Alkoholio vartojimo žala

Alkoholio vartojimo įpročiai kiekvienoje šalyje skirtingi. ES žalingas alkoholio vartojimas nusineša daugybę žmonių gyvybių: dėl nelaimingų atsitikimų, kepenų ligų, vėžio ir pan. Alkoholį nesaikingai žmogus gali pradėti vartoti dėl daugelio priežasčių, tarp kurių galima paminėti skurdą, socialinę atskirtį, santykius šeimoje,  su darbu susijusią įtampą bei artimo žmogaus netektį. Labai gaila, tačiau alkoholio vartojimas gali pakenkti ne tik alkoholį vartojančiam asmeniui, bet ir kitiems asmenims, o ypač vaikams.

Alkoholis gali daryti poveikį dar negimusiems vaikams. Vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimai apima seką nuolatinių apsigimimų (fizinių, elgesio ir protinių), atsiradusių todėl, kad moteris vartojo alkoholį nėštumo metu.

Šeiminis smurtas – rimta problema daugelyje šalių ir yra glaudžiai susijęs su smurtautojų girtavimu. Taip pat žalingas alkoholio vartojimo poveikis vyresnių žmonių psichinei sveikatai gali pasireikšti baime, depresija ir orientacijos praradimu.

Alkoholis yra slopinanti cheminė medžiaga, kuri mažina smegenų darbingumą. Jo poveikis yra panašus į migdomųjų vaistų, todėl gali mažinti gebėjimą atlikti paprastas užduotis. Net ir maža alkoholio dozė sulėtina vairuotojo reakciją, neigiamai veikia klausą ir regą, sutrikdo judesių koordinaciją.

Vartojant alkoholinius gėrimus kenčia kone visos organizmo sistemos. Svaigiuosiuose gėrimuose esantis etilo alkoholis yra skaidomas kepenyse, kurios tiesiogiai patiria jo žalingą poveikį. Svaigieji gėrimai veikia kasos, smegenų ląsteles, trikdo širdies veiklą, kurios raumuo pavartojus alkoholio išsiplečia ir savo darbą atlieka ne taip efektyviai. Kenčia ir plaučių audinys, ir visa imuninė sistema.

Klaidinga manyti, jog pora kokteilių, taurė vyno su draugais, keli alaus bokalai savaitgalį gali atrodyti, kaip įprastas kiekis suvartotas per savaitę, tačiau neapsigaukite, esant tokiam gyvenimo būdui gali išsivystyti priklausomybė alkoholiui.

 Priklausomybę turintis asmuo mažiau domisi iki tol mėgta veikla, jį kamuoja įkyrios mintys apie alkoholį ir didėja tolerancija. Žmogus įkrenta į apgaulės pinkles, kai galvoja, kad gers saikingai.

Kai kurie negali susitaikyti su šia liga, todėl bando įtikinti save, kad kaip nors ar kada nors vėl galės kontroliuoti išgeriamo alkoholio kiekį. Kartais žmogus net nesusimąsto, kad alkoholio vartojimas jiems jau kelia problemų.

Šeimos nariai, draugai dažnai supranta, kad tokioje stadijoje atsidūręs artimasis jau turi problemų, todėl  bando kalbėtis ir siūlo kreiptis pagalbos. Tikslią ligos diagnozę nustatyti gali gydytojas psichiatras.

Pirmas ir pats svarbiausias žingsnis yra sau pačiam pripažinti, kad tai trukdo normaliai gyventi ir žinoma reikia kreiptis į specialistą pagalbos.

Lietuvoje pagalbą gali suteikti: Psichikos sveikatos centras, jų savivaldybėse yra apie 100, Respublikinis priklausomybės ligų centras, RPLC Panevėžio filialas, Savitarpio paramos centras ,,Aš esu“ – užsiregistruoti ir gauti daugiau informacijos galite paskambinę telefonu 8 699 68 409 arba asesubendruomene.lt, Anoniminiai alkoholikai (AA). Platesnė informacija kur vyksta (AA) susitikimai arčiausiai jūsų: aaregionai.org.

Pasvalio r. gyventojams teikiame šias paslaugas: priklausomybės konsultavimo paslaugos rizikingai ir žalingai alkoholį vartojantiems asmenims ir jų šeimos nariams,  taip pat tęstinė atvira grupinė terapija rizikingai ir žalingai alkoholį vartojantiems asmenims po gydymo nuo priklausomybės. Konsultacijos grindžiamos abipuse pagarba, tarpusavio supratimu ir susitarimu. Išankstinė registracija tel. 8 610 60 644.

 Pagalba telefonu ir internetu:

Linijos pavadinimas Telefono numeris Darbo laikas Kam skirta
Vilties linija

viltieslinija.lt

116 123 I-VII visą parą SUAUGUSIEMS

Paramą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

Pagalbos moterims linija

pagalbosmoterimslinija.lt

8 800 66 366 I-VII visą parą MOTERIMS

Paramą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

VšĮ Krizių įveikimo centras

krizesiveikimas.lt

8 640 51 555 I-V 16-20 val.

VI-12-16 val.

SUAUGUSIEMS IR PAAUGLIAMS

Konsultuoja psichologai

Pirma konsultacija nemokama, vėlesnės mokamos

Vyrų linija

vyrulinija.lt

 

8 670 00 027 I-V 10-14 val. VYRAMS

Konsultuoja psichikos sveikatos specialistai ir savanoriai

Pagalbos vyrams linija ,,Nelik vienas“

nelikvienas.lt

8 604 11 119 I-VII 18-21 val. VYRAMS

Paramą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

Nemokama teisinė pagalba

teisesklinika.lt

8 670 25 165 I-V 9-17 val. Vilniaus universiteto teisės klinika
Policija

epolicija.lt

112

artimas.smurtas@policija.lt

I-VII

visą parą

PATIRIANTIEMS SMURTĄ

Jei alkoholį vartojantis asmuo elgiasi agresyviai

 Naudoti šaltiniai:

https://pagalbasau.lt

https://www.medcentras.lt

http://www.smlpc.lt

https://www.hi.lt

Paveikslėlis: lsveikata.lt

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė

Skip to content