Savižudybių prevencijos diena

Rugsėjo 10-oji Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Lietuva įvardijama kaip Europos Sąjungos šalis, pasižyminti didžiausiu savižudybių skaičiumi, tačiau siekdama mažinti savižudybių skaičių Lietuva ne vienerius metus tikslingai įgyvendina prevencijos bei intervencijos priemones valstybės, savivaldybių, atskirų įstaigų bei organizacijų lygmenimis, ir tai duoda akivaizdžių rezultatų.

Savižudybė – sudėtingas reiškinys, kuriuo nuo senų senovės domėjosi teologai, filosofai, gydytojai, sociologai, menininkai. Savižudybė – sudėtinga problema, kuri neturi kokios nors vienos priežasties ar paaiškinimo. Ji yra viena iš svarbiausių pasaulio visuomenės sveikatos problemų. Labai sunku išmatuoti psichologines, finansines bei socialines savižudybės pasekmes šeimai ir bendruomenei.

Kas 40 sekundžių pasaulyje nusižudo 1 žmogus. Kas 3 sekundės pasaulyje kas nors bando žudytis. Vyrai dažniau įvykdo savižudybę, moterys dažniau bando nusižudyti. Dažniausiai žudosi jaunimas (15-35 metų) ir vyresni kaip 75 metų asmenys. Taip pat išsiskyrę, našliai, vieniši, bedarbiai.

Nors gana dažnai savižudžiams nustatomas psichikos sutrikimas, tačiau net ir išsivysčiusiose šalyse dauguma iš jų nesikreipdavo į psichikos sveikatos specialistus.

Nustatyta, jog apie trečdalis savižudžių yra priklausomi nuo alkoholio. Savo ruožtu 5-10 proc. piktnaudžiaujančių alkoholiu asmenų baigia gyvenimą savižudybe. Alkoholio problemų turėjusiems savižudžiams būdinga:

  • Ilgi girtavimo laikotarpiai;
  • Labai ankstyva girtavimo pradžia;
  • Pasigėrimai;
  • Prislėgta nuotaika;
  • Nesklandus asmeninis gyvenimas;
  • Neseniai patirta asmeninė netektis;
  • Nepatenkinami darbo rezultatai.

Nusižudę piktnaudžiaujantys alkoholiu asmenys ne tik buvo pradėję girtauti jauni, labiau pasigerdavo, bet ir dažniau už kitus buvo gimę ir augę girtaujančiose šeimose. Paaugliams savižudžiams vis dažniau nustatomas piktnaudžiavimas narkotikais ir kitomis psichoaktyviomis medžiagomis. Alkoholizmo ir depresijos sutapimas labai padidina savižudybės pavojų.

Apie 10 proc. sergančių Šizofrenija nusižudo. Šiai ligai yra būdinga kalbos, minčių, garsų ir vaizdų padrikumas, asmens higienos ir elgesio visuomenėje normų nepaisymas.

Sergant kai kuriomis kūno ligomis būdingos dažnesnės savižudybės. Tokios ligos yra: neurologiniai sutrikimai, stuburo ir galvos smegenų pakenkimai, vėžys, ŽIV/AIDS.

Norėdami suteikti pagalbą, ketinančiam nusižudyti žmogui turime žinoti, kad pirmas kontaktas su savižudžiu yra labai svarbus. Būtina rasti tinkamą vietą ramiam ir konfidencialiam pokalbiu. Skirti tam pakankamai laiko. Svarbiausias uždavinys yra jį išklausyti. Tikslas – nutiesti lieptą per nepasitikėjimo, nusivylimo ir beviltiškumo bedugnę ir suteikti žmogui viltį, kad bus geriau.

Kaip bendrauti?

  • Klausytis įdėmiai ir ramiai.
  • Stengtis suprasti žmogaus jausmus.
  • Gerbti žmogaus nuomones ir vertybes.
  • Kalbėti atvirai, neapsimestinai.
  • Sutelkti dėmesį į žmogaus jausmus.

Ko nedaryti?

  • Nenutraukti pašnekovo per dažnai.
  • Nesibaisėti ir nesikarščiuoti.
  • Neparodyti, kad esi užsiėmęs.
  • Nesidėti globėju.
  • Nesakyti įkyrių ar neaiškių pastabų.
  • Neužduoti sunkių klausimų.

Svarbu: ramus, atviras, atsargus, palankus ir nesmerkiantis kalbėjimo būdas palengvina bendravimą. Išklausyk nuoširdžiai ir šiltai. Elkis pagarbiai. Įsijausk, domėkis ir pasitikėk.

Visoje Lietuvoje veikiančiuose visuomenės sveikatos biuruose teikiamos nemokamos psichologinės gerovės paslaugos: vyksta individualūs bei grupiniai pirminės psichologinės pagalbos, psichikos sveikatos įgūdžių ugdymo, savitarpio pagalbos grupių ir kiti užsiėmimai.

Veikia vieningas psichologinių krizių įveikimo numeris 1815, teikiantis pirmines konsultacijas. Prireikus šis skambučių centras gali pasitelkti mobilias psichologų komandas ir organizuoti krizių įveikimo paslaugas bendruomenėms: įstaigų nariams, šeimoms, vietos bendruomenėms ir kitoms grupėms, patiriančioms psichologines krizes. Numeriu 1815 konsultacijas teikia psichologai, juo galima keiptis visomis savaitės dienomis nuo 8:00-20:00 val.

Taip pat norime priminti, jog puslapyje www.tuesi.lt galima rasti aktualią informaciją savižudybių prevencijos temomis – nuo žmogaus pagalbos sau ar kitam iki pagalbos algoritmų specialistams.

Atminkime, kad kiekvienas žmogus gali pastebėti savižudybės ženklus ir laiku nukreipti savižudybės krizę patiriantį asmenį pagalbos!

Lietuvos telefoninės psichologinės pagalbos tarnybų asociacijos telefonų numeriai ir darbo laikas. Šiais numeriais nemokamai galima skambinti iš visos Lietuvos
Nr. Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
1. Jaunimo linija

Budi savanoriai konsultantai

8 800 28 888 I-VII visą parą
2. Vaikų linija (vaikams ir paaugliams)

Budi savanoriai konsultantai, profesionalai

116 111 I-VII 11:00-23:00 val.
3. Linija Doverija

(pagalba teikiama rusų kalba)

Budi savanoriai konsultantai. Pagalba skirta paaugliams ir jaunimui

8 800 77 277 I-V 16:00-20:00 val.
4. Pagalbos moterims linija

Budi profesionalai, savanoriai konsultantai

8 800 66 366 I-VII visą parą
5. Vilties linija (suaugusiems)

Budi psichikos sveikatos specialistai, savanoriai konsultantai

116 123 I-VII visą parą
6. Vyrų  linija (vyrams ir vaikinams) 8 670 00 027 I-V 10:00-14:00 val.
                                                  Emocinė parama internetu
Nr. Psichologinės pagalbos tarnyba Interneto adresas Atsakymo laikas
1. ,,Vaikų linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.lt

 

 

Į laiškus per 36 val. atsako savanoriai konsultantai. Pokalbiai internetu vyksta kiekvieną dieną 18-23 val.
2. ,,Jaunimo linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt

/pokalbiai-internetu

Atsako per 2 dienas, Pokalbiai internetu vyksta kiekvieną dieną 18-24 val.
3. ,,Vilties linija“ Rašyti el. paštu : 116123@viltieslinija.lt arba vilties.linija@gmail.com Atsako per 3 darbo dienas
4. ,,Pagalbos moterims linija“ – pagalba teikiama moterims ir merginoms Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.lt

 

pagalbosmoterimslinija.lt

Į laiškus per 24 val. atsako ,,Pagalbos moterims linijos“ savanorės konsultantės. Pokalbiai internetu vyksta kiekvieną dieną 17-22 val.
5. Pagalbos vyrams linija ,,Nelik vienas“ – pagalba teikiama vyrams ir vaikinams. Rašyti el. paštu pagalba@nelikvienas.lt

 

 

Į laiškus per 3 dienas atsako Pagalbos vyrams linijos ,,Nelik vienas“ savanoriai konsultantai

 

Šaltiniai:

https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/minima-pasauline-savizudybiu-prevencijos-diena

http://smlpc.lt/media/file/Skyriu_info/Neinfekciniu_ligu_profilaktika/Traumu_prevencija/Pasauline%20svizudybiu%20prevencijos%20diena.pdf

Paveikslėlis: sociologai.lt

 Parengė: Pasvalio. r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė

Skip to content