Saugokite savo sveikatą kaitros metu!

Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per karščius galima nukentėti dėl šilumos smūgio, saulės smūgio, hipoksijos (deguonies bado), todėl nebūkite abejingi savo ir artimųjų sveikatai.
Karštą dieną rekomenduojama stengtis būti patalpose, kuriose įrengti ventiliatoriai ar oro kondincionieriai. Neturint tokių sąlygų namuose, reikėtų susiplanuoti praleisti laiką vėsiose patalpose: prekybos centre, bibliotekoje, kino teatre ir t. t.
Taip pat rekomenduojama dažniau gerti skysčių – visą dieną po truputį. Labiausiai tinka negazuotas mineralinis, mineralizuotas, geriamasis arba pasūdytas vanduo. Vengti alkoholinių gėrimų, skysčių, kuriuose yra kofeino, gėrimų su cukrumi ar saldikliais, nes jie skatina didesnį skysčių išsiskyrimą.
Valgyti daugiau skystų produktų, lengvai virškinamų liesų pieno produktų, vaisių ir daržovių ir žinoma vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų.
Einant į lauką, reikėtų dėvėti galvos apdangalą arba vietoj galvos apdangalo naudoti skėtį, dėvėti saulės akinius su UVA ir UVB filtru. Rūbai turėtų būti lengvi, šviesūs, natūralaus audinio, neveržiantys.
Svarbu naudoti apsauginius kremus nuo saulės su kuo didesniu apsaugos faktoriaus skaičiumi (30 SPF ir daugiau). Pasitepti apsauginiais kremais reikėtų 30 min. prieš einant į lauką.
Poilsiaujant gamtoje rinktis vietą pavėsyje ir vengti tiesioginių saulės spindulių. Ypač pavojinga užmigti saulės atokaitoje.
Nepalikti uždarame automobilyje vyresnio amžiaus ar neįgalių žmonių, vaikų ir gyvūnų, net ir tada, jei visi langai atviri, nes automobiliai labai greitai įkaista.
Riboti fizinį aktyvumą nuo 11 iki 17 valandos, o daržo sodo ar kitus ūkio darbus susiplanuoti atlikti anksti ryte arba vakare. Dažnai naudotis vėsiu dušu ar vonia. Stengtis palaikyti namų aplinką vėsią. Dieną naudoti kuo mažiau elektrinių įrenginių, dirbtinės šviesos, nes jie sukuria papildomai karščio, miegoti vėsesniame kambaryje.
Sergant širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, stebėti savo sveikatos būklę ir pasitarti su šeimos gydytoju dėl vaistų vartojimo.
Reikėtų skubiai kreiptis medicinos pagalbos:
• esant gausiam prakaitavimui ir raumenų mėšlungiui (traukuliams),
• kūno temperatūrai pakilus >400C,
• esant šlapiai ir karštai odai,
• radus be sąmonės ar sumišusį žmogų.
 
Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją
Paveikslėlis:
 
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė
Skip to content