Pasaulinė Dauno sindromo diena

Kasmet kovo 21 dieną yra minima Pasaulinė Dauno sindromo diena, kurią 2011 metais gruodžio 19 dieną paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. Ši diena pasirinkta neatsitiktinai – šie skaičiai siejami su 21-osios chromosomos defektais (trisomija), kuri ir sukelia Dauno sindromą.
Pasaulinė Dauno sindromo diena skirta visame pasaulyje didinti visuomenės supratimą apie šį sindromą, skatinti asmenų, turinčių šį sindromą teisių, socialinės įtrauktiems ir gerovės palaikymą. Šią dieną mūvimos skirtingos kojinės išreiškiant toleranciją žmonėms su Dauno sindromu bei jų šeimoms. Skirtingos kojinės simbolizuoja kitoniškumą, tačiau jį nulemia tik viena chromosoma.
Papildoma chromosoma nulemia Dauno sindromą turinčių žmonių fizinius, sveikatos, raidos, charakterio ypatumus. Simptomai:
• sulėtėjęs augimas ir vystymasis;
• maža galva, plokščias pakaušis, apvalus veidas;
• įstrižas akių plyšys;
• didelis atstumas tarp akių;
• protinis atsilikimas;
• žemas ūgis;
• raumenų silpnumas;
• sąnario nestabilumas.
Dauno sindromą turintis asmuo geriau geba kalbą suprasti nei kalbėti, tačiau tokie žmonės paprastai neturi elgesio problemų, yra draugiški, išgyvena stiprias emocijas. Jiems pasireiškia dažni regos ir klausos sutrikimai. Kai kuriais atvejais būdingos įgimtos širdies ydos. Didesnė sėklidžių ir leukemijos vėžio rizika. Kai kurie žmonės turintys Dauno sindromą tampa tėvais, tačiau iki puse vaikų gimsta taip pat su Dauno sindromu.
Labai gaila, tačiau efektyvaus Dauno sindromo gydymo nėra. Yra tik taikomas simptominis gydymas, atsižvelgiant į vyraujančius sutrikimus. Taip pat yra taikoma speciali priežiūra, mokymas. Turintys Dauno sindromą asmenys išgyvena trumpiau nei populiacijos vidurkis. Dirbant su žmogumi, turinčiu šį sindromą, galima pasiekti individualių rezultatų.
Naudoti šaltiniai:
vpsc; sam; pasveik; ligos
Paveikslėlis:
Parengė: Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė
Skip to content