Tėvai yra kertinis veiksnys sprendžiant psichoaktyvių medžiagų vartojimo problematiką, todėl itin svarbu tėvams suteikti žinių ir atsakyti į jiems rūpimus klausimus
Lietuvos padangę vienas po kito drebina rezonansiniai įvykiai, pramušantys kriminalų ir nelaimių skilčių dugną, nes jų aukos – besižudantys, dingstantys, neaiškiomis medžiagomis apsinuodiję, perdozavę vaikai. O mes šių įvykių akivaizdoje elgiamės kaip antrokas, neišmokęs daugybos lentelės: nudelbę galvas apsimetame „negyvi“, svarbu neišsiduot, nekvėpuot, gal nepalies manęs asmeniškai, gal apeis, aplenks mane, mano šeimą. Pastariesiems dar patarčiau apsivilkti juodais drabužiais, kad narkotikai jų nepamatytų, kaip dvasių pasaulyje nematomi juodai vilkintieji, -sako lektorius L.V. Sinkevičius. Šių eilučių autorius LSMU MA VSF Sveikatos psichologijos katedros lektorius, turintis 12 metų darbo patirtį, dirbant su priklausomais asmenimis, Liudas Vincentas Sinkevičius, lapkričio 16 dieną lankėsi Pasvalio r. Pumpėnų gimnazija -oje ir skaitė paskaitą tėvams „Nepilnamečių psichoaktyvių medžiagų vartojimas ir jų keliamos rizikos valdymas“.
Paskaitos tikslas buvo suteikti tėvams prevencinių ir intervencinių žinių bei metodų, kaip reaguoti į vaikų psichoaktyvių medžiagų vartojimą. Tėvai yra kertinis veiksnys sprendžiant šią problematiką, todėl itin svarbu tėvams suteikti žinių ir atsakyti į jiems rūpimus klausimus.
Informacija paremta moksliniais šaltiniais ir patirtimi. Problematika nagrinėjama naujausiu – biopsichosocialiniu požiūriu, kuris skatina pažvelgti ne tik mediciniškai, bet ir plačiau, suprantant vaiko psichikos veikimą, socialinės aplinkos bei tėvų aktyvaus dalyvavimo vaiko gyvenime svarbą.
Faktai ir realybė – šokiruojantys! Pradėjus vartoti iki 18 metų psichoaktyvias medžiagas 60 % tampa priklausomi. Pirminiai daugumos psichoaktyvių medžiagų efektai yra tokie, kad žmogus jaučiasi draugiškesnis, socialesnis, nes smegenyse jos sukelia staigų ir didelį dopamino išsiskyrimą. Vėliau stebima priešinga dinamika, nes sunaikinamos neuronų galūnėlės, dėl to smegenyse sukeliami negrįžtami pokyčiai. Elektroninės cigaretės, kurias rūko vaikai ir į jas įsipila narkotikų turi dideles pasekmes. Kiekvienoje elektroninėje cigaretėje yra visiškai skirtinga sudėtis. Tuo ir pasižymi naujos psichoaktyvios medžiagos, kad negalima nustatyti jų sudėties. Šias medžiagas vartojantys asmenys daro sau nepataisomą žalą. Jie tampa piktais, agresyviais, nenuspėjamais – malonumo nelieka, o dirglumas išauga. Tokių žmonių asmenybė keičiasi, šeima įpranta gyventi toksiškuose santykiuose, o santykių modelio keitimas yra sudėtingas procesas, ir be specialistų pagalbos pokyčiai sunkiai įmanomi, kartais išeitys būna dramatiškos ir tragiškos. Didžioji dauguma tėvų kreipiasi pagalbos jau kritiniais atvejais. Tai liūdna, nes pačioje pradžioje lengviau galima padėti rasti sprendimus, tad tėvų vaidmuo yra vienas iš svarbiausių. Tėvų sąmoningumas atvertų institucijoms kelią veikti kartu ir nebūtų tokio pasipriešinimo. Dažnai tėvai orientuojasi į mokyklas, į institucijas, bet vaiko auklėjimas, jo gyvenimo ir veiklų reguliavimas, paskatinimų sistemos vyksta šeimoje. Paskaitos metu buvo aptartos situacijos, kada ir kokias prevencines/intervencines priemones galėtų taikyti tėvai, atsakyta į klausimus.
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Daiva Čingaitė