei bendrai organizmo savijautai.
Užsiėmimo pradžioje lektorius pabrėžė, kad visi žmonės, norintys sportuoti ir stiprinti sveikatą (jau nekalbant apie sveikatinimo ir sporto specialistus), privalo nuolat mokytis ne tik iš praktinės patirties, bet ir iš gerų mokslinių tyrimų.
Olegas paaiškino, kad sportuojant reikėtų vengti monotonijos, nes raumenys ir nervai nemėgsta monotoniškų krūvių. Taip pat buvo kalbama apie smulkiąją motoriką, kai judesius atlieka rankos ir ypač rankų pirštai.
Renginio dalyviai sužinojo, kad galvos smegenims yra milžiniškas iššūkis, kai reikia sąmoningai atlikti skirtingas užduotis abiem galvos smegenų pusrutuliais, pvz., viena ranka rašyti, o kita ranka surinkti telefono numerį.
Sekanti tema apie kurią kalbėjo Olegas buvo ,,Metabolizmas“. Medžiagų apykaita arba metabolizmas su amžiumi lėtėja ir darosi vis paprasčiau priaugti nereikalingų kilogramų bei atitinkamai sunkiau jų atsikratyti. Lektorius pasakojo, kaip metabolizmo procese kūnas maistą, kurį suvalgome, paverčia energija, kurios reikia mūsų organizmui. Tai yra gyvybiškai svarbus procesas. Kineziterapeutas patikino, kad intensyviausiai energiją deginantys audiniai – raumenys ir, kad greičiausiai metabolizmas vyks organizme žmogaus, kuris turi daugiausiai raumenų.
Taip pat užsiėmimo metu buvo kalbama apie mitybą ir fizinį aktyvumą, tempimo pratimus, kuriuos (ypač lėtai ir plastiškai atliekant) sumažėja stresas bei uždegiminiai procesai. Tempimo pratimų nauda yra ta, kad jie neleidžia atrofuotis raumenims.
Lektorius pabrėžė, kad pozityvus žvilgsnis į pasaulį – dar vienas labai svarbus sveiko senėjimo rodiklis. Nuolatinis nepasitenkinimas, bambėjimas ar verkšlenimas taip pat ,,sėkmingai“ trumpina gyvenimą, kaip ir fizinis pasyvumas ar persivalgymas. Būtina mažinti organizmo stresą, tada ilgiau ir sveikiau gyvensime, nes stresas alina širdį, imuninę sistemą. Užsiminė, kad reikėtų vengti daug TV, interneto, negatyvių minčių. Taip pat nepamiršo ir miego, nes pilnavertis miegas jaunina mūsų kūną ir protą. Patikino, kad be pilnaverčio miego neįmanomas sveikas organizmo senėjimas.
Vėliau Olegas minėjo, kad šalia fizinio aktyvumo reikalinga ir proto mankšta. Sakė, kad labai svarbu yra smalsumas, žingeidumas, naujų dalykų išmokimas ir fizinis aktyvumas – tai galvos smegenų atjauninimo stipriausi veiksniai. Kineziterapeutas dar kartą pabrėžė, kad kūno svorio reguliavimas yra labai svarbus sveiko senėjimo rodiklis. Paminėjo intervalines treniruotes, nes didelio-vidutinio intensyvumo treniruotės keliais metais atjaunina širdį ir griaučių raumenis. Taip pat Olegas sakė, kad kartais nereikia atskiro laiko mankštai, nes ją galima atlikti čia ir dabar ir parodė keletą pratimų.
Pabaigoje nuskambėjo žodžiai, kad žmonių vien tik gydytojai neišgydys, jei patys nesirūpins savo sveikata ir, kad bet kokios formos, trukmės ir intensyvumo fizinis aktyvumas yra daug geriau mūsų kūnui, nei fizinis pasyvumas.
Esame dėkingi Olegui už naudingus patarimus, kurie kiekvienam iš mūsų tikrai pravers.
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė.